mockup-nedir-mockup-nasil-kullanilir

Mockup nedir sorusunun yanıtını vereceğim bu yazımdan hepinize merhaba diyorum sevgili dostlarım. Öncelikle iki gündür yazıların gelmemesi nedeni ile birçok mail almışım, gecikme için özür diliyorum sevdiceğimi ziyarete gitmem sebebi ile yazılar iki gün gecikti. 🙂 Bundan sonra hız kesmeden yazıların gelmesine özen göstereceğim.

Mockup Nedir

Bir ürünün veyahut içeriğin örnek modellemesine Mockup denmektedir. Grafik tasarımcıların vazgeçilmez yöntemlerinden biri olan Mockup, hazırlanın dosyanın içeriği değiştirilmesine rağmen ana dosyanın birçok farklı projede tekrar kullanılabilmesi sebebiyle oldukça popülerdir. Yani bir Mockup dosyanız var ve bu dosyayı birbirine benzer projelerde içeriğini değiştirerek sürekli kullanabilir bu sayede iş yükünüzü azaltabilirsiniz.

İnternet dünyasında marka imajı oluşturmak ve yüksek kaliteli görseller hazırlamak amacıyla Mockup dosyaları sıklıkla kullanılmaktadır. Tüm alanlarda sitenizin imajını arttırmak için Mockup dosyalarından yararlanabilirsiniz. Mocukup nedir ve Mockup ne demek sorularına yanıt verdiğimize göre aşağıda ki Mockup örnekleri başlığından detaya inelim.

Mockup Örnekleri

Mockup dosyalarını sıfırdan oluşturabileceğiniz gibi İnternet üzerinden de ücretli ve ücretsiz Mockup örneklerine ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınıza indireceğiniz bu konsept görseller sayesinde sizde Mockup çalışmalarınızı kolaylıkla harcayabilirsiniz. Aşağıda Mockup nasıl yapılır adlı başlıktan sizlere Mockup oluşturma siteleri ve benzeri birçok yöntemi anlatacağım.

Bir alışveriş sitesi için reklam afişi hazırlamanız gerektiğini düşünelim. Hazırladığınız bir Mockup dosyasında içeriği değiştirebilir ve birçok firma için ufak değişiklerle aynı dosya üzerinden farklı kompozisyonlar ile yeni afişler hazırlayabilirsiniz. Bir kartvizit tasarlayacaksanız gene bir Mockup dosyası üzerinden birden fazla firmaya içeriği değiştirerek küçük oynamalar ile aynı projeyi satabilirsiniz. Biraz daha ileri gidersek t-shirt taslağı oluşturarak içeriğini değiştirip birçok t-shirt tasarımı çıkarabilirsiniz.

Kısacası Mockup dosyaları sayesinde her firma için ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalmadan içerik değişimi ve küçük oynamalar yaparak birbirinden farklı işler ortaya çıkartabilirsiniz. Örnekler bu şekilde uzayıp gidecektir. Mockup çalışamalrı sizin hayal gücünüze oranla sonsuz bir döngüye girebilir. Önemli olan bu sayede tek tek yaptığınızda gidecek olan saatleriniz Mockup dosyaları sayesinde size kalacaktır. İş yükünüzü inanılmaz azaltan bu yöntemin bu kadar popüler olmasına da şaşmamak gerekir değil mi?

Mockup dosyaları görsellerinizi sihirli bir el değmiş gibi mükemmelleştirecek ve müşterilerinizin memnuniyetini kazanmanızı sağlayacaktır. Mockup dosyalarını sıfırdan oluşturmanıza gerek yoktur. İnternet siteleri üzerinden profesyonel olarak hazırlanmış taslak görsellere ulaşabilir ücretsiz ve ücretli olarak satışa sunulmuş bu görselleri bilgisayarınıza indirerek düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz. Mockup siteleri adlı başlıktan size Mockup psd dosyalarını indirebileceğiniz web sitelerini paylaşacağım.

Mockup Siteleri

Ücretli veyahut ücretiz olarak mockup psd dosyalarını indirebileceğiniz birçok web sitesi bulunmaktadır. Ben size bunlardan iki tanesini önereceğim, önerdiğim bu web siteleri ile sıfırdan bir mockup dosyası hazırlamadan projenize uygun görseli bulup indirerek içerisinde düzenlemeler yapabileceksiniz. Unutmayın ki sıfırdan bu dosyaları hazırlayan insan sayısı oldukça azdır, sıfırdan oluşturmak yerine olanı düzenlemek genel olarak en çok yapılan işlemdir. Düzenleme sonrası ilk görselle alakalı olmayan sonuçlar üretebileceğinizden oluşturduğunuz görseller özgün olacaktır. Bu yüzden özgünlükten korkmaya gerek yoktur.

Behance

Freepik

Mockup psd indir sorgusuyla alakalı detaylı bilgiler verdiğime göre sıra geldi sıfırdan mockup dosyası oluşturmak isteyenler için Mockup dosyası nasıl yapılır sorusuna.

Mockup Dosyası Nasıl Yapılır

Yukarıda verdiğim Mockup dosyası indirme sitelerine göz atarak oluşturulmuş olan dosyalardan ilham alabilir bu sayede sizde mockup dosyaları oluşturabilirsiniz. Bunun için gerekli görselleri oluşturmanız veya edinmeniz gerekiyor. Gerekli içeriği kafanızda oluşturduktan sonra en çok kullanılan Adobe Photoshop yazılımı ile sizde istediğiniz alanda Mockup dosyaları oluşturabilirsiniz. Bu yazılım Mockup programı arıyorum sorusuna en iyi cevap niteliğindedir. Nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız İnternet üzerinden Mockup eğitimi veren sitelere giderek Mockup eğitimi alabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz olarak birçok Mockup eğitimi İnternet üzerinden ulaşılabilir durumdadır. Basit bir arama ile istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Online Mockup Oluşturma

Photoshop Mockup nedir sorusuna detaylı bir yanıt verdim. Eğer Adobe Photoshop programı ile uğraşmak istemiyorum bu işin daha kolay bir yolu yok mu derseniz tabiyi ki var. Aşağıda vereceğim websiteleri aracılığı ile kolay bir şekilde Mockup dosyaları oluşturabilirsiniz.

Mockflow

Mockupeditor

Magismockups
Moqups

Mockup nasıl hazırlanır sorusuna da detaylı bir yanıt verdiğimi düşünüyorum. Sıra geldi Mockup nasıl kullanılır sorusuna yanıt vermeye.

Mockup Nasıl Kullanılır

Genel itibari ile en çok Photoshop yazılımı kullanılarak Mockup dosyası oluşturma işlemi yapıldığından anlatımda Photoshop yazılımı temel alınacaktır. Eğer profesyonel bir işlem yapmak istiyorsanız sizin de bu yazılımı kullanmanızı öneririm. Mockup yerleştirme ve Mockup düzenleme işlemleri için aşağıda ki yönergeler size bir fikir verecektir.

  • Mockup dosyasını açtığınızda içeriğini değiştireceğiniz katmanı bulmanız gerekiyor.
  • Katmanı bulduğunuzda çift tıklarsanız o katman ayrı bir pencerede açılacaktır. Ayrı pencerede açılan katmana değiştirmek istediğiniz dosyayı uygun olarak boyutlandırdıktan sonra mockup yerleştirme işleminizi başarı ile tamamlayabilirsiniz.
  • Mockup yerleştirme işlemini değiştirmek istediğiniz tüm katmanlar için uygulamayı unutmayınız.
  • Tüm işlemleriniz bittiğinde menü yardımı ile ya da Ctrlt-S tuş kombinasyonuyla dosyanızı kaydedin. Kaydettikten sonra Mockup dosyanıza işlenmiş olduğundan da emin olun.
  • Düzenleme işleminiz bittiğinde Web İçin Kaydet sekmesiyle İnternete uygun olarak kayıt alma işleminizi bitirebilirsiniz.

Mockup nasıl kullanılır sorusuna da yanıt verdiğime göre bu rehber burada bitmiştir arkadaşlar. Hepinize hayırlı olsun. Mockup hakkında daha genel bilgilere ulaşmak isteseniz aşağıda ki linklere bir göz atabilirsiniz.

Mockup Wikipedia

Mockup Ekşi

Son Söz

Mockup nedir ya da başka bir deyişle Mock Up nedir sorusuna detaylı bir yanıt verdiğim bu yazımda Mockup hakkında bilinmesi gereken birçok konuya da değindiğimi düşünüyorum. Umarım bu rehber niteliğinde ki yazı size faydalı olmuştur. Yazımı burada noktalıyorum sevgili dostlarım hepinize güzel günler dilerim, hoşça kalın…

Written by Ali Sahinkaya