Mega.nz ile Gerçekten Güvenli Bulut Hizmeti!

Bugün size güvenliği hat safhada olan bir bulut sunucu firmasını ve onun sahibini tanıtacağım. Ama öncelikle size bu bulut ( Cloud ) sunucunun ne olduğundan bahsedeyim. Aslına bakarsanız çoğumuz bu sunucuları kullanıyoruz ve kullanmaktan da mutluluk duyuyoruz. Neden derseniz basit olarak bulut sizin veri depolarınızı kullanmadan uzaktaki bir sunucuda size verilen kota kadar alanda istediğiniz her şeyi barındırma olanağı tanır. Bu uzaktaki verilere internet sayesinde bağlanıp kullanmak istediklerinizi geri kendi deponuza aktarabilir veyahut işlemleri uzaktaki sunucu üstünden gerçekleştirebilirsiniz. En çok bilinenler ise Google Drive, Microsoft Onedrive, Yandex Disk ve Dropbox gibi platformlardır. Bu firmalar iyidir güzeldir ama hem verdikleri alan az hem de güvenliliğinden şüphe edilmesi gerekir.

Güvenlik…

Firmalar hiç okumadığınız o kullanım şartlarında size bilgileriniz bizim ve devlet haricinde kimseye verilmeyecektir diye yeminler ederler. Bunu yapmak içinde ellerinden geleni gerçekten yaparlar. Yalnız farkındaysanız bilgilerimiz devlet ve şirket yetkilileri tarafından otoyol vaziyetinde bunlardan herhangi biri istediği şekilde bilgilere ulaşabilir ve kullanabilir. Bu demek oluyor ki tüm özelimiz ortada! Konu gizlilik ama gizli olan bir şey yok aman ne güzel arkadaş.  Bu durum suç işleyenler için önleyici bir durum ama ya normal insanlar için? Tamamen rezil bir hal alıyor ve işi güvenlik olanlar için kullanılmasını imkânsız kılıyor. Güvenli olduğunu iddia eden ve tüm bilgilerimizi alan bu firmaların aksine ne devlete nede çalışanlarına yüklediğiniz bilgileri göstermeyen bir firma var desek ilk soracağınız soru kim kormuş, yalandır o olurdu herhalde. Yalan değil firmayı kuran kişi Kim Dotcom. Teknoloji ile biraz ilgisi olan herkes bu abimizi çok iyi tanır ya da en azından ismini duymuştur. Bu abimiz devletle hiçbir zaman anlaşamamış onlara karşı hep bizlerin hakkını savunmuştur. Şimdi kurduğu firmanın adıysa Mega.nz !

Mega-nz-ile-Gerçekten-Güvenli-Bulut-Hizmeti-1Mega.nz varken korkuya gerek yok!

Mega.cz sayesinde tüm bilgilerinizi güvenle ve ücretsiz bulut sunucuda depolayabilir içinizi rahatlatabilirsiniz. Bu arada belirtmekte fayda var internette olan hiçbir bilgiyi %100 olarak güvende olması mümkün değildir. Burada asıl konu buluta yükleyeceğiniz bilgilerin sizin bilgisayarında durmasından daha güvenli olmasıdır. Adam iddialı arkadaş yaptıkları da bu duruma yeterince referans oluşturuyor bize diyecek pek fazla bir şey bırakmıyor. ( Övmekten başka ) Sizleri Mega.nz de karşılayacak bir yazıdan alın yapalım ve yorumlayıp yazımızı bitirelim artık.

Hiç kimsenin özel yaşamına, ailesine, evine ya da yazışmasına keyfi olarak karışılamaz, onuruna ve adına saldırılamaz. Herkesin, bu gibi müdahale ya da saldırılara karşı yasa tarafından korunma hakkı vardır.

Mega-nz-ile-Gerçekten-Güvenli-Bulut-Hizmeti-2

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, 12. Madde

Direk ana sayfadan verdiği bu manşet ile şirketin genel politikasını tamamıyla ortaya seriyor. Bize güvenip bu platformu kullanmaktan başka bir şey bırakmıyor. Bence güvenilmesi gerekli ve ben aktif olarak kullanıyorum size de kullanmanızı tavsiye ederim. Bu makalenin de sonuna geldik en nihayetinde buraya kadar okuduğunuz için teşekkür eder, hoşça kalın derim…

Burdan Buyrun

Written by Ali Sahinkaya