Instant Articles Nedir? Instant Articles Kurulumu-Instant Articles Tam Rehber

instant articles nedir

Instant Articles nedir, Türkçesiyle Hızlı Makaleler nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağım bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Facebook tarafından geliştirilen bu sistemi tüm detayları ile size aktarmaya çalışacağım. İçerikte Instant Articles nedir, ne işe yarar soruların cevaplarını ile birlikte Instant Articles Kurulumu, Instatn Articles nasıl kullanılır gibi detay sorularında cevaplarını vermeye çabalayacağım. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan giriş kısmını geçerek konumuza başlayalım.


Aşağıda ki başlıklara tıklayarak rehber içerisinde istediğiniz konuya gidebilirsiniz.

İÇİNDEKİLER

Instant Articles Nedir – Hızlı Makaleler Nedir

Instant Articles, Facebook tarafından geliştirilmiş olup temel anlamda mobil Facebook kullanıcılarının dışarıdan eklenen içeriklere daha hızlı bir şekilde ulaşmalarını hedefleyen bir yayın biçimidir. Facebook yayınladığı bu sistem ile bu sistemi kullanarak veri girişi sağlayan İnternet sitelerinin ilgili içeriklerini kendi önbelleğine alarak mobil kullanıcılara göstermekte ve bu sistem sayesinde normalden 10 kata kadar daha hızlı bir ulaşım imkânı sağlamaktadır. Takdir edersiniz ki bu hız kullanıcıların çok hoşuna gidecek olup siteniz için ise çok olumlu bir geri dönüş yakalamanızı sağlayacaktır. İşlemin biraz daha detayına girerek nasıl çalıştığını anlamaya çalışalım.

Facebook Instant Articles temel olarak bir Framework görevi üstlenmekte hatta bu biçimi direk olarak bir Framework olarak düşünebiliriz. Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse bir içeriğinizi Facebook’ta paylaştığınızı varsayalım. Paylaşmış olduğunuz ilgili içeriğe bir kullanıcının ulaşması için öncelikle linke tıklayarak uygulamadan çıkması ve web sitenize ulaşması gerekmektedir. Böyle bir durumda sitenizin de yüklenme hızını temel alırsak 3-4 saniye gibi bir zaman harcanmaktadır. Birçok kullanıcı için uygulamadan dışarı çıkmak pek hoş karşılanmamakta olduğu gibi harcayacağı zamanı da hesaba katarsak günümüz kullanıcılarının bu standart halden pek memnun olmadığını görebiliriz.

Instant Articles ise tüm bu sorunların bir çözümü olarak karşımıza çıkmakta. Facebook geliştirdiği bu yeni yayın biçimi sayesinde bu özelliği kullanan web sitelerinin paylaşımlarını standart şekilde linkle tıklamak suretiyle ilgili web sitesine gitme şeklinde göstermemektedir. Bu özelliği kullanan web sitelerinin Facebook üzerinde yaptığı paylaşımlar direk olarak önceden Facebook önbelleğine yüklendikleri için çok daha hızlı bir şekilde kullanıcıların içeriğe ulaşmalarını sağlamaktadır. Tüm bunların yanında bu özelliği kullanan web sitelerinin içeriklerine ulaşmak için kullanıcıların uygulamadan ayrılması gerekmemekte olduğundan ziyaretçileriniz bu durumdan oldukça memnun olacaktır. Burada belirtmeme gereken önemli bir husus ise Instant Articles özelliği sadece mobil temelli içeriklerde çalıştığı için masaüstü görünümünde gösterdiğiniz içerikleriniz bu özellikten etkilenmez ve sitenizin dinamiği bu sayede bozulmazlar.

Instant Articles nedir sorusuna özet niteliğinde bir cevap vermek ve bazı soru işaretlerini gidermek gerekirse bu teknoloji sayesinde kullanıcılar İnternet sitenize çok daha az zaman harcayarak ve uygulamadan çıkmaya gerek kalmayacak şekilde ulaşacaklar ve tüm bunların yanında en çok merak ettiğiniz konu olan bu ziyaretçiler sitemize girmeyecek ve hit artışı sağlanmayacak diyor olabilirsiniz. Merak etmeyin sevgili okur, buradan sitenizde ki içerikleri okuyan kullanıcıları Facebook üzerinden gelen kullanıcılar olarak göremeyeceksiniz lakin Google Analytics gibi gelişmiş bir istatistik servisinden faydalanıyorsanız bu ziyaretçilerin sitenizi ziyaret etmiş olarak göründüğünü göreceksiniz. İşin özü sitenize gelen ziyaretçilerin azalması gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi Facebook tarafından ortaya atılan bir iddiaya göre Instant Articles kullanan web siteleri standart kullanıcılara göre %20 oranında daha fazla kullanıcı çekmekte, %70 daha fazla beğeni almakta ve %30 oranında ise daha fazla paylaşım almaktalar.

Instant Articles nedir ya da diğer bir deyişle Hızlı Makaleler nedir sorusunun cevabını elimden geldiğince detaylı olarak yanıtlama çalıştım. Şimdi hala tatmin olmayanlar için bu durumu neden Instant Articles kullanmalıyım başlığı altında maddeler halinde inceleyelim.


Instant Articles Kullanmalı mıyım?

Instant Articles nedir başlığında detaylı olarak anlattığım bu konuyu başlıklar halinde yazarsam sizlere daha fazla faydalı olacağını ve aklınızda ki sorulara da yanıt vermek adına gelin maddeler halinde Instant Articles Avantajları nelerdir bir bakalım.

Şimşek İşareti: Facebook Instant Articles özelliğini kullanan web sitelerinde şimşek işareti çıkmaktadır. Kullanıcılar Instant Articles nedir bilmeseler de bu işarete sahip içeriklerin çok daha hızlı bir şekilde okunabildiğini ve bu işaret var ise uygulamadan çıkmalarına gerek kalmayacağını öğrenmiş durumdalar. İşte tam olarak bu durumdan ötürü bu özelliği kullanan Web siteleri çok daha fazla ziyaretçi çekebilmektedirler. Unutmamalısınız ki kullanıcılar bu işaretin ne anlama geldiğini biliyor ve içeriklerde bu işaretin olmasına dikkat ediyorlar.

Marka Bilinirliği: Bu özellikten faydalanmanız demek kullanıcılar için sizin gelişmiş bir site olduğunuz kanaatini oluşturuyor ve markanızın bilinirliğini arttırıyor. Unutmayın ki bu özellik sayesinde kullanıcıların gözünde Facebook ile iş ortağı gibi algılanıyorsunuz ve bu sayede kullanıcılar normal yol ile de web sitenizi ziyaret edebiliyorlar. İşin özünde hem kaliteli ve güvenilir olduğunuzu kanıtlıyor hem de yeni takipçiler kazanabiliyorsunuz.

Sosyal Medyanın Canlanması: Instant Articles sayesinde içerikleriniz çok daha hızlı ve kolay bir şekilde okunabiliyor. Bu durum ise daha fazla beğeni ve daha fazla paylaşıma yol açıyor. Anlayacağınız bu özellik sayesinde sosyal medya hesaplarınızda daha aktif olarak kullanılabilir hale geliyor ve bu durum dolaylı olarak SEO için çok olumlu olarak yansıyor.

Erişim Şansı: Hepimizin bildiği gibi Facebook artık kullanıcılar sizi takip ediyor olsa bile her paylaştığınız içeriği takipçilerinize göstermiyor. Bunun sebesi ise malumunuz Instant Articles kullanımını arttırmak. Bu özelliği kullandığınızda takipçileriniz sizin paylaştığınız içerikleri daha çok görme şansı elde ediyor ve bu durumda sizin erişim şansınızı arttırıyor.

Görüldüğü üzere Instant Articles avantajları Facebook algoritmasında çok büyük bir önem kazanmış durumda ve bu özelliği kullanmak teknolojiyi takip etmek için zorunluluk haline gelmiş pozisyonda. Bu içerikte Facebook İnstant Articles nedir ve ne işe yarar sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Şimdi asıl soruya gelelim Facebook Instant Articles para kazanma olayı nasıl gerçekleşiyor? Instant Articles ile para kazanabilir miyim? Bu durumu alt bir başlık ile değerlendirelim.

Instant Articles Para Kazanma

Instant Articles ile para kazanma işlemi için öncelikle Facebook Audince Network nedir bilmemiz gerekiyor. Facebook geçtiğimiz dönemlerde Google Adsense benzeri bir reklam sistemi tanıttı ve bunu Instant Articles özelliği ile entegre olarak çalışacak şekilde yapılandırdı. Bu özellik sayesinde Articles özelliğini kullanan kişiler sistemlerinden para kazanabilecekler. Facebook bu işlem ile kazandığı paranın bir bölümünü dağıtarak geliştiricileri Articles özelliğinin kullanılmasına teşvik etmeye çalışıyor ve bu işte başarılı olacak gibi de görünüyor açıkçası.

Facebook Audience Network nedir sorunun cevabı vermek gerekirse yayınladığınız yayınların Facebook ötesine giderek bilgisayarlardan, mobil cihazlardan, İnternete bağlanan TV’lerden içeriklerinizin görünmesi ve içeriklerinize yerleştirdiğiniz Facebook reklamları ile para kazanmanızı hedefliyor. Bu özellik sayesinde Facebook içerisinde göstereceğiniz içeriklerinize Facebook reklamları ekleyerek para kazanmaya başlayacaksınız ve Instant Articles nedir başlığında belirttiğim gibi bu işlemi yaparken ziyaretçi kaybına da uğramayacaksınız.

Burada berlitmek istediğim ve bizi ilgilendiren en önemli konu Facebook reklamları CPM yani gösterim başına para kazandırmakta ve ödemeler Türkiye’de de aktif olarak hizmete sunulmaktadır. Aşağıda Instant Articles kurulumu ve Instant Articles Kullanımı başlıklarında tüm detayları ile anlatmaya çalışacağım yönergeleri izleyerek sizde bu sistemden yararlanabileceksiniz. Belirtmek istediğim bir diğer önemli konu ise bloğum WordPress üzerine olduğu için WordPress Instant Articles kurulumu adı altında bir başlıkla WordPress için Instant Articles kurulumunu daha detaylı olarak anlatacağım. Merak etmeyin diğer sistemler içinde genel olarak bir kurulumu anlatacak olup ileri ki zamanlarda tüm sistemler için özel kurulum yönergelerini de yayınlamayı planlıyorum.

Instant Articles Kurulumu

Instant Articles özelliği ilk olarak ABD’de de kullanıma açılmış olup başarılı olduğu gözlendikten sonra şuan tüm Dünya için kullanılabilir bir özellik haline gelmiştir. Burada dikkat edilecek önemli bir konu var, bu özellik her yayıncı tarafından kullanılamayacak olup Facebook tarafından bu özelliği kullanacak yayıncıların belirli şartlara uygun olması gerekiyor. Yayıncı ilk olarak Facebook’a Instant Articles özelliğini kullanmak için başvuracak ve Facebook ilgili web sitesinin şartlarına ve politikalarına uygun olup olmadığı konusunda bir ön değerlendirme yapacaktır.

Instant Articles kurulum işlemlerine geçmeden önce inceleme süreçlerinden ve hangi konulara önem verdiklerinden bahsetmek istiyorum. Aşağıda bahsedeceğim şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız hiç tereddüt etmeden başvuru yapabilir ve hızlı bir onaylanma alabilirsiniz. Onaylanma sürecinin gecikmesi sizi korkutmasın, yoğunluktan dolayı inceleme süresi değişebiliyor. Yani işin özü süre uzadı diye onaylanmayacağınızı düşünmenize gerek yok.

Instant Articles Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeliyiz

Instant Articles başvurularında öncelikli olarak ilgili web sitesinin en iyi şekilde kullanıcı tecrübesi sağlıyor olmasına bakılmakta olup yayınlayacağınız makalelerin kalitesine, başlıkta vermeyi taaddüt ettiği bilgileri eksiksiz olarak vermesine, sitesinin tasarımsal kalitesine, optimize olup olmadığına ve benzeri konulara dikkatle bakılmaktadır.  Tüm bu süreçlerin 3 ila 5 gün arasında sürebilmekte ve belirtilen sürenin sonunda size bir bilgilendirme maili gönderilmektedir.

Makalelerinizi göndermeden öne Facebook İçerik Yönergeleri ve Facebook Para Kazanma Uygunluğu Standartları adlı makaleleri gözden geçirmelisiniz. Burada belirtmeme gereken bir önemli konu ise ilgili web sitesi onaylandıktan sonra dahi makaleleriniz otomatik olarak Facebook Sayfanıza gönderilmeyecek olup tamamen bağımsız olarak çalışacaktır. Instant Articles nedir sorusuna detaylı olarak bir yanıt verdik ve kurulum için detaylı talimatlara geçmeden önce inceleme sürecinden de maddeler halinde bahsetmek istiyorum.

Instant Articles İnceleme Süreci Nasıl Çalışır

Bu bölümde incelenme sürecinin nasıl çalıştığını hangi konulara dikkat ettiklerini ve başvuru yapmadan önce düzeltmeniz gereken yerleri anlamanız için maddeler halinde inceleme sürecini anlatmaya çalışacağım.

 • Web sitenizi ilk kez incelemeye gönderecekseniz en az 10 adet makalenin sitede hazır olduğundan emin olunuz. Burada 10 adet makalenin genelde kabul için az bulunduğunu söylemek zorundayım. Onay almak istiyorsanız en az 20 adet makaleyi bulundurmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise incelemenin ilgili web sitesinde yayına sokulmuş olan son 10 adet makaleden birine rastgele olarak yapılacağı ve son 10 makaleye aşırı önem göstermeniz gerektiğidir.
 • Başvuru yapmadan önce makalelerinizin tüm standartlara uygun olup olmadığını Gönderi Kontrol Listesine başvurarak doğrulayabilirsiniz. Bu sayede onay işleminizi daha hızlı hale getirebilir, kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.
 • İnceleme sürecinde sadece makaleleriniz değil yukarıda belirttiğim gibi tasarım ve işlevsellik konularına verilen önemden dolayı inceleme ekibi ayrıyeten web sitenizi de kontrol edeceğini bilmeniz gerekmektedir.
 • Tüm başvurular 3-5 gün arasında incelenip size geri dönüş yaparak kararlarını iletmektedirler. Kesin bir onay almak için Facebook Program Politikaları, İçerik Yönergeleri, Para Kazanma Uygunluğu Standartları ve Tasarım Yönergeleri kapsamında bir değerlendirme yapmaktadırlar.
 • İnceleme sürecinde makalelerde görülen sorunlar İnceleme ekibi tarafından yayıncıya bildirilecek ve gerekli düzenlemelerin yapılması için bilgi vereceklerdir. Hemen onaylanmamanın sizi korkutmasına ya da umudunu kırmasına gerek olmadığını bilmeniz ve belirtilen düzenlemeleri yaptığınızda onaylanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Pes etmeyin ve gerekli düzenlemeleri üşenmeden yapın.
 • Düzenleme işlemini tüm siteye uygulamanız önerilse de çok zamanınızı alacaksa son 10 makalenin belirtilen yönergeler doğrultusunda düzenlendiğine emin olduktan sonra tekrar inceleme talebinde bulunabilirsiniz. Burada önemli olan nokta ise sadece makaleleriniz incelenmediği için sorun sitenizin genel yapısından da kaynaklanabilir ve bu durumda sitenizin eksik olduğu yönleri düzeltmeniz gerekebilir.
 • İnceleme sürecinin sonunda onaylandığınız takdirde hemen bilgilendirilecek olup anlık makalelerinizi o andan itibaren yayınlayabileceksiniz.

Gözden Geçirme Kriterleri

Gönderdiğiniz web sitesi incelenirken genel olarak sitenizin tasarımsal ve işlevsel fonksiyonları kontrol edilir ve paylaşılan içeriğin gerçekten kaliteli olup olmadığı da dikkatle incelenmektedir. Facebook kullanıcılarının güvende olduğundan emin olmak için içeriklerinizin Facebook Şartları, Facebook Topluluk Standartları gibi şartnamelere uygun olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Burada ki en temel nokta ise makalelerin web sitesinde ki kalite ile aynı şekilde yayınlanması ve kullanıcının web sitesinde olan hiçbir bilgiden mahrum kalmadan makalelerinize hızlı bir şekilde ulaşabilmeleridir. Yayınlamış olduğunuz son 10 makalenin tüm bu şartlara uygun olduğundan ve gerçekten bilgiye dayalı olduğundan emin olmanız sizin için çok yararlı olacaktır.

Bu bölümde son olarak İnceleme Kontrol listesini sizlerle paylaşacak ve hangi önemleri almanız gerektiğine dair elimden geldiğince bilgi vermeye çalışacağım. Bu sayede başvurunuzun hangi sıra ile kontrol edildiğini ve nerelere bakıldığını net bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

İnceleme Kontrol Sıralaması

 • Makalelerinizin hazır olduğunu anlamak için göndermeden önce iPhone ve Andorid cihazlarından Pages Maneger adlı uygulamayı indirip gerekli kontrolleri yapmanız gerekmektedir.
 • İnceleme için başvurmadan önce 10 adet makalenin hazır olması gerektiğini belirtseler de toplamda en az 20 makalenizin girilmiş olmasını ve son 10 makalenin belirtilen yönergelere tam uyumluluk sağladığından emin olmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır.
  • Anlık makaleleriniz web sitenizde bulunan gerçek makalenin kısmi sürümü ya da ön izleme sürümü olmamalı, makalenin tümünü içermelidir.
  • RSS kullanarak Facebook ön belleğine yazılarınızı gönderiyorsanız makalenin bir test ortamından ziyade üretim feed’inizde bulunduğundan emin olmanız gerekmektedir.
 • İncelenme sürecinde Facebook İçerik Yönergeleri ve Para Kazanma Uygunluk Standartları otomatik olarak incelenemeyeceği için ekip manuel olarak sitenize giriş yaparak bir inceleme gerçekleştirmektedir.
  • Göndermiş olduğunuz URL adresinin bozuk olmadığına emin olmanız ve tam olarak istenilen siteye yönlendirme olmadan direk olarak gittiğine dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Göndermiş olduğunuz makalelerin Instant Articles Politikaları adlı şartnameye tam olarak uygun olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
  • İlk giriş ekranında hiçbir kaydırma yapılmadığı takdirde sitenizin en üst kısmında hiçbir reklam içeriğinin bulunmaması gerekmektedir.
  • Sitenin işlevsel tuşları, beğenme butonu, paylaş butonu, yorum butonu gibi benzer şeyler bu özellikte otomatik olarak geldiğinden birbirini tekrar edecek olan butonların oluşması kullanıcıda kafa karışıklığına yol açacaktır. Lütfen birbirini tekrar eden nesneleri kaldırın.
  • Gönderdiğiniz makalede fotoğraf, video, slayt gösterisi gibi unsurlardan tek bir tane varsa bu medya ögesini hızlı makalelerin gövdesine yerleştirmeniz başlığınızı öne çıkaracağından düzgün bir kullanım oluşturacaktır.
 • Web sitenizi incelemeye göndermeden önce Facebook Tasarım Yönergeleri adlı makaleye göz atmalı sitenizin uyumluluğunu değerlendirmelisiniz. Örnek bir makale görmek için Anlık Makale adlı dokümantasyona, kodlamada örnekler için Kod Örnekleri adlı dokümantasyona göz atmanız size oldukça faydalı olacaktır.
  • Resimlerin ya da videoların makale gövdesi içerisinde tekrar etmesinden kaçının.
  • Resimlerin ve videoların etkileşime geçildikten sonra yani tıklandıktan sonra gerçek boyutunun resimler için 1024 x 1024, videoların ise 640 x 480 alt boyut sınırının olduğunu bilmeniz gerekiyor.
 • Anlık makaleleriniz özelleştirilmiş makale sitiline sahip olması gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmek için Stil Düzenleyicisi adlı uygulamadan yararlanabilirsiniz.
  • Logo faktörünü göz ardı etmeden kimlik çubuğuna en uygun yere konumlandırmalı ve arkaplan rengini temel alarak öne çıkacak şekilde tasarlamalısınız.
  • Makalelerin web sitesinde olduğu gibi ana başlıklardan ve alt başlıklardan oluştuğu şekilde gözükmesi için düzenlemeler yapmayı, medya ögelerinin düzgün bir şekilde ayrı olarak görüntülendiğinden de emin olmayı unutmayın.
 • Oluşturmuş olduğunuz anlık makalelerde ki reklamların tümümün Facebook Kitle Ağı kullanılarak oluşturulduğundan emin olun ve asla başka bir reklam yayınlamayın. Bu reklamları yayınlayabilmek için ise Reklamcılık Deneyim Politikaları adlı dokümantasyona göz atın.
  • Reklamların ekrana tam şekilde sığdığından emin olduktan sonra makaledeki yazı boşlukları ile aynı seviyede biten reklamlar oluşturun.
  • Resim ya da video reklamlarının Facebook Dahili Reklam İşlevi kullanılarak sponsorlu olarak işaretlendiğinden emin olun ve reklam sınırlaması yapmayın.
 • Makelenin dışa aktarılması için API ya da RSS akışını kullanacaksanız gönderilen makalelerin CMS ortamında düzenleneceğinden doğru şekilde biçimlendirildiğinden emin olun.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra başvurunuzun reddedilmesi halinde size gelen bilgilendirme mail’ini kontrol ederek gerekli notları almanız ve düzenlemeleri ona göre yapmanızda fayda var. Başvuru işlemleri birden fazla kez reddedilmekte ve sizden düzenleme yapmanızı isteyebilmektedirler. Bu durum halinde umudunuzu kesmenize gerek olmadığını ve son 10 adet makalenin hepsinde gerekli düzenlemeleri yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Her incelemede son 10 adet makaleden birisi rastgele olarak seçileceğinden tek bir makaleyi düzenlemeniz sizin için yeterli olmayacaktır. Instant Articles nedir sorusuna yeterli bir yanıt verdiğime göre artık kurulum yönergelerine geçiş yapabiliriz diye düşünüyorum. İnşallah bu uzun makaleyi okuyup değerlendirdikten sonra sizde amacınıza ulaşacaksınız.

Hızlı Makaleler Kurulum Yönergeleri

 • İlk olarak instantarticles.fb.com adresine giderek kayıt işlemini gerçekleştireceğiz.
 • Açılan pencerede Kayıt ol sekmesine tıklıyoruz ve karşımıza gelen pencerede ilgili web sitemiz için oluşturmuş olduğumuz Facebook sayfasını seçerek “Hızlı Makaleler Koşulları” adlı bölümü onaylayıp “Hızlı Makaleler Araçlarına Eriş” butonuna basıp devam ediyoruz.

 • Karşımıza gelen sayfada ilgili web sitesinin bize ait olduğunu doğrulamamız isteniyor bizden. Bu işlemi yapabilmek için sitemize ulaşım sağlanan tüm alan adlarını ilgili bölüme yazıyor ve verilen kodu sitemizin içindeki “<head> Kod </head>” kısmının içine ekliyoruz ve “URL’nin sahipliğini al” butonuna basıyoruz.

 • Bu bölümü geçtikten sonra kayıt işlemini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Şuan yapmamız gereken ise “Stil” kısmına girerek makalelerimizi incelemeye göndermeden önce logonuzu ekliyorsunuz.

 • Bu bölümden sonra CMS sisteminize geçerek RSS alanlarını dolduruyorsunuz. İlgili CMS sistemleri için aşağıda eklentiler ile birlikte kurulumlar anlatılacaktır. İlk olarak WordPress Instant Articles kurulumu ile başlayacağız, geri kalan CMS sistemleri ise zamanla eklenecektir.WordPress Instant Articles Kurulumu

 • Admin Panel > Eklentiler > Yeni Eklenti  sekmelerini takip ederek “Instant Articles for WP” yazarak aratıyoruz. Bu işlem yerine buraya tıklayarak ilgili eklentinin sayfasına gidip manuel olarak eklenti kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. (WordPress Eklenti kurulumu başlığına giderek bilginiz yok ise nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.)

 • Bu işlemleri yaptıktan sonra Admin Panel > Instant Articles butonuna gidiyoruz ve ayar sayfasına ulaşıyoruz.

 • Bu bölümde Facebook Page ID kısmına ilgili numarayı girmemiz gerekiyor. Bunu yapabilmek için öncelikle Facebook sayfamıza giriş yapıyor, ana sayfada sağ taraftaki Hakkında > Tümünü Gör sekmelerini takip ediyoruz ve açılan pencerede en altta Sayfa Numarası yazan yerde ki numarayı kopyalıyoruz. Daha sonra WordPress sistemimize geri dönerek ID bölümüne bu numarayı yapıştırıyoruz.

 • Şimdi instantarticles.fb.com adresine giderek kayıt olacağız.
 • Karşımıza gelen pencereden Kayıt Ol butonuna tıklayarak karşımıza gelen pencerede web sitemiz için oluşturmuş olduğumuz Facebook sayfasını seçtikten sonra “Hızlı Makale Koşulları” şartnamesini okuduktan sonra onaylıyor sonrasında ise “Hızlı Makaleler Araçlarına Eriş” butonuna basarak kayıt işlemini gerçekleştiriyoruz.
 • Bu bölümde sitemizin Facebook sayfasını seçerek devam ediyoruz.

 • Karşımıza gelen pencerede ilgili web sitesinin tüm URL adreslerini giriyoruz ve sonrasında bize verilen kopyaladığımız kodu <head> etiketinin içerisine üst kısma yerleştiriyoruz ve kaydediyoruz. WordPress için kodu kopyalayarak Admin Panel > Görünüm > Düzenleyeci > header.php sekmelerini izleyerek kopyaladığımız kodu buraya yapıştırıyoruz.
 • Şimdi kodu yapıştırdığımıza göre “Url’nin sahipliğini al” butonuna basıyoruz ve kayıt işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.

 • Her şeyi düzgün bir şekilde yaptıktan sonra yani sayfa ID numarasını doğru bir şekilde girdikten sonra sayfanız onaylandı diye bir ibare görmeniz gerekiyor.
 • Bu bölümü başarılı şekilde bitirdikten sonra Yayınlanma Araçları > Araçlar kısmına gelerek sitenizin RSS adresini yazarak kaydet butonuna basıyoruz.

 • Daha sonrasında Stiller kısmına gelerek “default” adlı temaya bastıktan sonra hemen sağ tarafında ki alana tıklayarak Logomuzu seçiyoruz ve kaydet butonuna basıyoruz. ( Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise logonuzun “.png” uzantılı ve şeffaf olmasına dikkat etmeniz gerektiğidir.)

 • Her şeyi uygun şekilde yaptıktan sonra “Değerlendirmeye Gönder” seçeneğine tıklayarak sitemizi değerlendirmeye gönderebilirsiniz. (Butonun pasif olması durumunda sitenizde yeterli içerik olmadığı belirtiliyor demektir.)

Instant Articles nedir ve Instant Articles kurulumu hakkında elimden geldiğince adım adım yönergelerle anlatmaya çalıştım. İleri ki günlerde bu başlığı güncelleyerek diğer CMS sistemleri içinde Instant Articles kurulum bilgilerini paylamaya çalışacağım. İçeriği arada ziyaret ederek güncelleme olup olmadığına bakabilirsiniz. Şimdi isterseniz Instant Articles ile para kazanmak hakkında detaylı yönergeleri verelim ve nasıl entegre edeceğinizi gösterelim.

Instant Articles ile Para Kazanma Yönergeleri

 • Para kazanma işlemi için Google Adsense benzeri olan Facebook Instant Articles Audience Network adlı ağı kullanacağız. (Para kazanmaya başlamanız için inceleme sürecinin bitip onaylanmanız gerektiğini unutmayın.)
 • Şimdi ilk olarak Sayfanız > Hızlı Makaleler > Yapılandırma sekmelerini takip ederek Audience Network butonuna basıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra Facebook otomatik olarak size ait bir Apps oluşturacaktır. “https://developers.facebook.com/apps/ adresinde otomatik olarak oluşturulmuş bu uygulamaya giriş yaparak gerekli düzenlemeleri yapacağız.

 • Bu bölümde para kazanma özelliğini aktif edeceğiz. Bu işlem için Uygulama sayfasında App Review kısmından butonu Yes olarak ayarlıyoruz. (Product kısmında Audience Network olduğundan emin olunuz.)

 • Daha sonrasında ise “Payout” seçeneğinden hesap bilgilerinizi doldurmanız istenecek sizden. Ülkeler bölümünden Türkiye’yi seçmeyi unutmayınız.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra Tax ID kısmına TC Kimlik numaranızı yazmanız gerekiyor.
 • Bu işlemi de bitirdikten sonra Account Type kısmından şirket sayfası ise gerekli alanları değil ise Bireysel anlamına gelen Individual seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Daha sonrasında banka bilgilerinizi girmeniz gerekecek. ( Paypal desteği sunsa da ülkemizde Paypal olmadığından mecbur olarak banka kartı bilgilerinizi girmeniz gerekecek.)
 • Şimdi Uygulama yönetim sayfasından Products > Audience Network > Placements sekmelerini izliyoruz ve “Placements ID” yazan yerdeki kodu kopyalıyoruz.

 • Daha sonrasında WordPress sistemimize geri dönerek Admin Panel > Instant Articles > Ads > Ad Type sekmelerini izleyerek Facebook Audience Network seçeneğini seçiyoruz.

 • Daha sonrasında Admin Panel > Instant Articles > Ads > Audience Network Placement ID seçeneğine kopyalamış olduğumuz numarayı yazıyoruz.
 • Son olarak Admin Panel > Instant Articles > Ads > Ad Dimensions seçeneğinden reklam boyutlarını ayarlıyoruz ve kaydet diyoruz.

Tüm bu işlemlerden sonra İnceleme sürecini bitirdiğinizde artık yazılarınızı rahatlıkla yayınlayabilirsiniz. Asgari ödeme tutarı şuan için 100$ olup para kazanma sistemi ise görüntülenme başına olacaktır.  Instant Articles nedir ya da diğer bir deyişle Hızlı makaleler nedir sorusuna yeterli bir cevap verdikten sonra Hızlı makalelerle para kazanma konusunda da yeterli bilgiyi verdiğimi düşünüyorum. Son olarak Instant Articles Kullanımı hakkında da biraz bilgi vererek bu içeriği noktalayacağım.

Instant Articles Kullanımı

Buraya kadar başarılı bir şekilde geldiniz ve tüm yazıyı uzunluğuna bakmadan okuduysanız artık geriye bir tek başvuru ve onaylanma süreci kalıyor demektir. Başvuru ekranınızı kontrol ederek bir sorun olmaması halinde Başvurunuzun Yeşil olduğunu göreceksiniz. Bu durumda Instant Articles kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Yukarıda anlattığım RSS ile gönderme özelliklerini de otomatik olarak aktif ettikten sonra yazılarınız otomatik olarak sayfanıza yönlendirilecektir. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise yazılar gönderilecek ama otomatik olarak yayınlanmayacaktır. Makalelerinize ulaşmak için Sayfa Ayarları > Yayınlama Araçları > Hızlı Makaleler bölümüne gidebilir burada istediğiniz yazılarınızı yayınlayabilirsiniz. Yazılar 1- 2 gün içerisinde gözden geçirilerek onaylanacaktır. (Facebook bu süreleri yüksek tutsa da gün içerisinde yazılarınız yayınlanmaktadır.)

Tüm bu özelliklerin yanında onaylanma sürecinden başarılı olarak geçtiyseniz Sayfa Ayarları > Yayınlama Araçları > Hızlı Makaleler bölümünden içeriklerinizi HTML ile manuel olarak da girebileceğinizi unutmayınız.

Instant Articles nedir sorusunun cevabını çok detaylı olarak verdiğimi düşünüyorum. Umarım bu içerik sizler için yeterli olmuştur. İsterseniz konuyu bir özet geçerek bitirelim artık.

Son Söz

Instant Articles nedir ya da diğer bir deyişle Hızlı Makaleler nedir sorusuna cevap vermek için başladığım bu içerikte sizlere Instant Articles Kurulumu, WordPress Instant Articles Kurulumu hakkında da bilgiler verdim. Bunlarla da yetinmeyip Facebook Audience Network nedir sorusunun cevabını, Instant Articles para kazanma işlemini ve Instant Articles kullanımı hakkında da uzun uzun bildiklerimi paylaştım. Bu içerikten yorumlarınızı esirgememenizi rica ediyorum sevgili okur. Bunların dışında her türlü soru ve problemlerinizi bu başlık altında belirtebilirsiniz. Her şeyi yaptım, gene de olmuyor birisi benim yerime bu işlemleri halletsin diyorsanız da Teklif İste bölümünden veya İletişim bölümünden bana rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Instant Articles nedir adlı makalenin böylelikle sonuna gelmiş bulunuyoruz, bu içeriğin hepinize faydalı olmasını dileyerek içeriğime burada nokta koyuyorum sevgili okur. Hepinize güzel günler dilerim, hoşça ve takipte kalın…

Written by Ali Sahinkaya