Advertorial Nedir? Advertorial Reklam Örneği

advertorial reklam nedir

Advertorial nedir sorusuna cevap vereceğim bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Bu içerikte Advertorial nedir sorusunun yanında Advertorial reklam ve Advertorial reklam örnekleri adlı alt başlıklardan da bahsetmeye çalışacağım. İsterseniz lafı fazla uzatmadan içeriğe giriş yapalım.

NOT: Aldığım maillerde uzun zamandır içerik girişinin aksadığını ve bu sebeple şikâyetleriniz olduğunu iletmişsiniz. İçerik girişinin aksamanın sebebi üst üste gelen projelerle uğraşmak durumunda kalmam ve bu projelerin bana çıkardığı problemlerdir. Bayram öncesi projeleri bitirmek için yoğun bir çaba sarf etmem gerektiğinden blog biraz kendi haline bırakıldı. Bayramdan sonra aktif bir şekilde içerik girişinin devam edeceğini belirtip, sizi içerikle baş başa bırakıyorum.


Advertorial Nedir

Advertorial, reklamların içerikle bütünleşerek kullanıcıya sunulmasını sağlayan yani işe yarar bir içeriğin genelde sonuna eklenen ve bir reklam havasında değil de gerçek bir içerikmiş gibi görünen reklam türüne verilen addır. Advertorial İnternet çağında ortaya çıkmış bir tür değil, kökleri çok daha öncesine dayanan bir reklam türüdür. İlk olarak 1946 yılında kullanıldığı bilinen bu tür günümüzde tüm reklamcılık alanlarında kullanılan oldukça popüler bir reklam türüdür.

Advertorial, Türkçeye tam olarak çevrilmemiş olup tam olarak karşılığının ne olacağına karar vermek çok zor bir durumdur. İngilizce reklam anlamına gelen “Advertisement” kelimesi ile editörel(Bu kelimenin Türkçeye çeviri değil, Türkçeye uydurma olduğunu hepimiz anladık.) anlamına gelen “Editorial” kelimelerinden türetilmiştir. Advertorial kelimesi tüm Dünyada bu haliyle kullanıldığı için ülkemize de çeviren ya da uyarlayan olmamıştır.

Advertorial Wikipedia

Advertorial İnveStopedia

Advertorial Ne İşe Yarar

Advertorial nedir sorusunun ardından Advertorial ne işe yarar sorusuna bir cevap vermek ya da nasıl çalıştığına dair bir anlatım yapmak gerekmekte. Advertorial, bir reklam direk olarak kullanıcının gözüne sokmak yerine reklam ile ilgili bir içeriğin sonuna eklenerek sunulmaktadır. Bu sayede içeriği okuyan kişilerin reklamın hedef kitlesine ait olması sağlanmakta ve içeriğin sonunda reklamı vererek kullanıcının reklamla ilgilenmesini sağlamaktadır.

Advertorial reklam türü hazırlanırken oluşturulacak içeriğin gerçekten kullanıcıya bilgi vermesi gerekmektedir. Bu reklam türünü kullanmak için ilgili konu ile alakalı bilgi sahibi olan bir kişinin kullanıcının ilgisini çekebilecek bir üslup kullanarak gerçekten bilgi vermesi gerekmektedir. Tüm bu koşullar sağlandığında içeriğin sonuna eklenecek olan reklam gerçek amacına ulaşacak, gösterilmesi gereken kişilere gösterilmiş olacak ve tüm bunların yanında tıklanma oranı da büyük ölçüde artacaktır.

Advertorial Reklam

Reklam kavramı ortaya çıktıktan sonra geçen kısa bir zaman zarfından sonra yani reklamcılık sektörünün oluşmasından hemen sonra fark edilen çok önemli bir husus ortaya çıktı. İnsanlar gördükleri şeyin reklam olduğunu anladığı anda bu içeriğin kendilerine zorla gösterildiğini düşünüyor ve içeriğin tamamen bir yalandan ibaret olduğu sonucuna varıyorlardı. Bu sebepten ötürü yapılan bu reklamlardan alınan geri dönüşlerin sonucu da oldukça düşük kalıyordu.

İnsanlık ya da reklam sektörü diyelim, bu duruma karşı bir çare ararken 1946 yılında ilk olarak Advertorial reklam yayınlandı. Reklam sektörü bu reklam türünün insanlara direk olarak reklam dayatmak yerine onlara gerçekten bilgi verip, bu bilgilerin içine reklamların sıkıştırıldığını ve bu işlemin gerçekten işe yaradığını gördüler. Günümüzde reklam sektörü tarafından sıklıkla kullanılan bu reklam türü insanlara direk olarak reklamı dayatmak yerine onlara ilgili konu ile alakalı gerçek bilgiler veren bir içeriğin ortasına ya da sonuna ilgili reklamı sıkıştırmaya dayalıdır. İnternet başta olmak üzere, Televizyon, Dergi, Gazete, Radyo ve benzeri reklam yapılacak tüm alanlarda Advertorial reklam türü aktif olarak kullanılmaktadır. Advertorial reklam nedir sorusuna tam olarak bir yanıt verdiğime göre son başlık olarak Advertorial reklam örnekleri hakkında biraz bahsedip içeriği sonlandırabilirim.


Advertorial Reklam Örneği

Bir gün içerisinde farkında olarak ya da olmayarak birçok kez Advertorial reklam türünü kullanan reklamlarla karşılaşmaktayız aslına bakarsanız. Bu reklam türünü kullanan reklamlar bize gerçekten bilgi vermeyi amaçladığı için ve doğrudan bize dayatılmadığından rahatsızlık duymuyor hatta bazen fark etmiyoruz bile. Bu durum kullanıcı açısından faydalı çünkü bilgi edinmemizi sağlıyor, reklam veren açısından da faydalı çünkü geri dönüş oranlarında büyük bir artış yaşanıyor.

Gün içerisinde sürekli olarak karşımıza çıkan bu reklam türünü diğerleriyle karşılaştırmamak adına tam olarak anlamanız için örnek vermek istiyorum. Mesela bu içerikte Advertorial reklam nedir sorusunun bir cevabını net olarak öğrendiniz, hatta tarihçesini bile artık biliyorsunuz. Web sitemin anasayfasın da hiç reklam olmadığını ve reklamların sadece içeriklerde bulunduğunu da fark etmişsinizdir. Peki, bu içeriğin başında ve sonunda sizi rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirilmiş reklamların türü sizce nedir? Evet, Advertorial nedir sorusunu cevapladığım içerikte size Advertorial reklam yayınlamaktayım. Blogum da ziyaretçileri rahatsız ettiğini düşündüğüm anasayfa reklamları yerine içeriklerin içine yerleştirilmiş reklam oldukları belli olan ama rahatsız etmeyen Advertorial reklam türünü kullanmaktayım.

Buradan çıkaracağımız sonuç illa Advertorial reklam türünü kullanmak için bir içeriğin hazırlanması gerekmediği, hali hazırda zaten hazırlanacak olan bir içeriğe de bu reklam türünün dâhil edilebileceğidir. Advertorial reklam türü illa bir görsel veya video olmak zorunda değil, içeriğin sonuna eklenecek bir mail adresi, web sitesi linki gibi şeylerde olabilmektedir. Burada önemli olan şey yapılacak olan reklamın direk olarak kullanıcıya dayatılmaması ve reklamın ekleneceği içeriğin bilgi açısından çok zengin olması gerektiğidir. Bu sayede alacağınız geri dönüş oranı çok daha yüksek olacak ve en önemlisi kullanıcılar bu reklamlardan rahatsız olmayacaktır. Advertorial nedir sorusuna bir cevap verdiğime göre içeriği bir özet geçerek noktalayabilirim.

Son Söz

Advertorial nedir sorusunun cevabını verdiğim bu içerikte sizlere bu reklam türünün tüm inceliklerini anlatmaya çalıştım. Bu içerikte Advertorial nedir sorusu ile birlikte Advertorial reklam nedir ve Advertorial reklam örneği de vermiş bulunmaktayım. İçeriği burada noktalarken hepinize güzel günler diliyorum sevgili okur, takipte ve hoşça kalınız…

Written by Ali Sahinkaya