chatbot nedir chatbot ne işe yarar

Chatbot nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Aslında uzun zamandır var olan bu sistem günümüzde ortaya çıkan “Yapay Zeka Dünya’yı Ele Geçirecek” söylemleriyle gündemimize oturmuş durumda. Bu içerikte Chatbot nedir sorusu ile birlikte Facebook Chatbot hakkında da konuşup son olarak Facebook Chatbot nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağım. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan Chatbot ne demek bir bakalım.


Chatbot Nedir

Chatbot, Türkçeye Sohbet Botu olarak çevirdiğimiz yapay zeka yardımı ile insanlarla iletişim kurabilen, onlarla sohbet edebilen ve amacı doğrultusunda yön göstererek yardımcı olan bir otomatik cevaplama sistemidir. İnternet üzerinde yaptığım bir araştırmada Chatbot denince insanların aklına sanal sevgili gibi sapkın şeylerin geldiğini gördüğümde çok şaşırmıştım. Chatbot bir sanal sevgili değildir diye de belirtelim, belki okurlar.

Chatbot, firmalar tarafından kendine özgü olarak geliştirilen ve kullanıcının yazdığı ya da söylediği cümleyi saliseler süren çok kısa bir zaman diliminde analiz edebilen ve cevaplandıran otomatik cevap sistemidir. Chatbot sisteminin dedesi olarak telesekreterleri gösterebilirim, aralarında ki fark ise otomatik olarak cevaplandırdığı şeyi kendi düşünebiliyor ve birebir iletişim sağlayabiliyor oluşu olarak gösterebiliriz.

Chatbotlar istenilen amaca göre farklılık gösterebilmektedirler. Bazı türleri sadece yazılı metinlere cevap verebilirken bazı türlerinde sesli algılama ve yanıtlama özellikleri bulunmaktadır. Chatbot günümüzde en çok e-ticaret sitelerinde, müşteri servislerinde ve call center gibi yerlerde kullanılmaktadır. Chatbotlar sayesinde ilgili firma telefon başında oturtmak zorunda olduğu elemana para ödemek zorunda kalmadığından büyük bir tasarruf elde etmektedir. Bu sistemin ülkemizde özellikle bankalar tarafından sıklıkla kullanıldığını görmekteyiz. Tüm bunlara rağmen ülkemizin insanları makine ile konuşmaktan nefret ettiği için bir insan arayışına sıklıkla girmekte, bu sebeple müşteri temsilcisine de hala yüksek oranda ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüm bunlara rağmen Chatbot teknolojisi gittikçe gelişmekte olup günümüzde haberlere konu olmaya bile başlamıştır. Yakında kendini insan olarak tanıtarak müşterileri kandırabilen Chatbot sistemleri görebiliriz ve bu durum sadece bizim ülkemize özgü olarak geliştirilebilir. Yapay zekaya güvenmeyen insanların arasında benimde bulunduğumu belirtmek isterim lakin günümüzde yapay zekaların insanlığı ele geçirecek kadar gelişmiş olmadığını belirtmek isterim. Chatbotlar hala bir yazılımın arkasında çalışan ve yapay zekayı kullansalar dahi kontrol altında tutulan sistemler olup düşünüldüğü kadar gelişmiş değillerdir.

Chatbot nedir sorusuna detaylı bir cevap verdiğimize göre son zamanlarda çok popüler olan Facebook Chatbot hakkında da biraz bahsetmek istiyorum. Bu başlıkta sıkça haberlere konu olan Facebook Chatbot hakkında değerlendirmelerde de bulanabiliriz.

Chatbot Wikipedia

Chatbot TheGuardian

Facebook Chatbot

Facebook Chatbot hakkında bahsetmeden önce günümüzde birçok haberi yayınlanan Facebook Chatbot fişini çekti başlıklarına bir yanıt vermek istiyorum. Birbirleriyle de iletişim halinde olan iki adet Chatbot bazı kelimeleri kısaltarak da iletişim kurabileceklerini fark ederler ve akabinde İngilizceyi kısaltarak kullanmaya başlarlar. Sistem yöneticileri bu durumu fark ettiğinde sistemi kapatarak gerekli düzenlemeleri yaparlar. Olay tamamen bundan ibaret olup yapay zeka insanlığı nasıl yok ederiz gibi planlar yapmamaktadır. Müdahale edilmesinin sebebi de insanların bu dili anlayamayacak olması ve yapay zekanın bu durumdan haberdar olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu duruma yapay zekanın ne kadar zeki olduğu olarak değil, gerizekalı olduğu olarak bakılması daha doğru olacaktır. İçinizi rahatlattığımı düşünerek konumuza geçiş yapıyorum.

Facebook Chatbot nedir sorusuna cevap vermek gerekirse, gene Facebook tarafından geliştirilmiş olan Messenger platformunda kullanılan ve yapay zeka sayesinde insanlar ile sohbet edebilmek üzere geliştirilmiş cevaplandırma sistemidir. Facebook Chatbot şuan için sadece İngilizce olarak çalışabilmekte olup dev kuruluşların sahipliğinde kullanılmaktadır. (Örneğin, eBay, Burger King, CNN, Disney, GP, Expedia, Stables ve benzeri)

Facebook Chatbot ile ilgili çok fazla haber almamızın sebebi çok yaygın olarak kullanılmadığı için gündeme oturma çabasından başka bir şey değildir sevgili okur. Facebook, bu sistemin gelişmesi ve daha çok satması için gündemde tutmaya çalışıyor ve bu sayede daha çok kullandırmak istiyor. Facebook Chatbot yeni bir teknoloji olduğu için az sayıda firma tarafından kullanılmakta olup bu sayının gün geçtikçe artarak en popüler Chatbot sistemi olması bekleniyor. Bu düşünce Facebook’a ait olduğu için gerçekten öyle mi olacağını bize zaman gösterecek.

Facebook Chatbot yardımı ile şuan için sadece basit satış işlemleri ve satış sonrası takip işlemleri gerçekleştirilebiliyor olsa da bu botların birbiriyle de iletişim halinde kalarak gelişiminin hızlı ilerlemesi hedefleniyor. Haber olarak yer alan konuda da zaten birbirleriyle iletişim kurarken yaşanılan sorunlar gösterildi. Sistemin gelişmesi ne kadar zaman sürecek, ileri seviye işlemleri yerine getirebilecek mi gibi soruları bize zaman gösterecek. Chatbot nedir sorusundan sonra Facebook Chatbot nedir sorusuna da bir cevap verdiğime göre sıra geldi Facebook Chatbot nasıl yapılır sorusunu cevaplandırmaya.


Facebook Chatbot Nasıl Yapılır

Facebook, Chatbotları yapılandırabilmek için görsel bir arayüzü henüz yayınlamış değil, bu sebeple işler oldukça zor bir durumda. Facebook chatbot yapımı için herşeyi manuel olarak yapılandırmamız gerekiyor ki buda ileri seviye Python bilgisi gerektirmektedir. İnternet âleminde orta seviyenin de yeterli olacağı söylense de bu durum yanlıştır. Stabil olarak düzgün bir inşa için ileri seviye Python bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

Python dilini biliyor ve Facebook Chatbot yapmak istiyorsanız Github adlı web sitesinde yayınlanmış scriptleri edinerek kendinize özgü olarak özelleştirebilir ve projeyi geliştirebilirsiniz. Bu sayede size ait bir Chatbot yapmış olacaksınız. Tüm bunların yanında eğer programlama dilleriyle alakanız yok ise üzülmenize gerek yok. Muhtemelen ilerleyen dönemlerde Facebook tarafından Chatbot yapımı için bir arayüz geliştirilip sunulacak ve bu arayüz ile basit seviyede soru cevap tarzında botlar yapabileceksiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus ise arayüz ile yapacağınız botların çok basit seviyede sadece soru cevap tarzında olacağı ve ileri seviye bir bot oluşturmak için geliştirici desteğine hatta birden fazla geliştiricinin desteğine ihtiyaç duyacağınızdır. Her ne kadar alt yapının hazır olduğu belirtilse de ileri düzel bir bot yapmak bir arayüz ile sağlanabilecek bir şey değildir. Tüm bunlara rağmen bir şirket değilseniz çok ileri seviye bir bota ihtiyaç duyacağınızı düşünmesem de dikkat etmeniz gereken husus geliştirmiş olduğunuz Chatbot tarafından küçük oluşumunuzun ele geçirilme tehlikesi olduğudur. 🙂

Chatbot nedir sorusundan sonra Facebook Chatbot yapma konusu ile ilgili olarak da elimden geldiğince bilgilendirme yapmaya çalıştım. Şimdi bir özet geçerek içeriği noktalayabilirim diye düşünüyorum.

Son Söz

Chatbot nedir sorusuna elimden geldiğince detaylı cevaplar vermeye çalıştığım bu içeriğin sizler için faydalı olmasını umuyorum sevgili okur. Bu içerikte Chatbot nedir sorusu ile birlikte Chatbot ne işe yarar sorusuna, Facebook Chatbot nedir sorusuna ve Facebook Chatobot nasıl yapılır sorusuna elimden geldiğince detaylı olarak cevaplar vermeye çalıştım. Chatbot nedir başlığından çıkaracağımız yegâne sonuç en azından şuan için dünyayı ele geçirmeye çalışmıyor oluşlarıdır. (Bu yazıyı ileri ki dönemlerde okuyacak arkadaşlar ne diyor bu adam yahu diyebilirler. İçerikte yazının yayılma tarihinde gündemde olan konulara gönderme yapılmıştır.) Yazımı burada noktalarken sizlere güzel günler diliyorum sevgili okur, takipte ve hoşça kalın…

 

Written by Ali Sahinkaya