Cloud Hosting Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Cloud Hosting Nedir ?

(Bulut Sunucu Nedir ?)

Cloud Hosting ( Bulut Sunucu ), web sitesi veya yazılarınızın tek bir fiziksel sunucuda barınmayıp, birçok sunucuda barınmasına ve sürekli erişilebilir olmasına denmektedir. Cloud Hosting Nedir sorusunun kısa cevabı budur, biraz daha açalım isterseniz.

Klasik sunucu servisi tek bir sunucuda tutulur ve o sunucu arızalandığında kullanıcılar web sitenize ya da yazılımınıza ulaşamazlar bu durum en kaliteli firmalarda bile olabiliyor çünkü ne kadar mükemmel sunucular olursa olsun donanım bozulabilir. Hatta bozulmaktan ziyada binada oluşan bir sorun sebebi ile de başına bir şey gelebilir sonuç olarak fiziksel bir şey. Cloud Hosting sizin verilerinizi tek bir sunucu yerine bir sunucu tarlasındaki tüm sunucularda tutmaktadır. Bu sayede birine bir şey olursa öbürüne ona bir şey olursa öbürüne geçe geçe neredeyse sonsuz bir döngü oluşturabilir. Bu döngünün size yararı kullanıcılar alacakları hizmetten hiçbir zaman mahrum kalmazlar ve bu en çok istenilen şeydir zaten.

Cloud Hosting nedir avantajları neler

Cloud Hosting Avantajları Nelerdir ?

Cloud Hosting normal hosting servisine göre aşırı derecede güvenli desem abartmış olmam. Tekil bir sunucunun başına neler gelebileceğini yukarıda söyledim. Bu sunucun başına bir şey geldiğinde siz veya  firma verileri yedeklemediyse inanılmaz bir veri kaybıyla karşılaşabilirsiniz bu sebepten yayın hayatına son vermek zorunda kalmış site sayısı bayağı fazla. Ben hep yedek alırım demeyin, o iş ne yazık ki öyle olmuyor arkadaşlar. Ne kadar yedek alırsak alalım basit bir kırılma noktasında hele ki web sitenizin ve ye yazılımınızın anlık veri girişi fazlaysa 5-10 dakikalık bir kayıp bile bazen çok can sıkabiliyor.

Cloud Hosting bence kullanılması gereken bir sunucu tipi olmakla beraber fiyat politikası da çok yüksek değil. Neden derseniz Cloud Hosting seçilebilir özellikler sunuyor istediğiniz kadar yer seçmeniz ve ona göre fiyat vermeniz mümkün. Hatta kullandığın kadar ödeyebildiğiniz seçenekleri bile mevcut yani web sitenizin ve ya yazılımınızın kapladığı yer kadar aylık bir ödeme yapabiliyorsunuz bu sayede boşu boşuna kullanmayacağınız kadar yer almanıza gerek kalmıyor veya tam tersi kota sorununuz, trafik sorununuz olmuyor.

Son Sözler

Tüm bunların ışığında Cloud Hosting tarafımca da projelerimde kullandığım müşterilerime sunduğum özelliklerden biri ve bende müşterilerimde oldukça memnunuz. Umarım bu yazım merak edenlerin merakını gidermiştir, hoşça kalın…

Written by Ali Sahinkaya