flac nasıl açılır

FLAC nedir sorusunu yanıt vermeye çalışacağım bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. İçeriklerin akışında bir yakınımı kaybettiğim için aksamalar olduğunu belirttikten sonra konumuza dönebiliriz. Bu içerikte sizlere FLAC nedir sorunun yanıtı ile birlikte FLAC ses kalitesi hakkında ve FLAC nasıl açılır sorusunun yanıtını da vermeye çalışacağım. İsterseniz giriş kısmını burada bitirip içeriğe giriş yapalım.


FLAC Nedir

FLAC, (Free Lossless Audio Codec) kayıpsız ses kodlaması sunan bir ses uzantı türüdür. FLAC uzantısı özgürlüğü ve ücretsiz olması sayesinde ön plana çıktığı gibi 2017 yılında MP3 lisansının sona ermesiyle birlikte yeni müzik uzantımız olması beklenmektedir. Günümüzde tüm medya oynatıcılarının desteklemeye başladığı bu format kısa bir süre sonra standart haline gelecek olup liderliğini uzun süre koruyacak gibi görünmekte.

FLAC formatı benzer formatlar olan MP3, WAV formatlarının aksine sesleri kayıpsız olarak sıkıştırmak için çok farklı bir algoritma kullanmaktadır. FLAC formatının kullandığı bu algoritmanın ne kadar başarılı olduğunu açıklamak için bir örnek vermek gerekirse WAV uzantılı 10 MB bir dosya, FLAC formatıyla 4 MB gibi değerlere düşebilecektir desem yeteri olur sanırım. FLAC dosyaları normalde disk üzerinden kaplanan alanı %50, %60 gibi oranlarla düşürecek olup kaliteden de ödün vermeyecektir.

FLAC ilk olarak 2001 yılında açık kaynak kodlu olarak karşımıza çıkmıştır. O dönemlerde Apple tarafından kullanılmakta olan ALAC formatı sadece Apple ürünlerinde çalıştığı için hiçbir zaman popüler olamamış ve günümüzde tozlu raflarda yerini almıştır. Microsoft ise o dönemlerde WAV ve WMA dosya formatlarını kullanmaktaydı ki hala kullanıyor ama hiçbir zaman popüler olamadı. Popüler olamamasının en temel sebepleri ise çok yüksek dosya boyutlarına sahip olması ve albüm adı, albüm kapağı ve şarkı sözlerinin içerisine gömülemediğini gösterebilirim. Tüm bu dezavantajlar yüzünden ortaya çıkan FLAC formatı çok büyük bir sükse yapmıştır.

FLAC dosya türü hem düşük boyutlu olarak bir sıkıştırma sunmakta hem de istenilen tüm özellikleri vermekteydi, üstelik kayıpsız bir formatlama imkânı sunuyordu. 2001 yılından bu yana hak ettiği değeri bir türlü göremeyen bu formatlama şekli gelecek dönemde olması gereken yere ulaşacak gibi duruyor. FLAC nedir sorusuna cevap verirken FLAC ne işe yarar sorusunun da cevabını vermiş olduğuma göre biraz detaya girerek FLAC ses kalitesi hakkında bahsedelim.

Cnet FLAC

Wikipedia FLAC

FLAC Ses Kalitesi

FLAC ses kalitesi nasıl sorusuna yanıt verebilmem için karşısına bir ses formatı koymam gerekiyor. Bu ses formatını MP3 olarak belirlemek istiyorum çünkü şu an için Dünya üzerinde ki en popüler ses formatının MP3 olduğu aşikâr. Bu karşılaştırmayı yapıyorum lakin dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var, MP3 formatı ses kaybı yaşanan bir formattır. MP3 formatı ile sıkıştırılmış bir müzik dosyasında gitar sesleri kalitesiz, sesin netliği düşük ve yankılarda sapmalar görülür. Bunun sebebi MP3 dosya formatı içeriği sıkıştırırken kayıp yaşatır ve orijinal halinden çok daha farklı bir şey sunmakta olmasıdır.

MP3 formatı sadece bir sıkıştırma işlemi olduğundan sesin kalitesinin kaybolmasını önlemeye çalışmaz sadece dosyanın diskte kapladığı alanı düşürmeyi hedefler. FLAC dosya formatı ise kayıpsız olarak sıkıştırmayı hedef alan bir işlem türüdür. FLAC dosya formatlarının RAR gibi yazılımlarla sıkıştırılmış dosyalar olarak düşünebilirsiniz, sıkıştırılmış dosyayı çıkardığınızda kayıpsız olarak karşınıza gelecektir. FLAC dosya formatı sıkıştırılmış haliyle MP3 formatından çok daha kaliteli bir ses deneyimi sunmakta olup kapladığı alanda daha az olabilmektedir. FLAC nedir sorusundan sonra FLAC ses kalitesi hakkında da bahsettik. Şimdi sırada FLAC dosyaları nasıl açılır sorusuna cevap vermek var.


FLAC Nasıl Açılır

FLAC nedir ve FLAC ses kalitesi nasıldır sorularına bir yanıt vermeye çalıştım. Şimdi size aşağıda alt başlıklar halinde belli başlı işletim sistemlerinde FLAC dosyaları nasıl açılır sorusunun yanıtını vermeye çalışacağım. İleri ki dönemde bu sorunun cevabına ihtiyaç kalmayacak, tüm uygulamalar destekleyecek olsa da bu deneyimi yaşamak için daha fazla geç kalmamanız adına ben FLAC açan program sorgusuna cevap vermek istiyorum.

Windows ile FLAC Nasıl Açılır

Windows’da FLAC dosyası nasıl açılır sorusu kullandığınız işletim sistemine göre değişiklik göstermektedir. Eğer, Windows 10 kullanıyorsanız ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan içerisinde gelen Groove Player ile FLAC dosyası açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Windows 10 öncesi bir işletim sistemi kullanıyorsanız size bir eklenti tanıtabilirim ama bunun yerine harici bir medya oynatıcısı kurmanızı öneriyorum. Codec yazısına tıklayarak ilgili eklentiyi indirip kurduğunuzda Windows Media Player ile FLAC açma işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

Burada benim önerim bu eklentiyi indirmek yerine özellikle VLC Media Player ya da Roon gibi medya oynatıcılarını indirip kurmanızı tavsiye ediyorum. Tekrar ediyorum eski ve modası geçmiş eklentiler yerine güncel yazılımları indirip kurmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Sıra geldi MAC’de FLAC dosya açma işlemine.

MAC ile FLAC Nasıl Açılır

MAC platformunda iTunes yazılımı .flac uzantılı dosyaları açma yeteneğine sahip olduğundan ek bir yazılım kullanmadan FLAC dosyası açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Harici bir medya oynatıcı istiyorsanız da Fluke, Roon ve Songbird gibi yazılımları kullanabilirsiniz. MAC’de FLAC dosyası nasıl açılır sorusunun yanıtını verdiğime göre Android’de FLAC dosyası açma işlemini anlatabilirim.

Android ile FLAC Nasıl Açılır

Android kullanıcıları eğer 3.1 sürümü ve daha üst bir sürümü kullanıyorlar ise ekstra bir yazılıma ihtiyaç duymadan FLAC dosyası açma işlemini gerçekleştirebilirler. Android 3.1 sürümü ve sonraki tüm sürümlerin de .flac uzantısını desteklemektedir. Eğer 3.1 sürümünden daha önceki bir sürümü kullanıyor iseniz de Play Store aracılığıyla Player Pro adlı yazılımı indirerek FLAC dosyası açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Android’de FLAC dosyası açma işlemini de anlattığıma göre son olarak IOS’da FLAC dosyası nasıl açılır sorusuna bir cevap vermeye çalışalım.

IOS ile FLAC Nasıl Açılır

IOS işletim sistemi ne yazık ki dâhili olarak FLAC desteği vermemektedir. IOS işletim sistemine sahip IPhone ve IPod Touch kullanıcısıysanız dâhili olarak gelen medya oynatıcısı ile FLAC dosya uzantısına sahip dosyaları açamazsınız. Dâhili olarak gelmese de App Store aracılığı ile FLAC Player gibi 3. Parti yazılımlar sayesinde IOS işletim sisteminde de FLAC dosyası açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

FLAC Dosyası nasıl açılır sorusuna popüler işletim sistemleri için cevap verdiğime göre FLAC nedir sorusunu tam olarak yanıtlamış bulunmaktayım. Şimdi konuyu bir özetleyerek bitirebilirim.


Son Söz

FLAC nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştığım bu yazımda FLAC ses kalitesi nasıldır sorusuna ve FLAC dosyası nasıl açılır sorusuna da cevap vermeye çalıştım. Bu içeriği okuduktan sonra FLAC nedir sorusuna verebilecek bir cevabınız olmasını temenni ederek bu içeriği noktalıyorum. Hepinize güzel günler dilerim sevgili okur, takipte kalmayı unutmayın…

Written by Ali Sahinkaya