geçici dosya klasörü nedir

Geçici Dosya nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Günümüzde hepimiz en az bir kere geçici dosya ile karşılaşmışızdır ama tam olarak geçici dosya nedir ve geçici dosya ne işe yarar sorularının cevabını bilmiyoruz. Bu içerikte geçici dosya nedir, geçici dosya ne işe yarar, geçici dosya klasörü ve geçici dosya silme işlemleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. İsterseniz giriş kısmını daha fazla uzatmadan içeriğe giriş yapalım.


Geçici Dosya Nedir – Geçici Dosya Ne İşe Yarar

Temporary File, Türkçesiyle Geçici Dosya olarak adlandırdığımız bu dosyalar tüm yazılımların çalıştırıldığı süre içerisinde otomatik olarak oluşmakta ve sistemin bu dosyalardan faydalanmasına olanak sağlamaktadırlar. Daha anlaşılabilir bir şekilde açıklamak gerekirse, yazılımın özel durumlar karşısında önlem olarak oluşturdukları bu dosyalar sisteme belirli kolaylıklar sağlamaktadırlar. Geçici dosyaların, ilgili yazılım kapatıldığı zaman silinmesi gerekmektedir.

Geçici dosyaların temel varoluş amaçları ilgili yazılıma yardımcı olmak ve sisteme kolaylık sağlamak olsa da kullanıcılar için de ek faydaları bulunmaktadır. Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse, sizin şu an okuduğunuz bu içeriği Word kullanarak hazırlamaktayım ve her paragraf sonrası yazımı kaydediyorum ki bir sorun ile karşılaşmayayım. Buradaki muhtemel problem ise benim kontrolümde olmayan bir sebepten ötürü mesela elektrik gitti ya da cihaz bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatıldı, böyle bir durumda kaydetmediğim içeriğin gidebilecek olması.

İşte böyle özel bir durum ile karşılaştığımızda yazılım tarafından oluşturulan geçici dosya yardımımıza koşuyor ve cihaz yeniden başlatıldığında kaydetmediğimiz içeriğe tekrar ulaşabiliyoruz. Bu örnekten de anlayacağınız üzere geçici dosyaların hayatımızdaki önemi çok büyük diyebilirim. Burada genel olarak doğru bilinen bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Geçici dosyalar sebebini anlayamadığım bir şekilde sadece Windows işletim sisteminde varmış gibi algılanmaktadır lakin neredeyse bütün işletim sistemleri önbellekleme metodu olarak geçici dosyaları ve geçici dosya klasörlerini kendi içlerinde barındırmaktadırlar.

Geçici dosya mekanizması çok önemli bir fonksiyon olduğu için tek bir işletim sisteminde varolduğunu düşünmek çok anlamlı bir hareket olmayacaktır. Windows özelinde geçici dosyaların uzantısı “.tmp” olarak geçmektedir ama bu durumun illa böyle olacak diye de bir kaide yoktur. Windows içerisinde de “.tmp” uzantısına sahip olmayan geçici dosyalar oluşturulabilir durumdadır. Geçici dosya nedir ve geçici dosya ne işe yarar sorularına cevap verdiğime göre biraz da geçici dosya klasörü nedir sorusuna bir yanıt vermeye çalışayım.

Geçici Dosya Wikipedia

Geçici Dosya ComputerHope

Geçici Dosya Klasörü Nedir

Geçici dosya klasörü diğer bir deyişle Temp klasörü olarak da bilenen bu dizin, yukarıda anlattığım geçici dosyaların içinde tutulduğu yerdir. Neredeyse tüm işletim sistemlerinde bulunan bu klasöre ulaşmak için her işletim sisteminde farklı yollar izlemeniz gerekmektedir. Aşağıda sizler için belirli işletim sistemleri için geçici dosya klasörüne ulaşma yollarını anlatacağım ancak, farklı yazılımların farklı klasörlerde de bu dosyaları tutabildiğini unutmamak gerekli.

Windows Geçici Dosya Klasörü

Windows için geçici dosya klasörüne ulaşmanın iki farklı yolu mevcuttur. Ben iki yolu da sizler için aşağıya yazıyorum.

  1. Başlat menüsüne tıklıyoruz ve arama çubuğuna %temp% yazıp Enter tuşuna basarak ilgili klasöre ulaşabilirsiniz.
  2. Bilgisayarım< C(İşletim sisteminiz hangisinde kurulu ise)< Windows< Temp sekmelerini izleyerek geçici dosya klasörüne ulaşabilirsiniz.

Windows Geçici Dosya

Mac OS Geçici Dosya Klasörü

MAC OS işletim sisteminde Finder’ı açarak Git sekmesine tıklıyoruz ve ardından Klasöre Git butonuna basıyoruz. Karşımıza gelen pencerede ~/Library/Caches yazıyor ve tekrar Git butonuna basıyoruz. İşlem bu kadar basit.

Geçici dosya nedir sorusundan sonra geçici dosya klasörü nedir ve geçici dosya klasörü nerede sorularına da cevap verdiğime göre son olarak geçici dosya silme işlemini anlatarak bu içeriği sonlandırmak istiyorum.


Geçici Dosya Temizleme

Geçici dosyalar programın kapanması ile birlikte genelde otomatik olarak silinmesi gereken dosyalardır lakin azımsanamayacak oranda yazılım bu dosyaları otomatik olarak silmek yerine silip silmeyeceğimize bizim karar vermemizi istemektedirler. İlgili yazılım ile işinizin bittiğini ve kendinizi garanti altına aldığınızı düşünüyorsanız bu geçici dosyaları sizin silmeniz gerekecektir.

Bu işlemi yapabilmek için yukarıda anlattığım geçici dosya klasörü nerede bölümüne bakarak klasörün içerisinde bulunan dosyaları silmeniz gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise Windows işletim sisteminde farklı yerlerde tutulan geçici dosyaları da silmek için en iyi yol bu klasörün içerisindekileri sildikten sonra arama menüsüne girerek işletim sisteminin kurulu olduğun dizin içinde “.tmp” yazarak aratmanız ve karşınıza çıkan tüm dosyaları da silmeniz gerekmektedir.

NOT:.tmpuzantılı bir dosyayı silemiyorsanız bunun tek bir sebebi vardır, işletim sisteminiz ilgili dosyayı ilgili yazılım aracılığı ile o an içerisinde kullanmakta olduğundan bu dosyayı silmenize izin vermiyordur. Açık olan yazılımlarınızı kapatarak ilgili dosyayı silmeyi tekrar deneyebilirsiniz.

Son Söz

Geçici dosya nedir sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştığım bu içeriğin sizler için faydalı olmasını diliyorum. Bu içerikte geçici dosya nedir sorusunun yanında; geçici dosya klasörü nedir, geçici dosya klasörü nerede ve geçici dosyaları temizleme işlemlerini de detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. İçeriği burada noktalarken hepinize güzel günler diliyorum, hoşça ve takipte kalmayı unutmayın sevgili okur…

Written by Ali Sahinkaya