Iso Nedir ? Iso Dosyası Oluşturma ve Iso Dosyası Yazdırma

Iso Nedir ?

Bugün sizlere Iso nedir sorusunun yanıtı vermeye çalışacağım. Hepimizin birden fazla kez karşılaştığı bir dosya türüdür aslına bakarsanız ISO ama tam olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmeyiz. İsterseniz hiç vakit kaybetmeden anlatmaya başlıyayım.

CD veya DVD’nin içerisinde ki tüm verinin bir kalıbını çıkaran ve bunu saklayan dosya türüne ISO denmektedir. Bir ISO dosyası sayesinde CD veya DVD içerisinde bulunan tüm bilgilerin bir kalıbını alarak istediğiniz yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ya da bozulmalara karşı içeriğin bir kalıbını alarak güvende tutmak içinde kullanabilirsiniz. Kullanım amacı son kullanıcıya kalmış bu teknoloji aslında aşırı rahatlık getiren işlevsel bir dosya türüdür. ISO anlatılırken kullanılan en yaygın örneklerden birisi de sandık örneğidir. Elinizde birçok eşya var bunları bir sandığa yerleştirdiniz isterseniz sandığı başka bir yere taşıyın isterseniz de sandığı açarak size lazım olan eşyaları içerisinden alın.

ISO tam olarak örnekteki gibi bir arşivleme, dağıtma aracı olarak kullanılmaktadır. ISO dosya türü bozulma gibi bir şeyle karşılaşmadığı içinde fazlaca tercih edilmektedir. Şimdi aşağıda bir ISO dosyası nasıl yapılır onu anlatayım.

ISO Dosyası Nasıl Yapılır ?

Birçok işletim sistemi ne yazık ki dâhili olarak ISO dosyası oluşturma seçeneğini sunmuyorlar. Bu yüzdendir ki bunun için 3.parti yazılımlar dediğimiz yazılımlara yönelmemiz gerekiyor. Başta Free ISO Creator ve Deamon Tools olmak üzere birçok yazılım bulabilirsiniz. Bu yazılımlar ve diğer yazılımlar çoğunlukla ücretsiz lisansa sahip olduğu için herhangi bir ücret ödemeden bu yazılımlara sahip olabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir hususta bu yazılımlar ücretsiz olduğundan yükleme ekranında dikkatli olmazsak ek yazılımlarda yükleyebiliyorlar. Dikkatli olmazsak yükleme sonrası İnternet Tarayıcımızda ek uzantılar veya barlar görebiliriz.

ISO Nasıl Yazdırılır ?

Elimizde bir ISO dosyası var bunu açmak için gene Deamon Tools’u kullanabiliriz ama esasında böyle bir şeye gerek yok. İşletim sistemleri bu işlemi yazılıma ihtiyaç duymadan yapabilmektedir. Bilgisayardan direk açarak verilere ulaşabileceğiniz gibi CD, DVD veya Flash Disk’e yazdırarak tak çalıştır olarak verilere çok rahat ulaşabilirsiniz. CD veya DVD’ye yazma işlemi için NERO Burning ROM’u Flash Disk’e yazdırmak için küçük ve kullanışlı olan Rufus yazılımını size önerebilirim. CD/DVD’yi sırf söylemek için söyledim aslına bakarsanız bu zamanda DVD falan kalmadı.

Son Sözler

Bugün Iso nedir sorusuna bir yanıt vermeye çalıştım ve bunun yanında nasıl oluşturulacağını ve yazdırılacağını da anlattım. Umarım faydalı olmuştur diyerek yazımı burada noktalıyorum, hoşça kalın…

Written by Ali Sahinkaya