İstemci Nedir? İstemci Taraflı Nedir?

client nedir

İstemci nedir ya da diğer bir deyişle Client nedir sorusuna bir yanıt vermeye çalışacağım bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Bilgisayar ve dolayısıyla İnternet ile alakalı olan herkes istemci kelimesi ile karşılaşmıştır. Aslına bakarsanız temel olarak hepimiz İstemci nedir sorusunun cevabını öyle ya da böyle biliyoruz. Bu içerikte biraz detaya girerek istemci hakkında bilinmesi gereken her şeyi anlatmaya çalışacağım.


İstemci Nedir – Client Nedir

Client, Türkçesiyle İstemci, uzaktaki sunucuyu ya da ağda ki kaynakları ve verileri kullanan bilgisayara denmektedir. İstemciyi basit bir örnek ile tanımlamak gerekirse, şuan bu yazıyı okuduğunuz bilgisayar İnternet bağlantısı ile blogun bulunduğu sunucudan yararlanarak istemci konumundadır. Yani, uzakta ki bir sunucudan bir içeriğe ulaşmak istediğinizde kendi bilgisayarınız istemci, bilgiyi aldığınız birim ise sunucu olmaktadır. Bu durum sadece internet siteleri için değil, mobil uygulamalarınızı kullandığınızda da gerçekleşir. Telefonunuzdan bir uygulamayı açtığınızda telefonunuz istemci konumuna geçer, uygulamanın verisini çektiğiniz yer ise sunucu konumundadır.

İstemci nedir sorusuna daha iyi bir cevap verebilmek için bir başka örnek vermek gerekirse, bazı şirketler kendi oluşturdukları ağlarda dosyalar, bilgiler, İnternet erişimi ve çeşitli kaynakların harici erişimini sağlayabilen sunucular oluştururlar. Bu sunuculara ulaşmak isteyen her şirket çalışanı da birer istemci konumuna girer ve bilgiyi bu şekilde alırlar. Client nedir sorusuna verilebilecek en kısa yanıt ise bilgiyi isteyen birime istemci, bilgiyi tutup yayınlayan birime ise sunucu yani server diyoruz. İstemci hakkında daha detaylı bilgi edinebilmeniz için bilmeniz gereken diğer bir kavram ise İstemci Taraflı yani Client Side kavramıdır.

İstemci Wikipedia TR

Client Wikipedia EN

İstemci Taraflı Nedir – Client Side Nedir

İstemci taraflı nedir sorusunu açıklamak için ise gene bir örnek vermek istiyorum. Bilgisayarınız ile bir İnternet sitesine giriş yapıyorsunuz ya da bir ağdan kaynak talep ediyorsunuz diyelim. Yani temel olarak uzak sunucudan bir işlemin gerçekleştirilmesini ve karşılığında size sunulmasını istiyorsunuz. İşte bu işlemin adına İstemci Taraflı yani İngilizcesiyle Client Side denmektedir.

Buna istemci taraflı denmesinin sebebi ise siz bir web sitesine giriş yapmak istiyorsunuz ve sunucuda bulunan bilgi size gönderilmeden önce bir programlama dili ile bir işlemden geçirilip size sonucu döndürülüyor. Yani siz sunucudan bir istekte bulunuyorsunuz ve sunucu bu istek doğrultusunda bir işlem yaparak size sonucu döndürüyor. Bu durumda siz isteyen yani istemci, sunucu ise bilgiyi veren oluyor. İstemci, bu döngüyü başlattığı içinde bu duruma İstemci Taraflı diyoruz.

Client kelimesi oldukça geniş çaplı bir kavram olduğundan dolayı Client kavramını birçok farklı alanda kullanıldığını da görmekteyiz. Bun kavramlara örnek vermek gerekirse sunucuya bağlanmanızı sağlayan yazılımlara da Client adının verildiğini (Örnek olarak FileZilla yazılımını verebilirim) ya da Client kelimesinin İngilizcede müşteri anlamına da gelmesinden ötürü bazı programlama dillerinde bir kullanıcıyı ya da müşteriyi tanımlamak içinde Client kelimesinin kullanıldığını görebiliriz. İstemci nedir ya da bir diğer deyişle Client nedir sorusunun cevabını verdiğime göre bir özet geçerek konuyu bitirebilirim.


Son Söz

İstemci nedir ya da Client nedir sorusunun cevabını detaylı olarak vermeye çalıştığım bu yazının sizler için faydalı olmasını diliyorum sevgili okur. Bu içerikte İstemci nedir sorusunun yanında İstemci Taraflı nedir ya da Client Side nedir sorusunun da yanıtını vermeye çalıştım. İçeriği burada noktalarken hepinize güzel günler diliyorum, hoşça ve takipte kalın…

Written by Ali Sahinkaya