iTunes Nedir ? iTunes Nasıl Yedeklenir ? iTunes İndir

iTunes Nedir ?

Merhabalar, uzun süredir işlerimden dolayı yazamıyordum ama bugün iTunes nedir ve iTunes nasıl yedeklenir sorusuna yanıt vermeye çalışacağım. İsterseniz vakit kaybetmeden konuya geçelim.

Hayatına müzik servisi yazılımı olarak başlayan iTunes 2001 yılında Apple tarafından hizmete sokulmuştur. Yayınlandıktan sonra ilgi çekmesinin akabinde hızlı bir şekilde geliştirme almaya devam eden yazılım 2003 yılında hayata geçirilen iTunes Mağazası (iTunes Store) ile tam anlamıyla bir sıçrama yapmış son kullanıcıda değişmez bir yazılım olmayı başarmıştır. Bugün iTunes Mac de yayın hayatına devam ettiği gibi PC tarafında da hizmet veren bir yazılım olup amacı legal şekilde albümleri satın almak, bir albümden sadece istediğiniz bir şarkıyı satın almak ve istediğiniz bir videoyu satın almak için kullanılan en popüler yazılımlardan biridir.

iTunes kullanmanız halinde tüm dünyadan en popüler albümleri, bulmakta zorlanacağınız eski albümleri çok uygun bir ücret ödeyerek satın alabilirsiniz. Satın almış olduğunuz bir albümü diğer Apple cihazlarına iTunes aracılığıyla aktarabilir hatta bu albümleri CD, DVD veya istediğiniz başka bir depolama alanına aktarabilirsiniz.

Hayatına bir müzik ve video işlemlerini yapmak için başlamış olan iTunes Apple dâhilinde bulunan iPod, İphone, iPad ve diğer ürünlerinin temellerinde de kullanılmaktadır. Bu cihazlarda ki içeriğinizi başka bir cihaza aktarmanız için aktaracağınız cihazda da o an için geçerli bir iTunes sürümü olması şarttır. Benim tavsiyem en güncel iTunes sürümünü kullanmanız yönünde. Apple’ın tüm cihazlarını iTunes aracılığıyla yönetebilirsiniz. Hatta sadece yönetmekle kalmayıp dosya aktarımı, cihaz kurtarma, yedekleme ve yazılım güncelleme işlemlerini de iTunes aracılığıyla yapabilirsiniz. iTunes nedir sorusuna net bir yanıt verdiğimi düşünerek iTunes nasıl yedeklenir sorusuna da bir cevap vermek istiyorum.

iTunes Nedir ? iTunes Nasıl Yedeklenir ? iTunes İndir

iTunes Nasıl Yedeklenir ?

Öncelikle Apple cihazlarının yedeklenmesi için bir bilgisayar ve güncel sürüm iTunes yazılımına ihtiyacınız olacak. iTunes bilgisayarınızda yüklüyse USB kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayınız. Cihazı bilgisayara bağladığımız anda iTunes kendiliğinden cihazınızı tanıyıp yazılımı açacaktır. ( Otomatik olarak açılmaması halinde kendiniz iTunes yazılımını açın, cihazınızla ilgili seçenekler karşınıza çıkacaktır.)

Gelen ekranda alt kısımda yer alan “Yedeklemeler” sekmesinde iCloud’a yedekleme veya bilgisayara yedekleme seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Bu kısımdan istediğiniz yedekleme tipini seçtikten sonra yedekleme işlemini başlatabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus yedekleme işlemi bitmeden bilgisayarın açık kalmasına ve cihazınızın bilgisayarla bağının kopmamasına özen göstermeniz. Tüm bu işlemlere dikkat ettiğiniz takdirde yedekleme işleminiz başaralı ile gerçekleşecektir.

iTunes İndir

Aşağıda ki bağlantıya tıklayarak Apple firmasına ait olan resmi web sitesinden iTunes’u indirme seçeneğine ulaşabileceksiniz.

iTunes İndir

Son Sözler

iTunes nedir ve iTunes nasıl yedeklenir sorusuna yanıt vermeye çalıştığım bu yazı umarım amacına ulaşmıştır diyor ve yazımı burada noktalıyorum. Bir başka yazımda görüşmek üzere hoşça kalın…

Written by Ali Sahinkaya