Komut Satırı Nedir? Komut Satırı Nasıl Açılır?

komut satırı nedir

Komut Satırı nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım bu yazından öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Hepimiz günlük hayatımız bir problem yaşadığımızda komut satırını kullanarak bir şeyler yapmamızı isteyen yönergelerle karşılaşırız. Bu yazıda Komut Satırı nedir sorusu ile birlikte Komut Satırı ne işe yarar ve Komut Satırı nasıl açılır sorularına yanıt vermeye çalışarak detaylı bir rehber oluşturmaya çalışacağım. Umarım sürekli olarak duyduğunuz bu konuya bir açıklık getirebilirim diyerek içeriğe başlamak istiyorum.


Komut Satırı Nedir

Command Line, Türkçesiyle Komut Satırı, kullanıcıların bilgisayara komutlar girerek bazı işlemleri yaptığı bir kontrol panelidir. Eski dönemlerde GUI olmadığı için tüm işlemleri yapmak için Komut Satırını kullanmak zorundaydık ama günümüzde grafiksel kullanıcı arayüzü olduğundan sadece arayüz ile yapamadığımız işlemleri Komut Satırı ile gerçekleştiriyoruz. Bu bölümde dikkat etmemiz gereken şey Windows ve Mac OS gibi işletim sistemlerinde Komut Satırı ile çok işimiz olmasa da Linux tabanlı işletim sistemlerinde Komut Satırını bolca kullanmaya devam ediyoruz.

Komut Satırında GUI nedir sorusuna yanıt verirken bahsettiğim gibi bilgisayarın grafiksek kullanıcı arayüzü ile gerçekleştirebildiğimiz tüm işlemleri gerçekleştirebilir, grafiksel arayüz ile gerçekleştiremediğimiz tüm işlemleri de gerçekleştirebiliriz. Komut Satırı nedir sorusunun cevabını verdiğime göre daha detaya inerek Komut Satırı ne işe yarar sorusuna geçiş yapmak istiyorum izninizle.

Komut Satırı Wikipedia

Komut Satırı Ne İşe Yarar

Geçmişte tüm bilgisayarlar tüm işlemleri yapabilmek için komut verilmesine ihtiyaç duymaktaydılar. Bu yüzden en basit işlemleri bile belirli kodları kullanarak bilgisayarımıza ne yapması gerektiğini söylememiz gerekiyordu. En basit işlemleri yapabilmek için bile kod bilgisi gerektiğinden bilgisayarlar günümüzde ki evlerimizin bir parçası değildi ya da uzmanların evde bilgisayarları vardı. Bunun dışında sadece iş alanlarında uzmanlar tarafından kullanılmaktaydı. GUI çıktıktan sonra bilgisayarlar normal kullanıcılar tarafından da kullanılmaya başlandığından evlerimizde ki yerlerine aldılar ve hayatımızın bir parçası olabildiler.

Tüm bu gelişmelerin yaşanmasına rağmen Komut Satırı hala hayatımızdan çıkmış değil, hatta önemli bir konumda olarak hayatına devam ediyor bile diyebilirim. Komut Satırı günümüzde üst düzey uzmanlar tarafından ve grafiksel arayüz de yapılamayacak olan işlemleri yapabilmek adına normal kullanıcılar tarafından kullanılmaya devam ediyor. Windows gibi popüler işletim sistemlerinde kullanıcıların genelde Komut Satırı ile işleri pek olmuyor, bunun sebebi bu işletim sistemlerinin herkes tarafından rahatça kullanılması için geliştirilmiş olmasından kaynaklanıyor.


Bunun dışında Linux temelli işletim sistemleri GUI sahibi olsalar da bu kadar gelişkin olmadıkları için hala Komut Satırları çok aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Komut Satırının neden hala kullanılıyor olmasını ise birkaç madde ile anlatabilirim sanırım.

  • Bilgisayar uzmanları işletim sistemlerinde bulunan grafiksel arayüzün yaptıkları işlemleri yavaşlattığını düşündükleri için işlemleri Komut Satırı ile gerçekleştirmeyi daha cazip buluyorlar.
  • İşletim sistemlerinde yapılmak istenilen bazı değişikliklere GUI tarafından izin verilmediğinden kullanıcılar Komut Satırını kullanarak işlemleri gerçekleştiriyorlar.
  • Sunucu türevi bilgisayarlarda monitör bulunmadığı için tüm sunucular tek bir noktadan Komut Satırına verilen komutlarla ile yönetiliyorlar.
  • Sunucu tipi işletim sistemlerinde firmalar GUI kullanımının ek bir yük bindirdiğini düşündüğü için grafiksel arabirim olmadan sadece komut satırı vasıtasıyla gerekli olan işlemleri yapmayı tercih ediyorlar.

Komut Satırı nedir sorusuna ve Komut Satırı ne işe yarar sorusuna elimden geldiğince yanıt vermeye çalıştım. Komut Satırı nedir sorusunun son başlığı olan Komut Satırı Nasıl Açılır sorusunu da bir yanıt vererek bu içeriği burada sonlandırmayı planlıyorum.


Komut Satırı Nasıl Açılır

Komut satırı açma işlemi tüm işletim sistemlerinde farklılık göstermektedir. Burada sizlere popüler işletim sistemlerinde komut satırı nasıl açılır sorusunu tek tek vermeyi amaçlıyorum. Windows komut satırı açma işlemi için “Başlat<Çalıştır” sekmelerini takip ederek gerekli alana “cmd” yazıp “Çalıştır” dediğinizde karşınıza işletim sisteminizin Komut Satırı çıkacaktır.

Mac OS komut satırı açma işlemi için ise “Terminal” adlı uygulamayı açmanız halinde Komut Satırına ulaşabilirsiniz. Linux temelli işletim sistemlerinde Komut Satırı farklılık göstermekte olsa da her türünde menü kısmında bir “Terminal” uygulaması olacaktır ve o uygulamayı çalıştırdığınız takdirde sizi Komut Satırına ulaştıracaktır. Bunların dışında Unix işletim sistemi direk Komut Satırı ile çalıştığından anlatma gereği duymuyor, zaten başka alternatifi yok. Komut Satırı nedir sorusuna detaylı bir yanıt vermeye çalıştım, şimdi bir özet geçerek içeriği noktalayabilirim sanırım.

Son Söz

Hereksin sürekli olarak duyduğu Komut Satırı nedir ya da komut istemcisi nedir sorusuna bir yanıt vermeye çalıştım bu içerikte sizlere. Komut Satırı nedir sorusu ile birlikte Komut Satırı ne işe yarar ve Komut Satırı nasıl açılır sorularının da yanıtını bu içerikte bulabilirsiniz. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra Komut Satırı nedir sorusuna verebilecek detaylı bir yanıtınız olmuştur diyerek yazımı burada noktalıyorum sevgili okur. Hepinize güzel ve mutlu günler dilerim, görüşmek üzere…

Written by Ali Sahinkaya