Microsoft Azure Nedir? Microsoft Azure Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

microsoft-azure-nedir

Microsoft Azure nedir ya da eski adı ile Windows Azure nedir sorusuna elimden geldiğince yanıt vermeye çalışacağım bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Bu içerikte Microsoft Azure ne işe yarar, Microsoft Azure nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını ve diğer bulut platformlarından farklarını anlatmaya çalışacağım. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan içeriğe giriş yapalım.


Microsoft Azure Nedir – Windows Azure Nedir

Microsoft Azure nedir sorusunun cevabına başlamadan önce bir şeye açıklık getirmem gerekiyor sanırım. Windows Azure, Microsoft Azure’nin eski adı olup firma platformun sadece Windows için olduğu düşüncesi uyandıran bu ismi değiştirme gereksinimi duydu. Microsoft Azure ile Windows işletim sistemini kurabileceğiniz gibi Linux ve benzeri işletim sistemlerini de kurup kullanabilirsiniz. Hal böyle olunca firmanın verdiği kararın ne kadar yerinde bir karar olduğunu hepimiz anlayabiliyoruz.

Microsoft Azure, temel olarak rakiplerinde bulunan bulut tabanlı platformlar gibidir. (Amazon Web Services, Google Cloud vs.) Çalışma mantığı diğer bulut platformlar gibi olsa da Azure’yi diğerlerinden ayıran belirli farklar bulunmaktadır. Microsoft Azure, genel kullanım için değil de daha çok firmaların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn edilmiştir. Tabii ki bu durum kişisel kullanımı engellememekte lakin ana amacı Firmaların ihtiyaçlarını gidermektedir.

Azure’ yi daha iyi anlatabilmek için firmaların geleneksel olarak izlediği yollara değinmemiz gerekiyor. Bir kuruluş işlerini yürütebilmek adına doğal olarak kendi altyapısını oluşturmalıdır. Altyapı demek, kendi donanımlarını almak, kendi sunucularını kurmak ve bu donanımları yönetmek içinde uzmanları işe almak demektir. Bu durumu kuruluşun büyümesine paralel olarak ihtiyaç arttıkça daha fazla donanım ve daha fazla eleman demektir. Tüm bunlardan ziyade bu donanımlar bozulabilir ve yerine yenileri alınması gerekebilir. Kısacası bakım masrafları, büyüme masrafları, uzmanlara ödenen masraflar ortaya büyük bir yük çıkarmaktadır.

Eh işin içine müşteri memnuniyeti girince hizmeti sağlamak için yüksek hızda İnternet bağlantısı da girince çok büyük olmayan firmalar bu işin altından genelde kalkamazlar. Altyapı hep yetersiz olarak uyarı verince firmalar bu işlemi kendi bünyelerinde değil de Datacenter olarak tabir ettiğimiz veri merkezlerinden belirli bir ödeme yaparak altyapıyı kiralama yoluna giderler. Böyle bir durumda da veri merkezlerinde istenilen kapasite ya istediklerinin altında ya da kullanmayacakları kadar büyük bir kapasiteye sahip paketler sunarlar. Tüm bunların yanında kiralanan donanımların bir bakım masrafı vardır ve buda donanımı kullanan yani firmalar tarafından ödenmek zorundadır. Firmalar doğal olarak kullanmayacakları bir kapasiteye sahip paketi satın almak zorunda kalır ve nihayetinde fazladan ödeme yapmış olurlar. Eh, haliyle bu durum hoşlarına gitmemekte ve bu konuda haklıdırlar da. Bu bölümde veri merkezleri suçludur gibi bir sonuç çıkmasını istemiyorum, onlarda verdikleri hizmetin karşılığını almakta ve şirketleri kendi alt yapılarını kurmaktan kurtararak daha az ödeme yapmasını sağlamaktadır. İşleri bu hizmeti sağlamak olduğundan tecrübelerini de fiyatlara yansıtma hakları bulunmaktadır.

Tüm bu çözüm ya da ara çözümlerin nihayetinde devreye Microsoft Azure girerek açığı çok iyi görmüş ve gayet yerinde bir çözüm ile çıkagelmiştir. Microsoft Azure nedir sorusunun tam olarak cevabı kuruluşları kendi altyapılarını kurmak zorunluluğundan ve şuana kadar çözüm olarak sunulmuş olan veri merkezlerinden kurtarabilecek yeni bir platformdur diye cevaplayabilirim. Şirketler Azure’yi kullanarak hali hazırda kurulu bir sunucuyu kullanabilirler. Geleneksel veri merkezlerinden ziyade firmalar sadece kullandıkları kapasite kadarını bir pakete bağımlı kalmadan kullanarak ona göre ödeme yapabilir, bunun karşılığında bir bakım masrafı da ödemek zorunda kalmazlar.

Azure Hakkında Resmi Site

Azure Dokümantasyon

Microsoft Azure firmalara eleman alımı, donanım alımı, bakım masrafları gibi dertlerden kurtarırken sadece kullandıkları kadar ödeme yapma olanağı sunmaktadır. Böyle bir durumda firmaların çok daha rahat bir şekilde hayatlarına devam etmesini sağlayacağından ve hizmeti verenin kalitesi de baz alındığında tercih edilmesi en muhtemel çözüm bu gibi görünüyor. Tüm bunların yanında verilerinizin güvende tutulacağı (Microsoft haricinde*) diğer çözümlere oranla çok daha garantilidir. Microsoft Azure nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre biraz daha detaya inerek Microsoft Azure ne işe yarar ve Microsoft Azure nasıl kullanılır sorularına cevap vermeye çalışayım.


Microsoft Azure Ne İşe Yarar

Azure nedir sorusunda genel olarak şirketler için tasarlandığını belirtmiştik. Bu platformu şirketin ihtiyaçlarına uygun olarak kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak Microsoft Azure ile WEB sunucularınızı barındırabilir, E-mail sunucuları oluşturabilir, depolama sunucusu oluşturabilir, veritabanı sunucusu oluşturabilirsiniz. Bunların yanında WEB uygulamaları, Sanal Makineler, Mobil uygulamalar, Kullanıcı dizinleri oluşturabilirsiniz. Kısacası Azure ile istediğiniz tüm servisleri kullanma olanağına sahip olabilirsiniz.

Tüm bu hizmetlerin genel kullanıcı erişimine açık olabileceği gibi genelde Kurumlarım ihtiyacı olan Private Cloud olarak tabir ettiğimiz şirketlerin sadece kendilerinin ulaşabileceği şekilde de özelleştirebilirsiniz. Microsoft Azure’yi diğerlerinden ayıran bir diğer özelliği ise bu kadar kapsamlı bir bulut platformunu düşük ücretler ile sahip olabilme olanağı sunmasıdır. Hem kullandığınız kadar ödersiniz hem de bu ödeme çok daha düşük olarak gerçekleşir. Bu bölümde ana tercih sebebi olmasının neden paketleri istediğiniz gibi özelleştirme ve bakım masraflarını ek olarak ödememeniz olacaktır. Firmalar bu özelliği tercih ederek çok büyük bir yükten kurtulmaktadırlar. Fiyatı da cazip olduğu için tercih sebebi olması gayet olağandır. (Günümüz itibari ile Dolar kurunun yüksek olması fiyatların pek ucuz olmadığı kanaatini doğuruyor ama bu bizim ülkeminiz bir sorunu ne yazık ki.)

Görüldüğü gibi çok kapsamlı bir platform olan bu hizmet diğer hizmetlere oranla çok daha profesyonel bir kullanım imkânı sunmaktadır üstelik bunu düşük ücretler ile büyük bir markanın güveni altında yapmaktadır. Microsoft Azure nedir sorusundan sonra Azure ne işe yarar sorusuna da bir yanıt vermeye çalıştım. Şimdi son olarak Microsoft Azure nasıl kullanılır sorusunun da yanıtını vererek içeriği noktalayalım.

Microsoft Azure Nasıl Kullanılır

Microsoft Azure bulut servisi ile firmalar ihtiyaçları olan sanal makineleri, web sunucularını, depolama işlerini, WEB ve Mobil uygulamaları oluşturabilirler. Aslına bakarsak Azure ile yapılabilecek şeyleri saymakla bitiremeyiz bunun için kısaca her şeyi yapabilirsiniz desem yanlış olmaz. Aşağıda Microsoft Azure ile yapılabilecek şeylerin listesinin bulundu kendi sitesine ait bir URL paylaşacağım ve orada da göreceğiniz üzere tüm işlemlere uygun olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Microsoft Azure Servisleri

Microsoft Azure çok kapsamlı bir platform olsa da kullanımı öyle kolay bir platform değildir. Bir web sitesi barındırmak isterseniz Linux ya da Windows olarak bir işletim sistemi kurmanız gerekecektir. Diğer tüm işlemler için platform sadece desteği sunmakta gerekli optimizasyonu sizin yapmanızı istemektedir. Yani gerekli alanı almak ile işler bitmiyor, bu işi yöneten uzman birine ihtiyacınız devam edecektir. Sunucu bakım personelinden kurtulmak demek o sunucuyu kuran kişiye de ihtiyaç kalmadı demek değil. Zaten bir kuruluşun uzmanı olmaması söz konusu olmadığından bu konu gayet doğal karşılanabilir.

Microsoft Azure size 30 gün boyunca kullanabileceğiniz 200 dolar tutarında bir bakiyeyi hesabınıza yansıtmakta ve işleyişin nasıl olduğunu ve platformu test etme şansını sunmaktadır. Bu açıdan aşağıda vereceğim link ile kayıt olabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını test edebilirsiniz.

Microsoft Azure Kayıt Ol

Azure yeni kayıt olanlar için ilk 1 yıllık süreç boyunca Linux sanal makineler, Windows sanal makineler, depolama servisi, veritabanları ve bant genişliği gibi birçok hizmeti ücretsiz olarak sunmaktadır. Ayrıntılı bir liste için buraya tıklayarak 1 yıllık ücretsiz servisleri görebilirsiniz.

Microsoft Azure nedir başlığında da belirttiğim gibi bu alanda Azure’ye iki büyük rakip daha bulunmaktadır. Amazon Web Services ve Google Cloud gibi rakipleri olan Azure tek olmadığını bildiği için çok iyi bir hizmet vermekte ve desteğini sürekli olarak arttırmaktadır. Kurum ve Kuruluşlar için alt yapı masrafı yapmadan çok büyük desteğe sahip bu platformu kullanmak çok yararlı sonuçlar vereceği için önü açık olan bu platform WEB servislerini barındırmak isteyen tekil kullanıcılar içinde gayet iyi bir seçenek halindedir. Tüm bunları baz aldığımızda kişisel kullanıcılar için bir seçenek olmadığını söyleyebiliriz. Microsoft Azure sadece bir depolama alanı almadığından proje bazlı ihtiyaçlara karşılık vermek amacındadır.


Son Söz

Microsoft Azure nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştığım bu içerikte Azure ne işe yarar ve nasıl kullanılır sorularının da cevaplarını vermeye çalıştım. İçeriğin genelinde bu hizmetin kişisel kullanım açısından gereksiz olduğu ve proje bazlı bir hizmet olduğunu vurgulamaya çalıştım. Bu içerik kişisel kullanıcıyı çok ilgilendirmese de ihtiyaç duyan profesyonellerin dertlerine çare olacak bir niteliğe sahiptir. İçeriğin sizler için faydalı olmasını umuyorum sevgili okur. Hepinize güzel günler dilerim, hoşça ve takipte kalın…

Written by Ali Sahinkaya