Paylaşımlı Hosting Nedir ?(Shared Hosting)

paylasimli hosting nedir shared hosting nedir paylasimli hosting avantajlari paylasimli hosting dezavantajlari

Paylaşımlı Hosting Nedir – Shared Hosting Nedir

Paylaşımlı Hosting Nedir

Merhaba sevgili dostlarım, hosting ile alakalı yazdığımız yazılar bir yenisini eklemek istiyorum. Bu istek doğrultusunda bugün sizlere Paylaşımlı Hosting nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağım. Diğer hosting konularına göz atmak isterseniz “VDS Nedir? VPS Nedir?”, “Cloud Hosting Nedir? Avantajları Nelerdir?” ve hosting ile alakalı olan “Sanallaştırma Nedir? Sanallaştırma Ne İşe Yarar?” adlı başlıklarıma bakabilirsiniz.

İÇERİK

Shared Hosting Nedir

Shared Hosting, (Paylaşımlı Hosting) tek bir fiziksel sunucu üzerinden kaynakların birçok müşteriye dağıtılarak hosting hizmeti verdiği sunucu tipidir. Paylaşımlı hosting hizmeti alan kullanıcılar tek bir sunucu üzerinden aynı kaynağı kullanarak farklı limitler ile hosting hizmeti almaktadırlar.

Ana kaynak üzerinden hizmet alan kullanıcılara ana kaynağın limitleri bölünerek dağıtılır. Örnek verecek olursak Hosting firmaları oluşturduğu paketler ile her kullanıcıya farklı web alanı, web trafiği, FTP hesabı, Veritabanı ve e-mail hesabı oluşturarak alınan hizmet paketi üzerinden sunucunun özelliklerini dağıtırlar.

Paylaşımlı hosting kullanan tüm kullanıcılar kendi limitleri haricinde ki sunucu kaynaklarını ortak şekilde kullanmaktadırlar. Yani sunucunun RAM, CPU gibi özellikleri o sunucuyu kullanan tüm kullanıcıların ortak özellikleridir ve hepsi aynı kaynağı kullanmaktadırlar. Bunların yanında sunucuda tek bir Apache server, tek bir MYSQL ve tek bir mail sunucusu bulunmaktadır. Doğal olarak bu hizmetlerde ortak olarak kullanılmaktadır.

Paylaşımlı hosting kullanılmasının sebebi sunucu kiralayıp onun bakımıyla uğraşmak istemeyen kullanıcıların basit web projelerinde uğraş gerektirmeyen ve ekonomik olan bir hosting hizmeti almak istemeleridir. Shared hosting türü kullanıcıları zahmetsiz bir platform sunarak web sitelerini barındırma hizmeti verirken onları kendi faturaları üzerinden değerlendirerek ekonomik bir sunucu hizmeti sunmaktadır. Eğer çok ziyaretçi alan bir web sitesine sahipseniz bu hosting türü sizin için uygun olmayabilir demek zorundayım.

Paylaşımlı hosting nedir sorusunun yanıtını verdiğime göre şimdi sıra paylaşımlı hosting avantajları nelerdir ve paylaşımlı hosting dezavantajları nelerdir alt başlıkları ile biraz daha detaya inmeye geldi.

Paylaşımlı Hosting Avantajları

 • Sunucunun yazılım ve teknik sorunları ile uğraşmak zorunda değilsinizdir.
 • Sunucunun bakım işlemleriyle uğraşmaz, yazılım lisans ücretleri sizi ilgilendirmemektedir.
 • Genelde cPanel gibi bir arayüze sahip olursunuz ve bu sayede görsel bir arayüz kullanarak rahatça sunucu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Tam olarak ihtiyacınız olan paketi seçebilir bu sayede kullanmadığınız özellikler ve kaynaklar için ekstra ücretler ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Hosting firması yedekleme servisi sunuyorsa belirli zaman aralıklarında yedekleme işlemlerini uygulayarak sitenizin güvenliğinden endişe duymak zorunda kalmazsınız. (Yedekleme işleminin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız “WordPress Yedek Alma – WordPress Yedeği Geri Yükleme Rehberi” başlığına bir göz atmanızı tavsiye ederim.)

Paylaşımlı hosting avantajları nelerdir sorusuna cevap verdiğime göre sıra paylaşımlı hosting dezavantajları nelerdir sorusunun cevabına geldi.

Paylaşımlı Hosting Dezavantajları

 • Aynı sunucu üzerinde başka bir web sitesi spam çalışması gerçekleştirirse sizde bu çalışmadan etkilenerek performans kaybı yaşarsınız.
 • Kullanabileceğiniz limitlerin kısıtlı olmasından dolayı web sitenizi barındırma işleminden başka bir şey yapamazsınız.
 • Sunucu üzerinde ihtiyacınız olan optimizasyon işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.
 • Sunucuda bulunan farklı bir internet sitesi saldırı altında kaldığında bu size performans kaybı yaşatacaktır.
 • Web sitenizinin çalışması için ekstra modüllere ihtiyacınız olursa bu servis hizmetine bunu dâhil etmeniz imkânsızdır. Hosting firmaları bu paketlere minimize edilmiş özellikler dâhil etmektedirler.
 • Sunucunuza bir başkası virüs bulaştırması durumunda bu durum sizin de o virüs ile uğraşmak zorunda olduğunuzu gösterir ki bu hiç istenilen bir şey değildir.

Paylaşımlı hosting sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayacaksa yukarıda sunduğum başlıklardan farklı hosting tiplerine bakabilirsiniz.

Son Söz

Paylaşımlı hosting nedir ya da başka bir deyişle shared hosting nedir sorusunun yanıtını verdiğim bu yazımda ayrıca paylaşımlı hosting avantajları ve paylaşımlı hosting dezavantajları ile ilgili konulardan da bahsettim. Bu yazımın sizin için faydalı olmasını umarak yazıyı burada noktalıyorum. Hepinize güzel günler dilerim, hoşça kalın…

Written by Ali Sahinkaya