PPC Nedir? Tıklama Başına Maliyet Nedir?

pay per click nedir

PPC nedir ya da bir diğer deyişle Tıklama Başına Maliyet nedir sorusunun yanıtını vereceğim bu içerikten öncelikle hepinizi selamlıyorum sevgili dostlarım. Günümüzde web sitesine sahip olan herkesi yakından ilgilendiren reklam maliyetleri veyahut reklam kazançları konusunda en önemli şey Tıklama Başına Maliyet kavramıdır. Bu içerikte sizlere detaylı olarak bu konu hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan içeriğe giriş yapalım.


PPC Nedir – Tıklama Başına Maliyet Nedir

PPC (Pay Per Click), Reklam verenler tarafından İnternet sitelerine verilen reklamların, yayınlandığı sitelerin sahiplerine yani yayıncılara, gösterilen reklamın tıklanması başına verilecek olan ücrettir. PPC dünya üzerinde en çok tercih edilen reklam modeli olup özellikle Google Adsense sisteminde en rağbet gören reklam çeşididir.

PPC açılımı Pay Per Click olup Türkçeye Tıklama Başına Maliyet olarak çevrilmiştir. PPC modelinin bu kadar popüler olmasının ana nedeni diğer reklam modellerinin aksine arama motoru şeklinde çalışmasıdır. Biraz daha detaya inecek olursak PPC reklam verenin kendi eklediği anahtar kelimeleri temel almakta ve ilgili anahtar kelimenin pazar hacmi, aratılma oranı ve benzeri değerlere göre kullanıcılara gösterilmektedir. PPC modelinde belirlemiş olduğunuz anahtar kelimenin gördüğü rağbete göre otomatik olarak bir tıklama başına maliyet oluşturulmaktadır.

PPC nedir ya da Türkçesiyle Tıklama başına maliyet nedir sorusuna bir cevap verdiğime göre şimdi biraz daha detaya girerek PPC çalışma mantığı nedir sorusuna bir cevap vermeye çalışalım.

PPC Wikipedia

PPC WordStream

PPC Portent

PPC Çalışma Mantığı Nedir

PPC nedir sorusuna cevap verirken de belirttiğim gibi çoğu büyük sistem PPC modelini kullanırken ilgili anahtar kelimeyi reklam veren tarafından belirlenmesine izin vermektedir. Böyle bir durumda dikkat etmemiz gereken hususlar ise seçtiğimiz kelimenin çok popüler olması durumunda tıklama başına maliyetinde aynı oranda artacağıdır. Böyle bir durum yayıncı için çok güzel bir haberken, reklam veren için pek güzel olmayabilir.

Reklam veren böyle bir durumda alternatif en iyi kelimeyi seçmeli ve reklam yayınlamadan önce çok detaylı bir istatistik araştırması yapmalıdır. Tüm bu anlattıklarımın yanında PPC modeli sadece reklam ağları aracılığıyla kullanılmak zorunda değildir. Web siteleri kendi başına da PPC modelini kullanabilir, bunun için reklam verenlerin anahtar kelimeleri ile ilgili değerleri eşleştirmek ve ziyaretçilere ona göre reklam sunmak gereklidir. Böyle bir algoritmayı kurmak çok zor olmasa da algoritmanın işlevsel şekilde çalışması büyük bir maliyettir. Facebook ve Twitter gibi dev platformlar kendi PPC modellerini geliştirmiş ve kendi reklam verenlerine sahiptirler ama onlar adı üstünde dev platformlar kategorisindedir.


Tabii ki bunun yapılmamasının sebebi sadece bütçe değil sevgili okur, kendi anahtar kelime temelli PPC modelinizi geliştirmek için gerekli olan en önemli şey para değil, ziyaretçidir. Saydığım platformlar en çok ziyaret edilen platformlar olduğun için kendi reklam modellerini geliştirmeleri normal ama bizim gibi site sahiplerinin böyle bir işe girişmek için gerekli olan ziyaretçi sayısına ulaşma imkânımız yok gibi bir şey. Aslına bakarsanız hiç birimiz öyle bir ziyaretçi çekme amacı içerisinde bile değiliz.

İşler böyle olunca bize farklı bir yol izlemek düşüyor. Hala reklam ağlarını kullanmak istemiyor ve arama motoru temelli bir PPC yapacak potansiyele de sahip değilseniz sizin içinde bir yöntemim var. PPC illa anahtar kelime tabanlı olarak çalışmak zorunda değil, modelin temeli tıklama başına ücret olduğun için web sitenize koyduğunuz sabit bir banner üzerinden de tıklama başına maliyet modelini kullanarak reklam yayınlayabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise PPC modelinin en çok hile yapılan model olduğudur. Tıklama başına ücret alan bir web sitesi sahibi koyulan banner’a sürekli olarak kendi tıklayacaktır. Google gibi dev reklam ağları bunu engellemek için yıllardan beri çalışmalar yapsa da henüz tam olarak başarılı oldukları söylenemezken, bizim bunu engelliyoruz dememiz reklam verenler için hiç inandırıcı olmayacaktır. Bu yüzden insanlar kendi PPC modelini oluşturmak yerine aylık veyahut haftalık belli bir ücret karşılığında reklamları yayınlamayı tercih etmektedirler.

Şuana kadar PPC nedir ya da Türkçesiyle Tıklama Başına Maliyet nedir sorusuna cevap verirken hep reklam verenleri temel aldım. Bir yayıncıysanız ve reklamlarınıza yoğun rağbet almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Yayınladığınız reklam web sitenizin en görünür yerinde olmalı, kullanıcıyı rahatsız etmemelidir ki en önemli konu budur. Daha çok reklam yayınlamak daha çok para kazanacağınız anlamına gelmiyor, tam tersi ziyaretçinin bir daha web sitenize girmesini engelliyor sevgili okur. Burada önemli olan nokta ziyaretçiyi reklama boğmadan ilgili reklamı sürekli olarak göstermekten geçiyor.

Bu işlemi yapabilmek için tecrübenizin iyi olmasına gerek yok aslında, yani kendilerini uzman olarak tanıtanlara para vermenize gerek yok. Tek yapmanız gereken şey çok detaylı bir analiz yaparak reklamların nerelere konulduğuna göz gezdirmek. Bu araştırmayı yaptığınızda kafanızda belli başlı şeyler oturacaktır. Size örnek bir yöntem olarak Advertorial Reklam yöntemine yönlendirebilirim.

Kısacası PPC modeli zor bir iştir ve hem reklam veren için hem de yayıncı için en önemli konu araştırma yapmaktır. Araştırma yapılanmadan, analiz edilmeden verilen ya da yayınlanan reklamlar gerekli ilgiyi görmeyeceklerdir. PPC nedir ya da Tıklama Başına Maliyet nedir sorusuna yeterli bir cevap verdiğime göre bir özet geçerek içeriği noktalayabilirim.


Son Söz

PPC nedir ya da Türkçesiyle Tıklama Başına Maliyet nedir sorusuna detaylı olarak bir cevap vermeye çalıştım. Bu içerikte PPC nedir sorusu ile birlikte PPC çalışma mantığı nedir sorusuna da hem reklam veren hem de yayıncı tarafından cevapladığımı düşünüyorum. Bu içeriğin sizler için faydalı olmasını temenni ederek içeriği burada noktalıyorum sevgili okur. Hepinize güzel günler dilerim, hoşça ve takipte kalmayı unutmayınız…

Written by Ali Sahinkaya