ROI Nedir ROI Analizi Nasıl Yapılır?

roi analizi nasıl yapılır

ROI nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım bu içeriğe hepiniz hoş geldiniz sevgili okur. Bu içeriği hiç beklemediğim halde birkaç defa sorulması üzerine yazmaya karar verdim. Bu içerikte ROI nedir sorusunun yanında ROI analizi ile bilgiler de vereceğim. Herkese hitap etmeyen bir konu olsa da bu bilgiye ihtiyacı olanlar için işe yarar bir makale olacağı kanaatindeyim. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan içeriğe geçiş yapalım.


ROI Nedir

Konuya ROI açılımı ile başlamak gerekirse İngilizce Return on Invesment demek olan ROI, Türkçeye Yatırım Getirisi olarak çevrilmiştir. ROI kelimesinin finans alanında birçok konuda kullanılan bir terim olduğunu söyleyebilirim. İnternet Dünyasında yapılan yatırımlar ve reklam harcamalarında karşımıza çıkıyor. ROI nedir sorusunun cevabını temel olarak vermek gerekirse İnternette yapılan harcamanın ya da yatırımın geri dönüş oranı olarak tanımlayabiliriz.

ROI’den faydalanarak yapmış olduğunuz harcamanın ya da yatırımın ne kadar bir bütçe ayırarak size yarar veya zarar sağladığını kolayca öğrenebilirsiniz. Bu sayede ilgili yatırımın sizin için devam ettirilebilir bir yatırım olup olmadığına dair bir fikir üretebilirsiniz. ROI yürütmekte olduğunuz projeye devam edip etmeme konusunda size büyük bir yardım sağlayacaktır. Hali hazırda yürütülen bir projenin ROI verilerini inceleyerek ilgili yatırımın sizin için kârlı bir yatırım mı olduğunu yoksa size zarar mı ettirdiğini tahmin olarak değil, net verilerle öğrenebilirsiniz.

ROI ne işe yarar sorusuna bir örnek vererek aynı zamanda ROI nedir sorusunu pekiştirmek istiyorum. Bir web sitemiz olduğunu düşünelim, bu web sitesinin reklamını yapacağız ve bunun için Google AdWords sistemini kullanmak istiyoruz. Bu süreci yürütebilmemiz için ROI nedir sorusunu çok iyi bilmemiz gerekiyor. Neden derseniz, kampanya bittiğinde bize ne getirdiğini ve bizden ne götürdüğünü öğrenmemiz gerekiyor ki bu kampanyayı yapmaya devam etmeli miyiz yoksa etmemeli miyiz karar verebilelim. İşte bunu yapmak için de ROI nedir sorusunu çok iyi bilmemiz ve bu terime hâkim olmamız gerekiyor.

Unutulmamalıdır ki yaptığımız harcama bize geri dönüş sağlamıyor ve kâr etmiyorsak bu yatırım bizim sonumuz olabilir. Bu durumu takip etmek için de analiz etmemiz gerekli ve bunun için de ROI kavramını çok iyi bilmemiz gerekli. Şimdi ROI açılımı ve ROI ne işe yarar sorularını cevapladığıma göre ROI analizi nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalışayım.

ROI İnvestopedia

ROI Wikipedia


ROI Analizi

ROI analizi nasıl yapılır sorusunun cevabını eğer Google Adwords gibi büyük platformlar için istiyorsanız, buna gerek yok. Gelişmiş sistemler ROI analizini otomatik olarak yaparak size hesaplama yapma derdine maruz bırakmıyor. Bu sistemlerin ilgili bölümlerinde kampanyanıza dair geniş çaplı yapılmış ROI analizlerini bulabilirsiniz, size kalan tek şey grafikleri incelemek ve karar vermek.

Bunun dışında ROI analizi yapmanız gereken bir durum olduğunda ise aşağıda vereceğim formülü kullanarak kendi ROI analizini rahatlıkla yapabilirsiniz. ROI analizi yapmak için gerek olan formül şu şekildedir;

ROI=  Projeden Gelen Kazanç – Projenin Masrafı / Proje masrafı

Bu formülden yola çıkarak projenizin kâr mı yoksa zarar mı ettiğini net bir şekilde görebilirsiniz. Daha iyi anlaşılması için örnek vermem gerekirse, çıkan sonuç %110 ise projenin kara geçtiğini, %90 ise zarar ettiğimizi görebilirsiniz. Bir diğer örnek ise yaptığımız harcamanın 1000 TL olduğunu düşünelim, ROI analizi sonrası sonuç %110 çıkıyorsa kampanyadan 1100 TL getiri sağlamışız demektir ki buda 100 TL kar ettiğimiz anlamına gelir. Aynı şekilde 1000 TL harcadığımız projenin ROI analizi %90 çıkarsa 900 TL getiri elde ettiğimizi ve 100 TL zararda olduğumuzu öğrenmiş oluruz. ROI nedir ve ROI analizi nasıl yapılır sorularına detaylı bir yanıt verdiğime göre içeriği özet geçerek sonlandırabilirim sanırım.

Son Söz

ROI nedir sorusunun detaylı bir açıklamasını yapmaya çalıştığım bu yazının sizlere faydalı olmasını diliyorum. Bu içerikte ROI nedir sorusu ile birlikte ROI açılımı, ROI ne işe yarar sorusunu ve ROI analizi nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Çok önemli olan bu konu hakkında size bir nebze de olsa bilgilendirebildiysem ne mutlu bana. İçeriğimi burada noktalarken hepinizi güzel günler diliyorum sevgili okur, hoşça ve takipte kalmayı unutmayınız…

Written by Ali Sahinkaya