SERP Nedir? Search Engine Result Page

serp nedir

SERP nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım bu yazıdan hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. SEO konusunda yazmış olduğum Domain Authority nedir sorusunun cevabı olan içeriğe paralel olarak size SERP nedir sorusunun da cevabını vermeye karar verdim. Bilindiği üzere içerikler yeni içerikler doğurmakta olduğundan birbirini tamamlayan içerikler yazmaya özen gösteriyorum. Şimdi isterseniz lafı daha fazla uzatmadan içeriğe giriş yapalım.


SERP Nedir

SERP, (Search Engine Result Page) Türkçesiyle “Arama Motoru Sonuç Sayfası” anlamına gelmektedir. Bu durumu açıklamak gerekirse bir kullanıcının arama motorunda arattığı sorgu sonucunda karşısına çıkan ilgili sonuçların oluşturduğu sayfaya SERP denmektedir.

SERP sayfaları aratılan sorgu ile alakalı olan web sitelerinin ilgili başlıklarının ve web sitesinin URL adresinin gösterildiği sonuç sayfaları olarak tanımlanmaktadır. SERP nedir sorusuna temel bir yanıt verdiğime göre biraz daha detaya inebilirim. SERP sayfaları içerisinde 3 tür listeleme şekli bulunmaktadır, bunlar; Arama motorlarının aldığı sonuçlar, el ile eklenen sonuçlar ve ücretli linkler olarak tanımlanabilir. İsterseniz bunları alt başlıklar halinde inceleyelim.

SERP Sayfaları MOZ

SERP Sayfaları Wikipedia

Arama Motorları Tarafından Alınan Sonuçlar

Arama motorlarının bot adı verilen ve İnterneti taramakla görevli olan yazılımları bulunmaktadırlar. Bu botlar İnternet üzerindeki tüm sayfaları (İzin Verilen) arayarak sürekli olarak en iyi içeriği bulup indexlemek için uğraşırlar. SERP sayfalarında gördüğümüz sonuçlarda en büyük pay bu arama motorlarındadır.

Bu botlar arama yaparken kendilerine tanımlanmış olan birçok faktörü göz önünde bulundurarak en iyisi olan yazıyı üst sıralara taşımaktadır ama sadece yazının iyi olması değil dediğim gibi binlerce faktör arama sayfalarında yükselmeye etki etmektedir.

Manuel Olarak Eklenen Sonuçlar

Bazı arama motorlarına web sitesine eklediğiniz içeriğin dizine eklenmesi talebinde bulunabilirsiniz. Bu talep doğrultusunda arama motorlarının botları ilgili içeriğe giderek içeriği ekleyip eklememek konusunda bir karar vereceklerdir. Bunun dışında Google News’e eklediğiniz bir haberin aynı zamanda dizine de ekleneceğini ve bu sayede yarı otomatik bir eklenme talebi göndereceğinizi bilmelisiniz.

Ücretli Olarak Eklenen Sonuçlar

Dizine Ücretli olarak eklediğimiz içerikler SERP sayfalarında en önde yer almakta olup kullanıcının ilk dikkatini çeken sonuç olmaktadırlar. İçeriğinizin ilk sıralarda olmasını istiyorsanız arama motorlarına belirli bir miktarda ücret ödeyerek reklam kampanyaları başlatmanız gerekecektir. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus ise ücretli olarak verdiğiniz içeriğin yanında “Reklam” ibaresinin bulunacağıdır. Yani doğal sonuçlar gibi gösterilmeyecek bunun yerine en tepede normal içerik gibi ama yanında “Reklam” ibaresiyle görüntüleneceğidir.

SERP sayfalarında sıralama binlerce faktörü esas alarak belirlendiği için sadece o içerikte en iyisi olmak değil genel olarak web sitesinin de alanında en iyisi olması istenmektedir. İlk sayfalarda çıkan SERP sonuçları alanında en iyi web sitelerinden oluşmaktadırlar. Burada diğer bir önemli nokta ise web sitesinin SEO çalışmasını iyi yapması gerektiğidir zaten SEO demek “Arama Motoru Optimizasyonu” demektir Türkçe olarak.

Eğer iyi bir arama motoru optimizasyonu yaptıysanız web sitenizin arama sonuçlarında yukarılara çıkması gayet olası bir durumdur. Bu arada belirtmek isterim ki kullanıcılar SERP sayfalarında ilk 3 sayfadan öteye gitmemekte olup genellikle zaten ilk sayfada aradıklarını bulmaktadırlar. Yani bir milyon sonuç içeren bir geri bildirimde 50. Sayfada yer alıyor olmanız sizin için bir başarı değil, başarısızlık göstergesidir.

SERP nedir sorusunu tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştım şimdi bir özet geçerek yazıyı burada noktalamanın zamanı geldi diye düşünüyorum.


Son Söz

SERP nedir sorusunun yanıtını vermeye çalıştığım bu yazıda 3 alt başlık halinde SERP sonuçlarının türlerini de elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra SERP nedir sorusuna en azından emel bir cevap verecek konuma gelmişsinizdir. Yazıyı burada noktalarken hepinize güzel günler diler, hoşça ve takipte kalın demeyi de eksik etmem…

Written by Ali Sahinkaya