Tethering Nedir? Tethering Nasıl Açılır?

tethering nasil calisir

Tethering nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım bu içerikten hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Uzun bir zaman sonra tekrar beraberiz. Öncelikle yazıların aksaması için içtenlikle özür dilemek istiyorum sizlerden. İşlerin yoğunluğu ve kişisel problemler sebebi ile içerik akışı uzun bir zamandır durmuş durumda ve bu durum sebebi ile blog güç kaybetmiş görünmekte. Bugün itibari ile tekrar dönmüş olup elimden geldiğince tekrar canlandırmak için çabalayacağım. Başlangıç olarak kendime kolay bir konu seçtiğimi itiraf etmem gerekli. Bugün sizlerle Tethering nedir ve Tethering kullanımı hakkında konuşacağız.

Tethering Nedir

Tethering kısaca İnternet bağlantısı bulunan mobil cihazınızın (Tablet, Telefon vb.) modem konumuna getirerek kablolu ya da kablosuz olarak İnternet bulunmayan cihazınıza da İnternet erişimi sağlayabileceğiniz çok yararlı bir teknolojidir. Tethering sayesinde Bluetooth, USB kablosu ve Wi-Fi teknolojilerinden dilediğinizi kullanarak İnternet erişimi olan mobil cihazınızı İnternet erişimi olmayan diğer cihazlarınıza da İnternet erişimi sağlamak için kullanabilirsiniz.

Bu teknolojiyi daha iyi anlatmak için bir örnek vermek gerekirse diyelim ki dışarıdasınız ve yanınızda dizüstü bilgisayarınız var. Etrafta bağlanabilecek bir Wi-Fi bulunmadığında ya da bulunan Wi-Fi’nin hızı yetersiz geldiği takdirde mobil cihazınızda bulunan İnternet paketini bu teknoloji sayesinde dizüstü bilgisayarınıza aktararak İnternet erişimine sahip olabilirsiniz. Genel kullanım yöntemi olarak kablosuz kullanımı tercih edilse de hız kaybı olmaması adına USB kablosu ile de bağlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise modem olarak kullandığınız mobil cihazın bataryası hızlı bir şekilde biteceği ve kullanılan İnternetin paketinizin kotasından da doğal olarak düşeceğidir.

Bu pratik yöntem günümüzde bize kolaylık sağladığı gibi güvenliğimizi de sağlamaktadır. Herhangi bir yerden dağıtımda olan bir Wi-Fi noktası günümüzde pek güvenli sayılmamakla birlikte genel bir ağ olması sebebi ile sizi tehlikelere açık hale getirecektir. Oysa kendi paketinizi paylaştırdığınızda İnternet önce mobil cihazınıza sonrasında GSM operatörünüzün kontrolünde sağlanacağı için önemli bir güvenlik açığını ortadan kaldırmaktadır.

Günümüzde hala mobil İnternet paketlerimizin düşük kotaları olduğunu biliyoruz ama film izlemek için değil de daha önemli işlerinizi yaparken dışarıdan genel bir ağa bağlanmak yerine kendi ağınıza bağlanmanız sizin için güvenli olacağına emin olabilirsiniz. Tethering nedir sorusuna yanıt verdiğime göre birazda Tethering kullanımı hakkında konuşalım.

Tethering Ekşi

Tethering Wikipedia

Tethering Kullanımı

Yukarıda da belirttiğim gibi Tethering bağlantısını kullanarak dizüstü bilgisayarlarınızı, masaüstü bilgisayarlarınızı ve diğer mobil cihazlarınızı İnternet paketine sahip ilgili mobil cihazı kullanarak İnternet bağlantısı sağlayabilirsiniz. Burada önemli olan konu bağlantı şekilleridir. Günümüzde operatörlerden 3G ya da 4G olarak İnternet erişimi almaktayız ve bu durum evlerinizde kullandığınız ADSL, VDSL ve Fiber İnternet paketi gibi hızlara oranla düşük kalmaktadır.

Paylaşıma açtığınız cihazınız Wi-Fi olarak kullanılırsa hem hızı yavaş olacak hem de cihazınızın bataryası çok çabuk boşalacaktır. (Genel bir Wi-Fi bağlantısından gene de hızlı olacağını söyleyebilirim.) USB kablosu ile bağlanma durumunda ise hız olabildiğince yüksek olacak ve cihazınız aynı anda şarj olacağından batarya bitmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. (Bu yöntem doğal olarak sadece USB girişi olan cihazlarda çalışmaktadır.)

USB Tethering bağlantısının avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise Tethering bağlantısı aktifken cihazınıza gelen çağrıları yanıtlarsanız İnternet kopması yaşayacak olmanız, sesli ve görüntülü görüşmelerde de aynı şekilde bağlantınızın kesintiye uğrayacak olmasıdır. Bu bölümde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise ilgili operatör firmanın bu bağlantı hakkında oluşturmuş olduğu politikalardır. Tethering teknolojisi basit bir bağlantı paylaşımı olarak görülse de GSM operatörleri bu konu hakkında farklı düşünüyor olabilirler!*

Kısacası cihazınızın bağlantısını paylaştığınızda bunu paketten eksiltmek yerine size kontör ya da faturaya yansıtılacak ek İnternet kullanımı olarak yansıtabilirler. Günümüzde bu durum yok gibi görünse de bu işi sürekli olarak kullanıyorsanız ilgili operatörün politikalarına bakarak bilgi almanız ya da müşteri servisini arayarak durumu sormanız sizler için faydalı olacaktır. Tethering nedir sorusunun ardından kullanımı hakkında da bahsettik. Şimdi ise Tethering nasıl açılır sorusuna cevap vermemiz gerekiyor.

Tethering Nasıl Açılır

Tethering teknolojisi Android sistemlerde “Taşınabilir Hotspot “olarak anılmaktayken, IOS işletim sisteminde “Kişisel Erişim Noktası” olarak tanımlanmıştır. Farklı tanımlara sahip olsalar da genel adı Tethering olan bu sistemin nasıl açılacağını aşağıda sizlere anlatacağım. Ben genel kullanım olduğu için Android ve IOS sürümlerinin de ki kullanımını anlatacağım.

Android Tethering Nasıl Açılır

USB Tethering bağlantısı yapacaksanız USB bağlantılarınızın çalıştığından emin olmanız ve işlemleri düzgünce yerine getirdiğiniz halde bağlantı sağlayamıyorsanız ilgili sürücüyü yüklemeniz gerekeceğini unutmayınız.

Eski Menüler için Android Hotspot nasıl açılır

 1. Cihazınızın menüsünden “Ayarlar” kısmına giriş yapıyoruz.
 2. Ayarlar seçeneğinden “PC’ye bağlan” seçeneğini tıklıyoruz.
 3. Karşımıza gelen ekranda “İnternet Geçişi” seçeneğini seçiyoruz ve İnternetimiz USB yolu ile bilgisayarımıza paylaşılmış oluyor.

Yeni Menüler için Androis Hotspot nasıl açılır

 1. Cihazımızdan “Ayarlar” seçeneğini tıklayarak giriş yapıyoruz.
 2. Ayarlar menüsünden “Kablosuz ve Ağlar” seçeneğini seçerek giriş yapıyoruz ve karşımıza gelen menüden “Diğer” seçeneğini seçiyoruz.
 3. Taşınabilir Hotspot ya da Tethering Bağlantısı” seçeneğini seçiyoruz.
 4. Bu bölümde karşımıza gelen seçeneklerden hangi seçenek ile bağlantıyı paylaşmak istediğimizi seçiyoruz.

IOS için Tethering nasıl açılır

IOS işletim sistemine sahip iPhone, iPad ve benzeri cihazlardan USB yolu ile Tethering bağlantısı kurabilmek için bilgisayarınızda iTunes yazılımının güncel sürümü bulunması gerekmektedir. Telefonun tanınabilmesi için gerekli olan bu şartı yerine getirdikten sonra aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. (Wi-Fi seçeneğini kullanarak yaptığınız bağlantıda bu işleme gerek yoktur.)

 1. Cihazınızın “Ayarlar” seçeneğine tıklayarak menüye giriş yapınız.
 2. Kişisel Erişim Noktası” yazan menüye girerek “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğini aktif ediniz.
 3. Bu durumda Wi-Fi protokolü devreye girmiş olur, eğer USB bağlantısı yapmak istiyorsanız cihazınızı kablo ile bilgisayara bağlayın.
 4. Karşınıza gelen seçeneklerden iPhone ya da iPad için İnternet seçeneğini seçin.

Son Söz

Tethering nedir ve Tethering bağlantısı nasıl yapılır sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Güvenliğiniz için gayet önemli olan bu yöntemi önemli işlerinizde kullanmaktan kaçınmamanızı öneriyorum sevgili okur. Yöntem oldukça pratik ve işe yarar olduğu için denemenizde fayda olduğu kanaatindeyim. Hepinize güzel günler dilerim, hoşça ve takipte kalın…

Written by Ali Sahinkaya