VoIP Nedir? VoIP Santral Nedir? VoIP Telefon

VoIP nedir

VoIP nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili dostlarım. Bu içerikte sizlere VoIP nedir sorusu ile birlikte VoIP Telefon ve VoIP Santral hakkında da elimden geldiğince açıklayıcı bilgiler vermeye çalışacağım. Kökleri çok eskiye dayanan bu teknoloji günümüzde birçok popüler uygulama tarafından kullanılmakta olduğundan hakkında bilgi edinmek isteyenler olabilir diye düşünerek bu içeriği hazırlama gereği duydum. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan VoIP nedir ne işe yarar sorusuna bir cevap vermeye çalışayım.


VoIP Nedir

VoIP açılımı Voice Over Internet Protocol olan, bilgisayarın ağ bağlantısını kullanarak İnternet üzerinden sesli ve görüntülü konuşmalar yapabilmenize olanak sağlayan bir bağlantı protokolüdür. VoIP protokolünün kökleri 1973 yılına dayanmakta olsa da bir yazılıma dâhil edilerek kullanıcılara sunulması ancak 1995 yılında mümkün olabilmiştir.

VoIP bağlantı protokolü 1995 yılında ilk olarak Vocaltec adındaki bir yazılım ile kullanıcılara sunulmuş, İnternet bağlantısı ile sesli ve görüntülü görüşme olanağı sağlamıştır. 1995 yılında başarılı bir şekilde kullanılabilen bu protokol, başarılı olduğu için günümüze kadar gelişerek gelmiş ve hala gelişimini sürdürmektedir.

1995 yılından bu yana VoIP protokolünü kullanan birçok yazılım geliştirilmiş olup günümüzde bu yazılımlara örnek olarak Skype ve Teamspeak gibi dev uygulamaları gösterebilirim. VoIP nedir sorusunu cevaplarken VoIP ne işe yarar sorusuna da bir cevap verdiğim için VoIP ne işe yarar başlığını ek olarak açma gereği duymuyorum. Şimdi sırada ise VoIP Telefon nedir sorusunu cevaplamak var.

VoIP Wikipedia

VoIP Voipİnfo

VoIP Telefon Nedir

VoIP Telefon nedir sorusunu cevaplamak için normal telefonları temel almamız gerekiyor. Normal bir telefon nasıl analog bir hatta sahipse bazı telefonlarda VoIP özelliğini yani VoIP hattına sahiptir diyebiliriz. (Burada hat bir örnek olarak sunulmuş olup, telefonlar VoIP protokolünü desteklemektedir.) VoIP telefonlar ile İnternet üzerinden sesli ya da görüntülü görüşmeler yapabilir, size gelen çağrıları yanıtlayabilirsiniz.

İnternet geçiyor diye aklınıza ücretsiz o zaman düşüncesi gelmesin. VoIP telefonlar, firmaların sunduğu paketleri satın alarak kullanabileceğiniz bir teknoloji olup bunu kontör olarak düşünebilirsiniz. Satın alacağınız bu paketler ile ülke içinde ya da ülke dışında görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz. Burada önemli olan şey ise bu paketlerin günümüzdeki Analog hatlara göre çok daha ucuz olması ve hem sesli hem de görüntülü olarak görüşmeler sağlayabilecek olmanızdır.

Günümüzde her uygulamayı ücretsiz olarak sadece İnternet ile görüntülü ve sesli görüşme yapabilmek için kullandığımızdan VoIP telefon kavramı çoktan yok olmuşsa da şirketler kendi alt yapıları ile bu özelliği hala kullanmaktadırlar. Bu konuyu daha detaylı olarak ele alabilmemiz için VoIP Santral nedir sorusunun cevabını vermemiz gerekiyor.


VoIP Santral Nedir

VoIP santral, günümüzde kullanılan klasik santraller ile aynı özelliklere sahiptir ve klasik santralin sunduğu tüm özellikleri sunmaktadır. Kurduğunuz bir VoIP santral ile görüşmeleri kaydedebilirsiniz, ağ üzerinde bulunan telefonları tek bir noktadan yapılandırabilirsiniz ve bunlara ek olarak santral sistemini çok kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

Tüm bunları temel aldığımızda şirketler tarafından neden kullanıldığını da anladınız sanırım. Kullanımı kolay ve kayıt altına alınabilir, bu özellikler bir şirket için aranılan temel özelliklerdir. VoIP santral özellikleri bunlarla da sınırlı olmayıp, birçok yazılımla birlikte de çalışabilmektedirler. Bu duruma örnek vermek gerekirse; Microsoft tarafından geliştirilmiş olan Exchange yazılımına dâhil edilen bir IP PBX sayesinde sistemi kullanan kullanıcılar gelen bildirimleri kolayca görebilir ve kişi kartlarından yararlanarak direkt olarak aramalar gerçekleştirebilirler. Tüm bu özellikler bir şirketin çok daha işlevsel çalışmasını sağlayabilmekte olduğundan şirketler VoIP santral ve VoIP telefon kullanmaya halen devam etmektedirler. VoIP nedir sorusuna bir cevap verdiğime göre bir özet geçerek içeriği sonlandırabilirim sanırım.

Son Söz

VoIP nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştığım bu içerikte sizlere elimden geldiğince detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Bu içerikte VoIP nedir sorusu ile birlikte VoIP telefon nedir ve VoIP santral nedir sorularına da detaylı cevaplar vermeye çalıştım. Bu içeriğin sizler için faydalı olmasını ve VoIP nedir sorusuna bu yazıyı okuduktan sonra verecek bir cevabınız olacağını umarak içeriği burada noktalıyorum. Hepinize güzel günler dilerim sevgili okur, hoşça ve takipte kalınız…

Written by Ali Sahinkaya