wpa2-sifreleme-nedir

WPA2 nedir ya da diğer bir deyişle Wi-Fi Protected Access 2 nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Bu yazımda WPA2 nedir sorusu ile birlikte WPA2 şifreleme ve WPA2 şifre kırma işlemleri hakkında da detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. Protokolleri tanıttığım serimin yeni içeriğine lafı fazla uzatmadan giriş yapalım.


WPA2 Nedir

WPA2, (Wi-Fi Protected Access 2) kablosuz bağlatılarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla veri aktarımlarını şifreleyen bir güvenlik protokolüdür. WPA2 protokolü günümüz dünyasında en popüler kablosuz ağ şifreleme yöntemidir. Bunun sebepleri çok gelişmiş bir protokol olması dolayısıyla en güvenli protokol olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır.

WPA2 teknik adıyla IEEE 802.11i-2004 olarak da bilinmekte olup günümüzde Wi-Fi markasını kullanan tüm cihazlar tarafından desteklenmesi zorunlu bir protokol olarak yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak WPA2, CCMP desteğini de sunmakta olduğunu belirtmeliyim. WPA2 nedir sorusu için verebileceğim cevap biraz kısa oldu sevgili okur ama anlatılacak başka bir şey olmadığından boş yere lafı uzatmak istemiyorum. WPA2 nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra WPA2 şifreleme nasıl yapılır sorusuna bir cevap vermek istiyorum

LifeWire WPA2

Wikipedia WPA2

WPA2 Şifreleme

1999 yılında geliştirilmiş olan WEP şifreleme teknolojisi günümüzde yetersiz kaldığı için yerini WPA şifreleme teknolojisine bıraktı. WPA teknolojisi ise geçerlilik süresini çok fazla uzatamadan daha gelişmiş bir sürümü olan WPA2 protokolüne bıraktı. 2004 yılında hayatımıza giren WPA2 teknolojisi halen 5 cihazın 4’ünde varsayılan güvenlik protokolü olarak sunulmakta olup şuan için en gelişmiş şifreleme metodudur diyebilirim.

WPA2, 2006 yılında tüm kablosuz modemler ve routerlar tarafından standart güvenlik protokolü olarak kabul görünce günümüzde tüm cihazlar varsayılan olarak WPA2 ile gelmese de WPA2 protokolünü desteklemektedirler. WPA2, günümüz için hala en başarılı kablosuz ağ şifreleme yöntemi olarak kabul görmektedir lakin belirli şartların sağlanması durumunda bu protokolünde açıkları ortaya çıkabileceği kanıtlanmıştır.

Tüm bu olanlara rağmen WPA2, 256 Bit Şifreleme yöntemini aktif olarak desteklediğinden ve açık oluşma şartları çok absürt durumlarda ortaya çıktığından uzun bir süre daha hayatımızda ki yerini koruyacak gibi görünüyor. WPA2 şifreleme nasıl yapılır sorusunu cevaplandırmak gerekirse modeminizin arayüzünden kablosuz ağ bağlantıları seçeneklerine girerek kolayca WPA2 protokolünü seçebilirsiniz. WPA2 nedir sorusundan sonra WPA2 şifreleme nasıl yapılır sorusuna da bir cevap verdiğime göre son olarak en çok merak edilen WPA2 şifre kırma hakkında bilgiler vereceğim.


WPA2 Şifre Kırma

WPA2 nedir sorusunu cevaplandırırken bu protokolün neden bu kadar popüler olduğunu ve ne denli güvenilir olduğundan bahsettik. Tüm bu gelişmiş güvenlik örneklerine rağmen WPA2 şifreleme konusunda da bahsettiğimiz gibi bazı şartlar sağlandığında bu güvenlik duvarını aşmak mümkün. Temel olarak söyleyebileceğim şey şuan için bilinen yöntemler dâhilinde direk olarak yapılacak bir saldırıyla WPA2 şifresi kırma gibi bir durum söz konusu değildir. WPA2 şifresi kırma işlemi sadece Brute Force olarak adlandırılan saldırı yöntemleri ile gerçekleştirilmekte olup sadece bu yöntem ile güvenlikli ağa katılabilmek mümkün olmaktadır.

Burada sadece güvenlik anlamında bir değerlendirme bulunduğumu ve şifrelerin nasıl kırılacağına dair bilgileri paylaşmak gibi amacım olmadığını söylemek zorundayım. Kişisel haklara aykırı bir işlem yapmak size bir şey kazandırmayacağı gibi bu işlemleri yapmaya çalışmak suçtur. Bu uyarıyı yapma amacım başlığı gören bazı kişilerin yöntemler ile ilgili bilgi almak adına iletişime geçmeleridir sevgili dostlarım, lütfen siz üstünüze alınmayınız. WPA2 nedir sorusuna bir cevap verdiğimize göre bir özet geçerek içeriği bitirebiliriz diye düşünüyorum.

Son Söz

WPA2 nedir sorusuna bir yanıt vermeye ve bildiğim her şeyi size aktarmaya çabaladığım bu yazının da sonuna geldik. WPA2 nedir sorusu ile birlikte WPA2 nasıl yapılır sorusuna ve WPA2 şifre kırma işleminin ne kadar zor olduğunu anlatmaya çalıştım, umarım bu yazı sizler için faydalı olmuştur sevgili okur. Hepinize güzel günler diliyorum, hoşça ve takipte kalmayı unutmayınız…

Written by Ali Sahinkaya