Gtmetrix Nedir ? Gtmetrix Ne İşe Yarar ?

Merhaba, bugün sizlere anlatacağım konu SEO ile alakalı. Bazen bize süper görünen bir web sitenin birçok eksiği olabiliyor. Bu eksiklerimizi görmemiz için profesyonel bir gözle sitemize bakılması gerekir. Gtmetrix.com sitesi bizim için web sitemize detaylı bir inceleme yapıyor. Haydi, hep birlikte Gtmetrix Rehberi ile Gtmetrix nedir soruna cevap arayalım.

Gtmetrix Nedir

Tüm web siteleri arama motorlarında en üst sıralarda çıkmak isterler. Bu bir web sitesinin ana amacıdır çünkü en üst sayfa demek en çok ziyaretçiyi kapmak demektir. En çok ziyaretçiyi kapanda en çok parayı kazanır. Mesela ben bu web sitesine bir emek harcıyorum ve elimden geldiğince sağlam içerikler oluşturup ziyaretçilerime rehberler hazırlıyorum. Bu emeğimin karşılığı olarak da ek kazanç elde etmek istiyorum. Bunu yapabilmem için web sitemin SEO kriterlerine uygun olması gerekiyor.

Bu bağlamda web sitemde sürekli olarak SEO çalışmaları yapıyorum. Bu işlemi yaparken yararlandığım birçok kaynak var bunlardan biride Gtmatrix adlı web sitesi. Gtmatrix ile web sitemin temel aksaklıklarını öğreniyor onlara uygun çalışmalar yaparak web sitemin SEO uyumlu olmasını sağlıyorum. Gtmetrix nedir sorusunun yanıtı SEO çalışmalarında bize eksikliklerimizi gösteren bir yol göstericisidir demek doğru olur.

Gtmetrix Ne İşe Yarar

Yukarıda da bahsettiğim gibi bizim göremediğimiz temel hataları bizim için ortaya çıkaran bir SEO analiz sitesidir Gtmetrix.com. Web sitenizin ön sayfalarda çıkması, hızlanması, iç optimizasyonunun sağlanması ve benzeri birçok konuda bize yol göstererek yapmamız gerekenleri söyler. Temel bağlamda oluşturulmuş kategoriler ile bizim web sitemizi bir puanlamaya sokarak aldığımız notları gösterir ve alınan notların neden düşük olduğunu da alt sekmesinde bize gösterir.

Web sitesi sahipleri için düzeltilmesi gereken dosyaları da bizlere gösterdiğinden verilen yönergelere uyduğumuz takdirde içeriklerinizin arama motorlarında hızla yükseldiğini göreceksinizdir. Unutulmaması gereken şey ise Gtmetrix’den tam not aldığınız takdirde bile %100 ilk sayfaya çıkacağınızı kimse garanti edemez.  SEO için en önemli olan şey içerik kalitesidir. Eğer içeriğiniz özgün ve kaliteli değilse istediğiniz puanı alın gene ilk sayfalara çıkamayacaksınızdır. SEO nasıl yapılır gibi bir konuya kaymadan değinmek gerekirse siz kaliteli içerik ürettiğiniz takdirde ve yüksek puanda alırsanız ilk sayfalara çıkmamanız için hiçbir sebep yoktur.

Gtmetrix Nasıl Kullanılır

Gtmetrix ile neler yapabileceğinizi, faydalarını uzun uzun anlattım. Sıra geldi Gtmetrix nasıl kullanılır sorusuna. Gtmetrix kullanımı diğer SEO analiz araçları ile aynı prensibe dayanmaktadır. Gtmetrix.com adlı web sitesine gidiyoruz ve orada bulun URL adresi girme bölümüne web sitemizin URL adresini giriyoruz.

Web sitemizin URL adresini girdikten sonra Analyze butonuna basarak 20-30 saniye web sitemizin analiz edilmesini bekliyoruz. Analiz işlemi bittikten sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir bölümle karşılaşacaksınız. Buradan eksiklerinizi öğrenebilir web sitenizi SEO dostu yapabilirsiniz.

Son Söz

Gtmetrix nedir sorusunun cevabını tam olarak verdiğimi düşünüyorum. İnşallah bu yazım sizin için çok yararlı olur ve web siteleriniz ilk sayfalarda ki yerini alır. Bugün benden bu kadar arkadaşlar, görüşmek üzere hoşça kalın…

Written by Ali Sahinkaya