Seo Nedir ? Temel İşlevleri ile Seo Hakkında Konuşuyoruz

Seo Nedir, Ne İşe Yarar?

Seo başlığı altında ilkyazımızın konusu tabiyi ki konuyla hiç alakası olmayanlara yönelik. Seo nedir? Ne işe yarar? Gibi sorulara dilim döndüğünce temel cevaplar vermeye çalışacağım. Search Engine Optimization’ un baş harflerinden oluşturulan kısaltmaya SEO diyoruz. Türkçede ki karşılığı Arama Motoru Optimizasyonudur. Gelin hep birlikte basitçe bu seonun ne işe yaradığına bakalım.

Seo Nedir ?

Kurduğumuz web sitelerinin arama motorlarında üst sekmelerde çıkmasını sağlayan çalışmaya SEO diyoruz. Arama motorları örümcek adını verdiğimiz botlar la web sitelerine girer ve bilgileri kendi dizinlerine aktarırlar. Seo yapmamızın temel amacı da bu örümceklerin web sitelerimizin içeriğini daha iyi anlamasını ve şartlarına uygun olduğunu görmesini sağlamaktır. Temel olarak Seo nedir sorusuna bu cevabı verebiliriz ama daha derin bir yazı ilerleyen bölümlerde tabiyi ki gelecektir.

seo-nedir-ne-ise-yarar-1

Seo Ne İşe Yarar?

Bir web siteniz var ve ziyaretçilerin sitenize girmesini istiyorsunuz eh bundan doğal bir şey yoktur. Yüksek fiyatlara reklam yaptırabilirsiniz ama bu arama motorundan gelen trafik kadar yüksek olmayacaktır. Seo ile web sitenize arama motorlarında hedeflediğiniz kelimelerde ziyaretçi çekebilirsiniz. Ne kadar ücretli reklam yaptırırsanız yaptırın arama motorlarından gelen trafikten daha fazla olmayacaktır. Reklama tıklayarak gelen bir ziyaretçi mi web sitenizde daha çok kalır yoksa hedeflediğiniz kelimede arama yapıp organik bir biçimde gelen ziyaretçi mi? Bu örneği e- ticaret yapan arkadaşlar içinde gösterebiliriz. Hal böyle olunca arama motoru olmadan bir web sitesinin yükselmesi düşünülemez.

Seo’ nun Faydaları Nelerdir?

Ana etken olarak arama motorlarında sizi üst sıralara çıkararak web sitenize gelen ziyaretçilerin sayısını arttırır. Bu ziyaretçiler hedeflediğiniz kelimeden size gelir ve bu sayede sitenizin verimi artar. Kullanıcı kaliteli diye tabir ettiğimiz amaca yönelik ziyaretçi kapsamında olur. Kaliteli ziyaretçiler kendi organik reklamınız yapar ve sizi markalaştırır. Markalaşan web siteniz arama motorlarında daha çok ön sıralara çıkar ve kullanıcı kitleniz çok daha fazla artar. Tüm bunların sayesinde marka olarak pazarda ki payınızı arttırır, güven vermeye başlar ve popülerliği getirir. Anlayacağınız faydaları saymakla bitecek cinsten değildir. Seo birbiri ardına gelen fayda tepkimelerinden oluşur.

Son Sözler ve Neden Seo Yapmalıyım?

Seo nedir, Seo ne işe yarar gibi sorulara temel anlamda cevap verdiğimi düşünüyorum. Neden yapmalıyım/ yaptırmalıyım sorusuna yukarıda kesin olarak cevap verdim aslında ama biraz özetlemek gerekirse yüksek miktarlarda ücret ödeyip yaptıracağınız reklamlarla ucundan bile geçemeyeceğiniz kitlelere ulaştırandır Seo. Bu işlemi yapmak başlangıç sekmesinde kolaydır ama ileri düzeyde böyle bir işe kalkışmak ciddi anlamda profesyonellik isteyen bir durumdur. Eğer niyetiniz bir yerlere gelmek ise reklama harcayacağınız ücreti profesyonellerden Seo hizmeti alarak değerlendirin derim. Bu sayede sadece ülkemize değil dünyanın birçok köşesine ulaşma imkânı bile sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere basit anlamda Seo’ nun yararlarından, ne işe yaradığından bahsettim. İleride çok daha detaylı kategorilere ayırarak kapsamlı eğitimlerde görüşeceğiz şimdilik hoşça kalın…

Written by Ali Sahinkaya