Opencart İncelemesi

Açık kaynak kodlu sistemler Web dünyasında oldukça popüler haldeler. Ülkemizde de birçok firma açık kaynak kodlu sistemleri severek kullanıyor. Bu alanda birçok yazılımın olması beraberinde rekabeti de getiriyor. Rekabette doğal olarak bir iki yazılımın öne çıkmasını sağlıyor. İşte bu yazılımlardan biride Opencart. E- ticarette kullanılan bu sistem rakiplerine göre çok daha faydalı bir temele oturtulmuştur. Ülkemizde E-ticaret yapan ve yapmayı düşünen kişi sayısının oldukça fazla olduğunu düşünürsek bu incelemenin çok faydalı olacağını söyleyebiliriz. Hiç uzatmadan incelememize geçelim.

Opencart E-ticaretin Göz Bebeği İnceleme-1

Opencart Nedir

Opencart açık kaynak kodlu yani ücretsiz bir E-ticaret yazılımıdır. Dünyada en popüler E-ticaret sistemi olarak kullanılan Opencart E-ticaret yapanlara açık kaynak kodlu bir yazılım olması ile çok büyük avantajlar sunuyor. Size sunduğu bir sürü özellik ile kullanabileceğiniz bu yazılımı manuel olarak müdahale edebilir, ekstra sınırsız özellik ekleyebilirsiniz.  Sadece müdahaleye açık demekle de olmuyor sistemin temellerini de müdahaleye uygun olarak oturtmanız lazım. Opencart bu işi çok iyi başardığı için E-ticaret dalında en gözde sistemlerden diyebilirim.

Opencart Faydaları

Bir sisteme Opencart kurmanın faydalarını aşağıda sıralamaya çalışacağım ama genel tabirle say say bitmez diyebilirim. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi müdahale edilebilir alt yapısı sayesinde bize inanılmaz bir dünyanın penceresini açıyor. Bunun yanında E-ticarette belki de en önemli konu SEO dur ve Opencart tam anlamıyla bir SEO dostudur. Size sunduğu kolay kullanım sayesinde çok profesyonel olmasanız bile işleri yürütebilirsiniz. Modüller, eklentiler ve temaların çeşitliliği de bu işin cabası. Opencart’ ın Türkiye de forumları mevcut olup yüzlerce eğitim videosuna da ulaşabilmeniz çok kolaydır. Tüm bunlardan mütevellit Opencart bulunduğu konumu hak ediyor derim ben. İsterseniz sitenizde neden Opencart kullanmalısınız başlığı altında aklıma gelenleri sıralayayım.

opencart-logosu

E-ticaret Sitemde Neden Opencart Kullanmalıyım?

  1. Kendi sunucunuz da/hostinginiz de barındırılabilir durumda olması.
  2. Açık kaynak kodlu olup alt yapısının geliştirmeye müsait olması.
  3. Arama motoru dostu olması sayesinde SEO çalışmalarına çok olumlu sonuçlar verebilmesi.
  4. Analiz ve Raporlama imkânlarının olması ve bu imkânları size grafiksel olarak sunabilmesi.
  5. Bünyesinde barındırdığı güvenlik modülleri sayesinde müşterilerinizin her zaman güvende olması.
  6. Kendi bünyesinde barındırdığı Muhasebe entegrasyonu ile Muhasebe hesaplarının da birbirleriyle uyumlu çalışabilmesi.
  7. Hazır satışa sunulan sistemlerle kıyaslandığında eklentileri, modülleri ve temalarının hazır sistemleri katlayacak nitelikte olması.
  8. Kod yazımının ve görselliğin çok anlaşılır bir halde olmasından mütevellit profesyonel olmaya gerek olmadan rahatça kullanılabilmesi.
  9. E-ticaret kullanımında kendi sisteminize ait SSL sertifikası ile tüm bankaların sanal pos makinelerinin kullanılabilir olması.
  10. Modül entegrasyonu ile ödeme yöntemlerini çok daha geniş bir alt yapıyla sunuyor olması.

Tüm bu avantajları ve daha sayamadığımız detay avantajlarından ötürü eğer E-ticaret yapacak yada yapıyorsanız Opencart kullanmanızı şiddetle tavsiye etmekteyim. Şahsen ben uzun zamandır bana gelen işleri Opencart sistemini kullanarak yapıyorum ve çok mutluyum tabi müşterilerimde çok mutlu. İleride sizlere Opencart ile ilgili dersler vermeyi de planlıyorum. Bu güzel sistemin insanlara aşılamak ve paranızın hakkını alabilmeniz için elimden geleni yapacağımı bildirir bu incelememize burada bir son veririm. Hoşça kalın…

Demo | DownloadDocumentation

Written by Ali Sahinkaya