api nedir api kullanımı

API nedir bir diğer deyişle Uygulama Programlama Arayüzü nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım bu yazımdan öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili ziyaretçi. API kavramını günlük hayatımızda oldukça sık olarak duymaktayız ama çoğumuz bu kavramın ne olduğunu, ne işe yaradığını bilmiyoruz. İnternette yapılan bir araştırma sonucu API açılımı nedir sorgusunun bu kadar çok aratılmasını da bu duruma bağlayabiliriz. Bu içerikte sizlere elimden geldiğince API nedir ne işe yarar sorularının cevabını vermeye çalışacağım. İsterseniz giriş kısmını daha fazla uzatmadan içeriğe giriş yapalım.


API Nedir – Uygulama Programlama Arayüzü Nedir

İlk olarak API açılımı yaparak başlamak istiyorum. İngilizce açılımı ile Application Programming Interface olan API, Türkçe’ye Uygulama Programlama Arayüzü olarak çevirebiliriz. API, bir uygulamanın sahip olduğu işlevlerin ve yeteneklerin başka bir uygulama tarafından kullanılabilmesine olanak sağlayan bir yapıdır. Örnek vermek gerekirse X uygulamasının API yapısı Y uygulaması tarafından çağrıldığında X uygulamasına ait işlevler Y uygulaması tarafından da kullanılabilecektir.

Yani API yapısı sayesinde X uygulamasını açmaya gerek bile kalmadan Y uygulamasında X uygulamasının tüm işlevlerini gerçekleştirebiliyoruz. API açılımı ve API nedir sorusuna bir yanıt verdiğime göre sıra geldi API ne işe yarar sorusunu daha detaylı bir şekilde incelemeye.

Quora API

Wikipedia API

Wikipedia TR API

API Ne İşe Yarar

API nedir başlığında kısmen de olsa bu soruya yanıt verdiğimi düşünüyorum ama daha detaylı olarak anlatabilmek için bir daha geniş bir örnek verme gereği hissettim. Geliştirilmiş bir yazılma API desteği eklediğiniz takdirde belirli yetkilendirme işlemlerinin yapılması koşulu ile o uygulamaya ait özelliklerin başak bir uygulama tarafından kullanılmasını sağlayan ve bunu yaparken özelliklerinden yararlanacağımız uygulamayı açmamıza gerek kalmayan bir yapıdır.

API geliştirme işlemini profesyonel şekilde yapan sistemlere örnek olarak Android API, Facebook API, Twitter API, Google API ve benzeri dev platformları gösterebiliriz. Platformlar geliştirdikleri API yapısı sayesinde birbirlerinin kendi özelliklerini kullandırtma yeteneğine sahip olurlar. Bu durumu daha iyi anlayabilmek için API örnekleri başlığına geçelim.


API Örnekleri

Facebook sayfamızdan bir içerik girdiğimizi düşünün, bu içeriği aynı anda API desteği ile Twitter’da paylaşabiliriz ve bunun için Twitter hesabımızı açmaya gerek bile kalmaz. Bu basit örnekten sonra işi biraz daha derinleştirmek gerekirse Twitter API yapısı ile gerekli izinler verildiği takdirde istediğiniz kadar hesaptan aynı anda bir içerik girişi yapabilirsiniz.

Daha değişik örnekler vermek gerekirse bu API yapıları sayesinde WordPress sitemizde yayınladığımız bir içeriğin aynı anda o tüm hesaplarımızda paylaşılmasını da sağlayabiliriz. Bu örnekler uzar gider sevgili dostlarım. API nedir sorusuna cevap verdikten sonra API örnekleri hakkında da bahsettik. Peki, API gerçekten gerekli midir? Geliştiricilerin kullanması zorunluluk mudur? Bu soruların cevabını da API Avantajları başlığında verelim.

API Avantajları

Aşağıda size maddeler halinde geliştiricilerin neden API yapısından faydalanması gerektiğini ve API kullanmanın neden bu kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışacağım.

  • API kullanımı sayesinde yazılım geliştiriciler normalde işin içinden çıkılması imkânsız projeleri kolayca gerçekleştirebilecek ve yazılımın özelliklerini arttıracaklardır.
  • Yazılımı kullanacak olan kullanıcılara ekstra birçok işlevsel özellik katarak yazılımın değerini ve işe yararlılığını arttırmada çok büyük bir öneme sahiptir. API yapısı kullanıldığı takdirde kullanıcı deneyimi çok artacaktır ki buda olumlu geri dönüş demektir.
  • Proje tasarım aşamasında API desteği olmadan yapılacaklar çok kısıtlıyken gerekli API desteklerinin dâhil edilmiş olduğu bir proje çok daha fonksiyonel ve kolay bir şekilde planlanabilecektir.
  • API desteği sayesinde projenize Sosyal Medya API yapısı ile gelen bir kullanıcının arkadaşlarına da içeriğinizi önerebilir bu sayede projenize ilgi duyma ihtimali yüksel olan insanları bulabilirsiniz.
  • API desteğinin sağladığı özellikler saymakla bitmeyeceği gibi en büyük avantajı ise dezavantajının olmamasıdır.

API nedir başlığı dahilinde API avantajları hakkında da bahsettiğime göre sıra geldi API izinleri konusunda biraz konuşmaya.

API İzinleri

API yapıları kullanıcı güvenliğini sağlamak ve API desteği alınan platforma bağlılığı devam ettirmek için olmazsa olmaz işlemlerden biridir diyebilirim. Örnek verecek olursak milyonlarca web sitesi Twitter ile bağlan seçeneği sunmaktadır ve bu API desteğini direk olarak Twitter üzerinden almaktadır. Twitter bu işlemi izinsiz bir şekilde yapsa ilgili platformun Twitter ile bir bağı kalmaz ve platformda açık olma olasılığı ortaya çıkar. Örnek verecek olursak ilgili platform sizin Twitter şifrenizi görebilir böyle bir durumda.

API izinleri sayesinde tüm işlemleriniz güvenli olarak kullanıldığından platformların kendileri için oluşturduğu API yapıları sizin şifrenizi ilgili platforma aktarmadan kullanmanızı sağlamaktadır. API nedir başlığında da söylediğimiz gibi API izni olan platform kendi dahilinde bir işlem yapmak yerine sadece kullandığı API yapısı sayesinde ana uygulamada işlem gerçekleştirmektedir. Bu durumu daha iyi anlayabilmek adına OAuth nedir başlığına bir göz atabilirsiniz. API izinleri hakkında da bahsettiğime göre son olarak API kullanımı hakkında bir şeyler yazarak içeriği bitirmek istiyorum.


API Kullanımı

API yapısı genellikle web geliştiricileri ve yazılım geliştiricileri tarafından aktif olarak kullanılmaktadırlar. Bir yazılımın veya web sitesinin bir başka web sitesi veya yazılıma ait olan özellikleri kullanabilmesi için kullanmak istediği uygulamanın API yapısına ihtiyaç duyarlar. Bu API yapısı sayesinde uygulama karşı uygulamanın özelliklerini kullanabilir ve kullanıcılara işlevsel bir deneyim yaşatabilir.

API sahip olduğu özelliklerin alanında ki ihtiyaçları tam olarak karşılamasından ötürü çağımızın en güzel nimetlerinden biridir diyebilirim. Özellikle dev platformların yazılımcılara kolaylık olsun diye kendi API yapılarını geliştirip hizmete sunmalarından sonra artık neredeyse tüm projeler API desteği alarak hayata geçirilmektedir. API nedir ya da Türkçesiyle Uygulama Programlama Arayüzü nedir sorusunu detaylıca anlattığıma göre artık bir özet geçerek içeriği noktalamanın zamanı geldi diye düşünüyorum.

Son Söz

API nedir bir diğer deyişle Uygulama Programlama Arayüzü nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştığım bu içeriğin sizler için faydalı olmasını umuyorum sevgili okur. Bu içerikte API nedir sorusunun cevabı ile birlikte API açılımı, API ne işe yarar, API kullanımı, API örnekleri, API avantajları ve API izni ile ilgili tüm sorulara cevap vermeye çalıştım. Genel olarak API nedir sorusunun cevabını net bir şekilde verdiğimi düşündüğüm için bu içeriği burada sonlandırıyorum. Hepinize güzel günler dilerim sevgili dostlarım, hoşça ve takipte kalmayı unutmayın…

 

Written by Ali Sahinkaya