cms nedir ne işe yarar cms nasıl kurulur cms yazılımları

CMS Nedir

CMS nedir Türkçe adıyla İçerik Yönetim Sistemi nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağım bu yazıya hepinize merhaba diyerek başlamak istiyorum sevgili okur. CMS belki de İnternet Dünyasında en önemli gelişmedir bana göre. Şuan abarttığımı düşünüyorsunuz, haklısınız. En iyisi olmasa bile en iyilerinden biri olduğu kesin. Hala abarttığımı düşünüyorsanız, yazıyı okumayı bitirdiğinizde fikrinizin değişme ihtimali var bana kalırsa. Lafı çok uzattım farkındayım, daha fazla uzatmadan hep birlikte CMS nedir ne işe yarar bir bakalım.

İÇERİK

İçerik Yönetim Sistemi Nedir

CMS (Content Management System) Türkçesiyle İçerik Yönetim Sistemi, hiçbir kodlama bilgisine sahip olmasanız bile İnternet üzerinden içeriğinizi kolayca yönetebileceğiniz, hizmetinizi sunabileceğiniz bir platformdur. Bir web sitesine sahip olmak istiyorsunuz, kodlama bilginiz de bulunmuyorsa CMS sistemleri sayesinde dakikalar içerisinde bir web sitesine sahip olabilir ve içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Yalnız her şey güllük gülistanlık gibi dursa da durum ne yazık ki öyle değil. Yukarıda anlattıklarımı yapabilirsiniz evet kesinlikle mümkün ama varsayılan haliyle gelecek olan bir CMS sistemi görsel açıdan bir halta benzemeyecektir. Bununla da kalmıyor ne yazık ki düzgün bir CMS sistemini idare edebilmeniz içinde kodlama bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Evet, bu yazıda size CMS sistemleri ile kodlama bilgisi olmadan bir web sitesi sahibi olabilirsiniz dedim ki bu doğru, ama sahip olacağınız web sitesi kesinlikle hayal ettiğiniz gibi olmayacak.

CMS sistemini kurmakla işler bitmiyor aksine kurduğunuz CMS sisteminde uzmanlaşmanız ve kodlama bilgisini de öğrenmeniz gerekiyor. Yahu en iyi buluş dedin, gömüyorsun diyenler olacaktır. Neden mükemmel bir buluş olduğunu sizlere aşağıda anlatacağım ama bu İnternette CMS sistemleri hakkında yazılan yazıların gerçekdışı olduğunu söylemem gerekiyor. Kod bilgisi olmadan sahip olduğunuz bir web sitesi hiçbir işinize yaramayacaktır dostlarım. Hiçbir kodlama bilgisine sahip değilsiniz, kullandığınız CMS sitemine de hakim değilsiniz, peki bir sorunla karşılaştığınızda ne yapacaksınız? Ben söyleyeyim hiçbir şey yapamayacaksınız. Bir web siteniz olsun istiyorsanız kodlama bilgisine sahip olmanız ya da profesyonel birine sistemi hazırlatmanız gerekiyor ne yazık ki.

Kodlama bilgisine sahip olmadan bir web sitesi açarım para kazanırım diyen arkadaşlarımın hayallerini suya düşürdüm ama doğruları söylüyorum. Bu sayede kodlama bilgisi öğrenmenizi sağlayarak gerçekten para kazanabilmenizi sağlayacağım belki de, bu bana yeter. CMS nedir sorusuna yanıt verdiğime göre artık biraz detaya inebilirim. Şimdi gelin hep birlikte bakalım CMS sistemi ne işe yarar sorusunun cevabına

CMS Ne İşe Yarar

İçerik yönetim sistemi nedir sorusunun hemen ardından içerik yönetim sistemi ne işe yarar sorusu gelir. İçerik yönetim sistemi bir web sitesi sahibi için mükemmel bir buluştur. Bu konuyu açmak için sizi içerik yönetim sistemi öncesine götürmem gerekiyor ki neden inatla mükemmel bir buluş olduğunu anlatabileyim.

İçerik Yönetim Sistemleri geliştirilmeden önce içeriklerle kodlarımız aynı yerde yer alıyordu. Yani yeni bir içerik girişi sağlayabilmemiz için FTP üzerinden kaynak kodlara ulaşmamız ve içeriği eklememiz gerekiyordu. Bir resim eklemek istesek resmi sunucuya gönderip nerede olacağını belirttikten sonra boyutlarını ayarlamamız CSS dosyasına müdahale edip konumunu belirtmemiz ve benzeri bir sürü işlemi yapmamız gerekiyordu. Doğal olarak uzun bir değişiklik çok zaman alabilen bir şeydi. Size bu bilgileri verdiğim sitenin eski tip olduğunu bir düşünsenize,Paneli olmayan bir blog, ben düşünmek istemiyorum.

Kurumsal bir şirket olduğunuzu düşünün CMS sisteminde bile her şeyi hazırlanmış bir web sitesine içerik girmek bazı müşterilerim için imkansıza yakınken birde eski tip bir web sitesine içerik girmeleri gerçek anlamda imkansız. Bu şirketin web sitesinde en ufak bir değişiklik yapması için bile bir web geliştiricisine ulaşması ve o işlemi ona yaptırması gerekiyor. Web tasarımcı için bu durum güzel tabi, her işlemden bir ücret alacak ve yolunu bulacaktır. Yalnız onun için bile bir sorun var ki içeriği düzenlerken tüm siteyi berbat etme ihtimali var. Bu ihtimal öyle düşük bir ihtimal de değil bu arada. Hatayı nerden yaptığını bulana kadar canı çıkabilir.

CMS sistemleri hem web tasarımcıların işini kolaylaştırıyor hem de kodlama bilgisi olmayan insanların içerik girmesini sağlıyor. Yalnız, tekrar söylüyorum CMS sistemlerini de bir profesyonelin kurması ya da en azından sistemin ayarlarını yapması yani siteyi inşa etmesi gerekiyor. Tüm kurulum ve ayarlamalar yapıldıktan sonra kodlama bilgisi olmayan biri içerik girebilir mi derseniz cevabım evet olur.

Bu yazıda CMS avantajları ve CMS Dezavantajları gibi bir içeriğe yer vermeyeceğim çünkü avantajlarından yeterince bahsettim. Dezavantajlarına gelecek olursak diyeceğim şey düzgün kurulmayan bir CMS sistemi zarardan başka bir kazanım sağlamaz. CMS sistemleri açık kaynaklıdır(Açık kaynak nedir bilmiyorsanız “Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?” başlığa bir göz atabilirsiniz.) ve bu sebeple güvenlik konusuna dikkat edilmesi gereklidir ki buda kullandığınız CMS sisteminde uzmanlık gerektirir. Yapılamayacak şey değil, yeter ki öğrenmek isteyin arkası çorap söküğü gibi gelecektir sevgili okur. CMS nedir sorusuna yanıt verdikten sonra CMS nasıl kullanılır sorusuna da örneklerle yanıt vermeye çalıştım. Şimdi sıra geldi Popüler CMS yazılımları konusuna.

CMS Yazılımları

CMS denince akla, hemen onun adı gelir WordPress WordPress WordPress… Bu kötü girişten sonra (Yazmak zorunda hissettim kendimi özür diliyorum.) CMS sistemlerinin en popüleri görüldüğü gibi WordPress sistemidir. WordPress Nedir başlıklı yazıma bir göz atarak detaylı bilgi sağlayabilirsiniz. WordPress haricinde Opencart yazılımı da en popüler içerik yönetim sistemleri arasında yer alıyor. Opencart Nedir başlığından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunların dışında Joomla ve Drupal gibi sistemleri popüler kategorisinde gösterebiliriz.

Bu saydığım yazılımlar kullanma kolaylığı ve eklenti bolluğu ve gelişmiş oldukları için en popüler sistemler arasında yer alıyorlar. Bir blog sahibi olmak istiyorsanız WordPress kullanmanız sizin için çok yerinde bir karar olacaktır. Yalnız tekrar ve tekrar belirtmek istiyorum kendi başınıza bir iş yapacaksanız kodlama bilgisine sahip olmanız gerekiyor, kodlama bilgisine sahipseniz de kullandığınız CMS sisteminde uzmanlaşmanız bir zorunluluktur. Bunu söylememin tek bir amacı var, emeğinizin karşılığını hakkıyla almanız. CMS yazılımlar hakkında da bahsettiğimize göre artık CMS nasıl kurulur sorusuna genel bir cevap vermeye geldi sıra.

CMS Nasıl Kurulur

Yukarıda anlattıklarımdan sonra bu işi öğrenmeye karar verdiyseniz bir yerden başlamanız gerekecektir. Evet, çok hata yapacaksınız ama eninde sonunda belirli bir yere geleceksiniz. Şimdi CMS kurulumu hakkında biraz bilgi vereceğim. Tabiyi ki CMS sistemlerinin çokluğundan dolayı hepsini ayrı ayrı bu yazımda anlatamam ama ilerleyen zamanlarda kurulum rehberleri hazırladığımda bu yazıyı güncelleyerek link vereceğim.

Şimdi ne anlatacaksın derseniz, bir web sitesi kurmaya kalktığınızda hosting sahibi olmanız gerekiyor doğal olarak. Hosting hakkında bilginiz yoksa sizi “Cloud Hosting Nedir ?”, “VDS Nedir ? VPS Nedir ?” ve “Paylaşımlı Hosting Nedir ?(Shared Hosting)” başlıklarından hosting türleri hakkında bilgi almaya davet ediyorum. Burada sizin için en uygun olanı Paylaşımlı Hosting olacaktır. Bu hosting türünü seçtiğinizde ise çoğu hosting firması onlardan hizmet aldığınız takdirde CMS sistemi kurma konusunda sizlere yardımcı oluyor.

Hosting firmaları cPanel içinde barındırdığı Softaculous ve benzeri modüller ile tek tıkla popüler CMS sistemlerini kurmanıza olanak sağlıyorlar. Bu sayede kullanmak istediğiniz içerik yönetim sistemini seçmek dışında size yapacak bir şey bırakmıyorlar. İçerik yönetim sistemi ile alakalı daha fazla bilgi istiyorsanız aşağıda verdiğim linklere bakmanızda fayda varİçerik yönetim sistemi nasıl kurulur sorusuna da cevap verdiğime göre artık yazıyı Son Söz başlığına geçerek noktalayabilirim sanırım.

Wikipedia İngilizce

Wikipedia

Open Source Cms

Ekşi

Son Söz

CMS nedir ya da diğer bir deyişle içerik yönetim sistemi nedir sorusuna elimden geldiğince detaylı bilgiler verdim. Bunun yanında CMS ne işe yarar ve CMS nasıl kurulur sorularını da yanıtlamaya çalıştım. Yazının başında sizlere CMS sisteminin en iyi buluşlar arasında olduğunu ve buna sizi inandıracağımı söylemiştim, umarım başarmışımdır. Eski tip web sitelerden çok çekenler için devrim niteliğinde ki bu sistemleri öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyor, kodlama bilgisini bir kenara atmamanızı da rica ediyorum. Yazının sonuna geldik sevgili okur, güzel günler dilerim. Hoşça kal…

Written by Ali Sahinkaya