Domain Alias Yönlendirme

Domain Alias nedir ya da diğer bir deyişle Takma Alan Adı nedir sorusuna yanıt vermeye çabalayacağım bu yazıdan hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Bu içerikte Domain Alias nedir sorusun cevabını ve Domain Alias ne işe yarar sorusunu cevaplandırmaya çalışacağım. Domain ile ilgili bilgilerin neredeyse çoğunu vermiş olduk son birkaç konuyu da işledikten sonra artık Domain ile bir işimiz kalmayacak diye düşünüyorum. Lafı gene çok uzattığımın farkındayım, isterseniz içeriğe geçelim artık.


Domain Alias Nedir

Domain Alias, Türkçesiyle Takma Alan adı, tek bir web sitesine birden fazla alan adı ile ulaşım sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir yönlendirme sistemidir. Hosting firmaları bu özelliği her paketlerinde ücretsiz ve sınırsız yönlendirme hakkı vererek sunmaktadırlar. Anlayacağınız firmalara herhangi bir maliyeti olmadığı için sınırsız olarak sunduklarını üstüne basa basa vurgulamaktadırlar.

Domain Alias nedir sorusuna temel olarak bir bir web sitesine birden fazla alan adı ile ulaşım sağlamak amacıyla kullanılan yönlendirme sistemi olarak yanıtlayabilirim. Domain Alias nedir sorusunu daha detaylı açıklamak için Domain Alias ne işe yarar sorusuna cevap vermemiz ve örneklendirmemiz gerekiyor.

Domain Alias Ne İşe Yarar

Domain Alias ne işe yarar sorusunu örneklendirerek açıklamak istiyorum sevgili okur, böylece anlatmak daha kolay olacaktır. Bir web sitemiz olduğunu varsayalım ve alan adımızın websitem.com olduğunu düşünelim. Bir alan adı daha alalım ve bu alan adımızın ismi websitem.net olsun. Domain Alias yöntemini kullanarak websitem.net alan adımızı da aynı siteye yönlendirdiğimizde kullanıcılar websitem.net adresine girdiğinde de websitem.com’da bulunan içerikle karşılaşacaklardır.

Burada dikkat etmemiz gereken husus kullanıcı websitem.net adresine girdiğinde websitem.com’a yönlendirilmeyecek, aynı web sitesini websitem.net alan adıyla görecektir. Domain Alias bir domain yönlendirmesi değil, aynı siteye yönlendirme yöntemidir. Bu durumu daha iyi anlayabilmeniz için bir örnek daha vermek istiyorum. Kullanıcı websitem.net adresine girdi ve bir İletişim sayfasına tıkladı diyelim. İletişim sayfası bir yönlendirme almayacak yani websitem.com/iletişim adresine gitmeyecek, websitem.net/iletişim adresine gidecektir. Tekrar etmek istiyorum, Domain Alias bir alan adı yönlendirmesi değil, aynı web sitesini birden fazla alan adı ile kullanabilme sistemidir. Yani yönlendirdiği şey sizin sunucunuzdur alan adınız değil.

Domain Alias nedir sorusundan sonra Domain Alias ne işe yarar sorusuna da bir yanıt verdiğime göre şimdi sırada Domain Alias Yönlendirmesi Nasıl Yapılır sorusuna bir cevap vermeye geldi.


Domain Alias Yönlendirmesi Yapma

Domain Alias yönlendirmesi için ikinci alan adına sahip olmanız ve bu alan adının da NS adresi, ilgili web sitenizin adresi ile aynı olmak zorunda olduğunu unutmayınız. Bunun dışında bu yöntem çok kolay olmasına karşın her firmada değişkenlik göstermekte olduğundan temel bir anlatımını şuan yapmayı uygun görmüyorum. Hosting firmanızın kullandığı sistem ve altyapıya göre değişkenlik gösteren bu işlemi firmanızın dokümantasyonundan bakarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Firma tarafından sunulan bir dokümantasyon yok ise destek talebi oluşturarak teknik ekibin sizin yerinize bu işlemi yapmanızı isteyebilirsiniz, büyük ihtimalle hemen yapacaklardır zaten. Bu işlem başta da belirttiğim gibi çok basit olmasına karşın yönergelerde farklılıklar oluşabilmektedir. Bu sebepten ötürü birini anlatsam diğerinde olmayacaktır, en iyi seçenek ile firmadan istemeniz sizin için en iyi yol olacak. Domain Alias nedir ya da diğer bir deyişle Takma Alan Adı nedir sorusuna detaylı bir yanıt vermeye çalıştım. Şimdi bir özet geçerek konuyu bitirebilirim diye düşünüyorum.

cPanel Dokümantasyon

Plesk Dokümantasyon

Son Söz

Domain Alias nedir ya da diğer bir deyişle Takma Alan adı nedir sorusuna detaylı olarak bir yanıt vermeye çalıştım bu yazıda sevgili dostlar. Sadece Domain Aliase nedir sorusunun değil Domain Alias ne işe yarar ve Domain Alias Yönlendirmesi hakkında da bilgiler veremeye çalıştığım bu yazının sizler için faydalı olmuş olmasını diliyorum. Yazıyı burada noktalarken hepinize güzel günler diliyorum, hoşça ve takipte kalın…

Written by Ali Sahinkaya