domain nedir domain satın alma

Domain nedir ya da Türkçesiyle Alan Adı nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağım bu yazımdan hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Bu yazımda sizlere Domain nedir sorusuyla birlikte Domain nasıl satın alınır sorusuna da bir cevap vermeye çalışacağım. Hatırlayacağınız üzere hosting nedir sorusunun yanıtını ve hosting türleri hakkında bilgiler verdiğim içerikler oluşturmuştum daha önce (VDS Hosting, VPS Hosting, Bulut Hosting, Paylaşımlı Hosting, Dedicadet Hosting, WordPress Hosting ve benzeri.) Şimdi sırada Domain Nedir ya da diğer bir deyişle Domain nedir sorusunu cevaplamaya geldi sıra. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan içeriğe giriş yapalım.


Domain Nedir

Domain yani alan adı kısaca bir web sitesinin ismi olarak tanımlanabilir. Yani şuan okumakta olduğunuz blogun adı alisahinkaya’ dır. Domainler tescilli isimler olup başkası tarafından tescil süresi bitmeden satın alınamazlar. Domainlerin sonunda “.com, net, org ve benzeri” uzantılar yer almaktadır ve hangi uzantıyı seçtiyseniz o uzantıya sahip olmuşsunuz demektir.

alandi.com alan adını bende olmasına rağmen alanadi.org bir başkası tarafından alınabilmektedir. Sizde seçtiğiniz alan adının uzantısı ile birlikte olan bölümüne sahip olabilir ya da diğer uzantılarını da satın alarak yönlendirebilirsiniz. Bir projeniz için uygun alan adınızı birçok farklı kombinasyon ile bulabilirsiniz, böyle durumlarda ülkenize ve projeye en uygun olan alan adlarını arayıp bularak 1 sene ile 10 senelik bir süreçte tescilleyebilirsiniz.

NOT: Bir alan adını 10 sene için tescillemeniz o alan adının Google üzerindeki değerini arttırdığından SEO için katkı sağlayacaktır. Ekonomik durumunuz bu işleme el vermiyorsa iler ki dönemlerde tescil sürenizi uzatabileceğinizden bir problem çıkmayacaktır.

Domainler kendi içlerinde türlere ayrılmaktadır bu türler Jenerik Domain (Jenerik Domain hakkında bilgi almak için “Jenerik Domain Hakkında? Jenerik Domain Bulma Yöntemi” başlığa bir göz atabilirsiniz.) ve Keyword Domain (Keyword Domain hakkında bilgi almak için “Keyword Domain Hakkında? Keyword Domain Bulma Yöntemi” adlı başlığa bir göz atabilirsiniz.) olarak ayrılmaktadırlar. Bu domain türleri projenizin gelişiminde katkı sağlayacak etkenler olacağından ilgili başlıklara göz atmanızı tavsiye ederim.

Tüm bunların dışında belli belge gerektirmeyen domain türleri ilk gelen alır prensibine dayanmakta olduğundan almak istediğiniz alan adının daha öncesinde tescillenmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda alan adını tescilleyen kişi ile irtibata geçerek o kişiden satın almanız gerekiyor tabi kullanımda değilse.

Burada dikkat edilmesi gereken husus tescillenmiş bir alan adını alırken fiyatların normal düzeyden çok daha fazlasını vermeniz gerektiğidir. Sonuç itibari ile daha önce satın alınmış bir alan adını almak istiyorsunuz bunun fiyatı ilk halinden fazla olması gayet doğaldır ki sırf bu iş kendi başına bir sektör olmuş durumdadır. Domain nedir sorusuna bir yanıt verdiğime göre popüler domain uzantıları hakkında biraz bilgi vermeye geldi sıra.


Popüler Domain Uzantıları

Domain nedir sorusuna bir yanıt verdiğime göre aşağıda sizlere maddeler halinde popüler domain uzantıları ve genel kullanım amaçları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

 • .com: Genelde ticari kuruluş veyahut şirketler tarafından kullanılma amacıyla geliştirilmiş olsa da dünya üzerinde en çok kullanılmakta olan uzantıdır ve her kesim tarafından kullanılabilir.
 • .net: Geliştirilme amacı İnternet hizmeti sunan kuruluşların kullanması yönünde olsa da .com alan adının dolu olduğu durumlarda tercih edilmektedir.
 • .org: Kar amacı gütmeyen kuruluşların kullanması amacıyla geliştirilmiş olup genel kullanım içinde kullanılmaktadır.
 • .edu: Eğitim kurumlarının kullanabildiği bir uzantı olup normal kullanıcı tarafından kullanılamazlar.
 • .gov: Devlet kuruluşları tarafından kullanılmakta olup normal kullanıcılar tarafından kullanılamazlar.
 • .co: Ticari kuruluş veya şirket tarafından kullanılması için geliştirilmiş olup yaygın olarak kullanıldığını söylemek gerçekçi olmayacaktır.

Yukarıda en popüler uzantıları sizler ile paylaşarak genel amaçlarını anlatmaya çalıştım. Şimdi sıra TR uzantılı domain almak hakkında bahsetmeye geldi.

TR Uzantılı Domain Almak

TR uzantılı domain nasıl alınır sorusunun tek bir cevabı bulunmaktadır. TR uzantılı domain almak için ülkemizde yetkili tek kurum ODTÜ bünyesinde ki Nic.tr adlı kurumdur. Aşağıda size vereceğim linkten kurumun web sayfasına giderek “.tr” uzantısına sahip olmanız için gerekli olan bilgileri inceleyebilirsiniz.

Nic.tr Adresine Git

NOT: Domain firmaları bu işlemi sizin adınıza gerçekleştirmekte olup direk Domain firmanıza durumu bildirebilirsiniz. Firma sizin yerinize bilgilerinizi ileterek işlemleri gerçekleştirmektedir.

NOT: İsim soy isim olarak “.tr” uzantılı domain almak istiyorsanız sadece kimliğiniz yeterli olacaktır.

TR Uzantılı domain almak işlemi hakkında da bahsettiğime göre artık Domain nedir sorusunu bitirmek için son adım olan Domain Sorgulama işlemini anlatmak istiyorum sizlere

Domain Sorgulama

Alan adı sorgulama işlemi ile kayıtlı olan alan adlarının kimler tarafından tescil edildiğine bakabilir ve iletişim kanallarını bularak irtibat kurabilirsiniz. Aşağıda vereceğim web sitesine sorgulamak istediğiniz URL adresini girerek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Whois Sorgula

Domain sorgulama işlemini de anlattığıma göre artık Domain nedir ana başlığının son evresi olan Domain nasıl alınır sorusuna bir cevap vermeye çalışabilirim.


Domain Satın Alma

Domain nasıl alınır sorusunu aşağıda detaylı olarak anlatacağım lakin alan adı satın alma işleminde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Domain tescil ettirme işlemi için köklü ve güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekiyor bunun sebebi gerçekten tescil ettirdiğiniz konusunda emin olabilmeniz.

Ucuz olduğu için bilinmeyen bir firmadan tescil ettirdiğiniz alan adını aslında tescil ettirmediğiniz öğrenmeniz durumunda büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Hatta en bilinen hosting firması GoDaddy firmasında bile böyle problemler yaşanıldığı bilinmekte. Size vereceğim en iyi tavsiye fiyatına bakmadan yerli ve köklü bir firmadan alan adı satın alma işlemini gerçekleştirmeniz olacaktır.

Ben kendi kullandığım Veridyen adlı firma ile anlatım gerçekleştireceğim. Kurulmasının üzerinden seneler geçmiş olmamasına rağmen gayet güzel bir çizgi çizen bu firmadan rahatlıkla alan adı satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda size maddeler halinde Domain nasıl satın alınır sorusunun cevabını vererek Domain nedir başlığını burada noktalayacağım.

 • Öncelikle Veridyen.com adresine giriş yapıyoruz ve sağ üst tarafta bulunan “Yeni Kullanıcı” butonuna tıklıyoruz.

verdiyen sitesine kayıt olma

 • Karşımıza çıkacak olan pencerede istenilen tüm bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde girerek kayıt olma işlemini tamamlıyoruz.

veridyen sitesine kayıt olma işlemi

 • Kayıt olma işleminizin ardından Anasayfa’ ya dönerek menüde bulunan “Alan Adı” sekmesine tıklayıp açılan pencerede “Alan Adı Kaydı” sekmesine giriş yapıyoruz.

 • Bu bölümde alan adı bölümüne kaydetmek istediğiniz alan adını uzantısı olmayacak şekilde yazdıktan sonra aşağıda ki pencereyi kullanarak uzantıları seçiyoruz.

 • Karşımıza gelen pencerede seçtiğimiz alan adının boşta olan uzantıları listelenecektir. Buradan ilki uzantıyı seçerek “Kayıt Et” butonuna basıyoruz.

 • Bu bölümde bize alan adı ile birlikte kullanmamız için bir hosting önermekte olacaktır. Eğer hosting sahibi değilseniz buradan seçebilir hosting sahibi iseniz “Teşekküler, sadece sepetimdekileri satın almak istiyorum” adlı yeşil kutucuğa basarak işleme devam edebilirsiniz.

 • Burada karşımıza “ Alan Adı Ekstraları” adlı bir pencere çıkacaktır isterseniz belirli bir ücret karşılığında Whois bilgilerinizi gizleyebilir, ( SEO açısından kötü bir geri dönüş sağlayacağı için bunu tavsiye etmiyorum.) Nameserver ayarlarınızı yapabilirsiniz. İşleriniz bittiğinde “Devam Et” butonuna basıyorsunuz.

 • Burada karşınıza çıkan pencerede sepetinizin bir özetini göreceksiniz. Her şey istediğiniz gibiyse “Ödemeyi Gerçekleştir” butonuna basarak devam ediyorsunuz.

 • Bu pencerede ödeme yöntemini seçeceksiniz. Ödeme yöntemini seçtikten sonra “Siparişi Tamamla” butonuna basarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

verdiyen ödeme seçenekleri penceresi

 • Kredi kartı seçerseniz aşağıda ki gibi bir görüntü ile karşılaşacaksınız ve ödeme gerçekleştikten hemen sonra anında aktif olacaktır.

verdiyen kredi kartı bilgileri girme penceresi
Domain nedir sorusunun en önemli bölümü olan Domain nasıl alınır sorusuna da bir cevap verdiğime göre Domain nedir başlığını bir özet geçerek bitirmeye geldi sıra.

Son Söz

Domain nedir ya da diğer bir değişle alan adı nedir sorusuna detaylı bir cevap vermeye çalıştığımı düşünüyorum. Domain nedir başlığı altında alt başlıklar oluşturarak sizlere Popüler domain uzantıları hakkında bilgiler, TR Uzantılı Domain nasıl alınır sorusunun cevabı ve Domain satın alma işlemi hakkında detaylı bir rehber oluşturmaya çalıştım. Umuyorum ki bu yazıyı okuduktan sonra Domain nedir sorusunun bir cevabını verebilecek seviyeye ulaşacaksınız. Yazımı burada noktalıyorum sevgili okur, hepinize güzel günler diliyorum, hoşça ve takipte kalın…

 

Written by Ali Sahinkaya