Hosting nedir sorusunu yanıtlayacağım bu yazımda hosting türlerini incelediğim diğer yazılarıma bir temel oluşturmayı hedefliyorum. Öncelikle sana merhaba demek istiyorum sevgili okur. Bu serilerin sana faydalı olacağını düşündüğüm için hazırlıyorum, bıkmadan okumanı tavsiye ediyorum. Serileri bitirdiğinde benimde kullanmakta olduğum Veridyen firmasını tercih edebilirsin, inan bana o kadar firma gezdikten sonra mutluluğu Veridyen’de buldum diyebilirim. Şimdi Hosting nedir nasıl alınır sorularını cevaplamaya başlayabilirim.

Hosting Nedir

Web sitenizi internette yayınlayabilmeniz için bir sunucuya ihtiyacınız vardır. Hostingler özel olarak bu iş için üretilmiş olup İnternete çok hızlı bağlanabilen, binlerce ziyaretçiyi kabul edebilen ve sürekli olarak çalışan yüksek kaynaklı bilgisayarlardır netice itibariyle. Kendi bilgisayarınızı da sunucu olarak kullanabilirsiniz ama bu iş için özel olarak tasarlanmış ve optimize edilmiş bilgisayarlar karşısında işlevsellik olarak hiçbir şansınız olmayacaktır.

Barındırma hizmeti olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bu hizmetin birçok farklı türevi bulunmaktadır. Bu türleri aşağıda sizler için paylaşacağım. Şimdi Hosting nedir kısaca yanıt verdiğime göre biraz detaya inerek Hosting ne işe yarar sorusunun yanıtını vereyim.

Hosting Ne İşe Yarar

Hosting nedir sorusunu yanıtlarken Hosting ne işe yarar sorusunu da temel anlamında cevaplamış oldum aslına bakarsanız ama gene de detaya inmek gerekirse bir örnek üzerinden bu soruyu daha detaylı olarak cevaplamaya çalışacağım.

Diyelim ki bir blog açmak istiyorsunuz bunun için Domain, Hosting ve İçerik Yönetim sistemi (CMS) temel ihtiyaçlarınız için gerekli olan şeylerdir. Hosting, size web sitenizin barınması için ve doğal olarak yayın hayatına başlaması için zorunlu ihtiyaçlardan biridir. Özel olarak tasarlanmış bir bilgisayar ile firmalar sizin web sitenizin tüm dosyalarını Hosting üzerinde barındırarak 7/24 olarak hizmete açık kalmasını sağlayacaktır.

Firmalar farklı özellikte paketler oluşturarak her projenin ihtiyaç duyduğu pakete göre İnternette en işlevsel şekilde barınmasını sağlarlar ve ileride ihtiyaçlarınız artarsa bu ihtiyaçlara göre sizde ihtiyacınız olan daha iyi bir pakete firma ile konuşarak geçiş işlemlerinizi yapabilirsiniz. Şimdi sıra geldi Hosting alırken nelere dikkat etmeliyim sorusuna. Bu sorunun cevabını da Hosting özellikleri konusunda işleyeceğim.

Hosting Özellikleri

Bir hosting hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken birçok özellik bulunmaktadır. Bu özellikleri aşağıda sizlere maddeler halinde yazacağım. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli özellik Hosting firmanızdır. Firmanın kaliteli olması, destek ekibinin bilirkişilerden oluşması ve 7/24 ulaşılabilir olmaları sizin açınızdan en önemli faktörlerdir. Kendimin de kullanmakta olduğu Veridiyen firmasını sizlere önerebilirim.

 • Veritabanı desteği çeşitliliği
 • Sunucu da kullanılabilen işletim sistemi çeşitliliği
 • Admin Paneli kullanılıyor olması ve bu panellerin alternatifleri olması
 • SSL Sertifakası sağlayıp sağlayamıyor olması. (Veridyen ücretsiz olarak SSL desteği sunmaktadır.)
 • Server Side Script çeşitliliği
 • Hosting Depolama alanı genişliği
 • Bant genişliği kapasitesi
 • CPU oranları
 • Firmanın Destek Ekibinin güvenilirliği ve sorun çözme kapasitesi
 • Firmanın kurumsallaşmış olması
 • Firmanın gerekli belgelere sahip olması

Yukarıda maddeler halinde saydığım özelliklerin bir hosting firmasında bulunması kesinlikle gerekmektedir. Hosting çok önemli bir hizmettir. Unutmayın ki bir firma kötüyse sizin bütün emekleriniz sizden kaynaklı olmayan bir sebepten ötürü çöp olabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için ise size sürekli yedekleme işlemi yapmanızı öneririm. Yedekleme işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız “WordPress Yedek Alma – WordPress Yedeği Geri Yükleme Rehberi” adlı başlığa bir göz atmanızı tavsiye ederim. Şimdi sıra geldi hosting türleri hakkında bahsetmeye.

Hosting Türleri

Projenize göre firmalar birçok hosting türü üzerinden birbirinden farklı paketler hazırlayarak müşterilerine sunmaktadır. Bu hosting türleri VDS/VPS Hosting, Bulut Hosting, Paylaşımlı Hosting, Bayi Hosting, Dedidacet Hosting, WordPress Hostign, Seo Hosting gibi birçok türe ayrılabilir. (Renkli olanlara tıklayarak o hosting tipi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Renkli olmayanlar ise çok yakında detaylı şekilde bir rehberi hazırlandıktan sonra yazı güncellenecektir.) Bu arada sunucu türlerini incelerken bilmeniz gereken bir diğer önemli konuda Sanallaştırma işlemidir. Sanallaştırma işlemi için detaylı bilgi almak isterseniz “Sanallaştırma Nedir? Sanallaştırma Ne İşe Yarar?” adlı başlığa bir göz atmalısınız. Şimdi sıra geldi Hosting nasıl alınır sorusunun cevabına.

Hosting Nasıl Alınır

Evet, burada size resimler ile bir hosting alma işlemini gerçekleştireceğim. Bu işe yeni başladığınızı varsayarak size Paylaşımlı Hosting alımı üzerinden bir rehber hazırlayacağım. ( Hosting nasıl alınır sorusuna hazırlayacağım rehberde benim de kullandığım Veridyen firması temel alınacaktır.)

 • Öncelikle Verideyen.com adresine giriş yapıyoruz.
 • Aşağıda ki resimde görüldüğü üzere üst menüden yeni kullanıcı butonuna basıyoruz.

 • Burada karşımıza çıkan pencerede istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak giriyoruz ve kaydı tamamlıyoruz.

 • Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra kullanıcı girişi yapıyoruz ve menüden Hosting yazan yere gelerek aşağıda açılan pencerede Limitsiz Web Hosting sekmesine tıklıyoruz.

 • Açılan pencerede size yeteceğini düşündüğüm ilk seçenek olan Tek Limitsiz seçeneğini seçerek Satın Al diyoruz.

 • Karşımıza gelen pencerede Linux seçip ödeme periyodunu belirliyoruz. 3 aylık olarak seçtim ben siz isteğinizi seçebilirsiniz.

 • Burada açılan pencerede alan adınız var ise transfer edebilir ya da transfer etmeden sadece DNS adresini değiştirerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer alan adınız yok ise yeni alan adı kaydetmek istiyorum seçeneğini seçebilirsiniz. Sonrasında alan adımızı ve uzantısını girerek Onay butonuna basıyoruz.

 • Karşımıza gelen pencerede SEO için Sabit IP özelliğini seçmenizde fayda var onun dışında bir işlem yapmanıza şuan için gerek yok.

 • Karşımıza yaptığımız işlemleri gözden geçirebilmemiz için bir Özet çıkacaktır kontrol ettikten sonra Ödemeyi Gerçekleştir butonuna basıyoruz.

 • Şimdi karşımıza gelen pencerede ödeme yöntemini seçmemiz isteniyor. Ödeme yöntemini seçtikten sonra Siparişi Tamamla butonuna basıyoruz.

 • Kredi kartı seçerseniz aşağıda ki resimde olduğu gibi bir ekran çıkacaktır bilgileri girdikten sonra Ödeme İşlemini Tamamla butonuna basarak hosting satın alma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Böylece Hosting nasıl alınır sorusuna da detaylı bir cevap vermiş olduk. Hepiniz hayırlı uğurlu olması dileklerimle arkadaşlar. Aşağıda ki linke tıklayarak Veridyen firmasına gidebilirsiniz. Bu arada hosting hakkında daha fazla bilgi almak istersiniz diye sizlere aşağıda birkaç link bırakıyorum.

Veridyen

Son Söz

Hosting nedir sorusuna detaylı bir yanıt verdiğim bu yazımda sizlere hosting nasıl satın alınır sorusunun yanıtını ve hosting türleri hakkında bahsettim. Umarım bu yazım sizler için faydalı olmuştur dedikten sonra yazımı burada noktalıyorum. Hepinize güzel günler dilerim sevgili okur, hoşça ve takipte kalın…

 

Written by Ali Sahinkaya