Hypertext Nedir? Http Nedir? HTML Nedir?

html nedir http nedir hypertext nedir

Hypertext nedir sorusuna yanıt vereceğim bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. İşlerin yoğunluğundan dolayı gelen mailleri geç yanıtladığım ve içerik girişinde aksatma yaşattığım için hepinizden özür diliyorum. Bugün itibari ile eski tempoya dönerek günde bir içerik girişi yapmayı hedefliyorum, umarım başarılı olabilirim. Gerekli gördüğüm bilgilendirmeyi yaptığıma göre artık içerik hakkında konuşmaya başlayabiliriz. Hypertext nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağım bu içerikte sizlere ayrıca Hypertext Transfer Protocol (http nedir) ve Hypertext Markup Language başlıklarından da bahsetmeye çalışacağım. Giriş kısmı istediğimden çok uzun olduğu için burada keserek konuya başlayalım isterseniz.


Hypertext Nedir

Hypertext, Türkçeye Hiper Metin olarak çevrilmiş yazılı bir metnin kullanıcılar tarafından tıklanması suretiyle farklı bir siteye, aynı site üzerinden farklı bir sayfaya ya da aynı sayfa üzerinde ilgili kısma gitmelerini sağlayan link verilmiş kelime veyahut cümleye denmektedir. Hypertext, İnternetin temel unsurlarından biri olup anlaşılması daha kolay olacaksa İnternet için demirbaşlardan biridir diyebilirim rahatlıkla.

Günümüzde İnternet dünyasında neredeyse tüm web siteleri Hiper Metin İşaretleme dili yani http kullanmakta olup, içeriklerinde Hypertext unsuruna sıkça yer vermektedir. Hypertext nedir sorusuna yanıt verdiğime göre bir alt başlığa geçerek Hypertext ne işe yarar sorusuna cevap vermek ve örnekler ile konuyu pekiştirmek istiyorum.

W3 Hypertext

Wikipedia Hypertext

Hypertext Ne İşe Yarar

Hypertext, bir web sitesinin ilgili konu hakkında size referanslar gösterebileceği, ilgili konu hakkında detaylı bilgi almak istediğinizde size yönlendirebileceği veya konuya bağlı olarak sizlere işinize yarayacağını düşündüğü bölüme yönlendirebileceği bir işaretleme fonksiyonudur. Kısacası kullanıcının işini kolaylaştırdığı gibi web sitelerinde geçiş yapmanızı ve sizi konu hakkında direk bilgilendirme amacı taşıyan vazgeçilmez bir özelliktir.

Tüm bunların yanında, yani kullanıcı deneyimini arttırmasının yanında site içi veya site dışı linkleme yapılması sayesinde ilgili web sitesinde daha fazla vakit geçirmenizi sağladığı için site sahibinin de SEO çalışmalarına yüksek katkı sağlayabilmektedir. Hypertext nedir ne işe yarar sorusunu daha kapsamlı açıklamak için bir örnek vermek gerekirse; Reklam Virüsü Temizleme linkine tıkladığınızda tarayıcı virüsü temizleme rehberi ile karşılaşacaksınız. Burada ben anahtar kelimeyi Hypertext olarak tanımlamış ve sizi aynı sitede başka bir içeriğe yönlendirmiş bulunuyorum.

Aynı şekilde ilgili kelimeye tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada İçindekiler kısmında gene Hypertext olarak linklenmiş unsurlar bulacaksınız. Bunlar ise başka bir sayfaya yönlendirmek yerine sizi aynı sayfa içerisinde bulunan ilgili bölüme götürecek olan işaretlenmiş metinlerdir. Uzun bir metinde kullanıcının direk olarak istediği bölüme ulaşmasını sağlamakta ve kullanıcı deneyimini arttırmaktadır. Bu sayede sizin ilgili web sitesine olumlu puan vermenizi amaçlamaktayız.

Hypertext nedir sorusuna ve Hypertext ne işe yarar sorusuna anlaşılır bir cevap verdiğimi düşünüyorum, en azından denedim diyelim. Şimdi sırada http nedir yani Hypertext Transfer Protocol nedir sorusuna cevap vermeye geldi.


HTTP Nedir – Hypertext Transfer Protocol Nedir

HTTP, İngilizce olarak Hyper Text Transfer Protocol’un kısaltılmış hali olup Türkçede Hiper Metin Transfer Protokolü olarak geçmektedir. Http nedir sorusunun yanıtı ise, belli bir kaynağı temel alarak dağıtılmakta olan ve ortak olarak kullanılan ağ erişim protokolüdür. Http ile ne çok İnternet tarayıcısı ile herhangi bir web sitesine girmek istediğimiz anlardan karşılaşmaktayız. Bu durumun sebebi ise bir web sitesine giriş yapmak istediğimizde o sitede ile bilgisayarımızın (Burada bilgisayarımız İstemci konumunda bulunuyor.) tam olarak ağ iletişiminin sağlanabilmesi için gerekli olan protokolün sağlanmış olması gerekmesidir.

Bir İnternet sitesine girdiğimizde çoğumuz http yazma gereği duymuyor olsa da kullanmış olduğumuz İnternet Tarayıcısı http ekini otomatik olarak eklemektedir. Günümüzde bu işlemi yapmayan bir İnternet Tarayıcısı bulunmadığı için adresin başına http eklememiz gerekmiyor. Http nedir sorusuna bir cevap verdiğime göre şimdi de http ne işe yarar sorusuna bir cevap vermek istiyorum.

Webopedia HTTP

HTTP Ne İşe Yarar

Http ne işe yarar sorusuna cevap vermek için bir örnek vermem gerekiyor. Bir İnternet tarayıcısı ile ilgili web sitesine girmek istiyorsunuz diyelim. İlgili web sitesinin adresini tarayıcıya yazıp “Git” dedikten sonra tarayıcı web sitesinin bulunduğu sunucuya bir http komutu göndererek gerekli koşulların sağlanmasını talep etmektedir. Bu duruma istek cevap adı verilmiş olup siz İstemci konumunda web sitesinin bulunduğu sunucuda bu isteğe cevap veren birim konumundadır. İstemci nedir başlığından detaylı bilgi alabilirsiniz. (Burada İstemci kelimesini işaretleyerek Hypertext oluşturmuş olduğumun da farkındasınızdır.)

Hypertext nedir, Http nedir gibi sorulara cevap verdikten sonra son olarak Hypertext Markup Language nedir sorusuna yanıt vermek istiyorum sevgili okur. Bu başlıktan sonrada artık içeriği noktalayacağız.

Hypertext Markup Language Nedir – HTML Nedir

Son olarak Hypertext Markup Language nedir sorusuna değineceğiz. Hypertext Markup Language, Türkçemize Hiper Metin İşaretleme Dili olarak çevrilmiş olup, bir web sayfasını oluşturmak için kullanılması gereken standart metin işaretleme dilidir. Bu işaretleme dili HTML sisteminin temelini oluşturmakta olup günümüzün en güncel HTML sürümünde yani HTML5 sürümünde de kullanılmaya devam etmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise bir web sayfasının temelini oluşturmak için kullanılan bu dil kendi başına tam olarak bir yazılım dili olmadığıdır. Kısacası bir web sayfası için günümüzde HTML bilgisi çok taban olup tek başına bir anlam ifade etmemektedir.

Hypertext Markup Language nedir sorusuna da yanıt verdikten sonra Hypertext nedir ana başlığına tüm alt konuları ile değinmiş olduk sanırım. İçerik hakkında bir özet bölümü oluşturarak sonlandırabiliriz bu durumda.

Wikipedia HTML

Mozilla HTML


Son Söz

Bu içerikte Hypertext nedir sorusunun cevabı ile birlikte http nedir ne işe yarar sorusuna ve Hypertext Markup Language nedir sorularına detaylı bir cevap vermeye çalıştım. Bu içeriği baştan sona dikkatlice okuduktan sonra belli başlı konuları kafanızda kolayca oturacağını umut ediyorum sevgili okur. İçeriği burada noktalarken hepinize güzel günler diliyor, takipte ve hoşça kalınız diyorum…

Written by Ali Sahinkaya