infinite scroll nedir

Infinite Scroll nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Web Tasarım bloğunda kesinlikle bahsedilmesi gerektiğini düşündüğüm bu konuyu daha önce ele almadığıma şaşırdım doğrusu. Bu içeriği yazmak bir projede kullandıktan sonra aklıma geldi ve daha önce bahsetmemiş olduğum için üzüldüm. Neyse, artık lafı fazla uzatmadan konuya giriş yapmanın zamanı geldi.


Infinite Scroll Nedir

Infinite Scroll, (Türkçeye Sonsuz Kaydırma olarak çevrilebilir.) Web sitemizi ziyaret eden kullanıcıların, sayfayı aşağı indirdikçe yeni içerikler ile karşılaşmasını sağlayan yani web sitesinde içerik bitene kadar aşağı çekilmesini sağlayan bir tasarım modelidir.

Bu tasarım modeli genellikle Kurumsal web sitelerinde ve Bloglar da görülmektedir. Yalnız kurumsal bir firma için gayet uygun olan bu model bloglar için de uygun mudur derseniz bana göre yararlı bir model değildir. Infinite Scroll nedir sorusuna yanıt verdiğime göre Infinite Scroll ne işe yarar başlığından biraz daha detaya girerek anlatabiliriz.

Wiktionary Infinite Scroll

GitHub Infinite Scroll

Infinite Scroll Ne İşe Yarar

Infinite Scroll yukarıda da bahsettiğimiz gibi web sitesini sonsuz bir döngüye sokarak aşağı kaydırıldıkça yeni bir içerik göstermektedir. Web sitenizde Infinite Scroll özelliği bulunuyorsa sitenizi ziyaret eden kullanıcı aşağı indikçe yeni bir sayfa veya içerikle karşılaşacaktır.

Bu durum sayesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcı site içinde tıklama yapmadan okudukça okuyabilir. Kurumsal firmaların web sitelerinde olumlu sonuçlar veren bu yöntemin blog sahipleri tarafından kullanılması bana göre yanlıştır.

Kendimde bir blog yazarı olarak birçok daldan içeriğin bulunduğu bir yerde alakasız içerikler ile karşılaşan bir kullanıcı görmek istemem. Kullanıcı açısından da hoş bir deneyim olmayacağı kanısındayım.

Web Tasarımda istek halinde kullanılması için birçok temada yer almakta olan model beklediği rağbeti görememiştir. Hatta getirdiği özellikler açısından vazgeçilmez olarak görenler olsa da dezavantajlarından dolayı asla kullanmam diyenlerde olmuştur. Takdir edersiniz ki bu modeli sevmeyenlerin sayısı sevenlerin sayısından oldukça fazla durumda.

Aşağıda size Infinite Scroll Avantajları ve Infinite Scroll Dezavantajları hakkında maddeler halinde bilgiler vereceğim. Sonrasında projenizde kullanmak size kalmış artık.

Infinite Scroll Avantajları

Aşağıda maddeler halinde bahsedeceğim Infinite Scroll avantajları genellikle az sayıda içeriğe sahip olan sabit web siteleri için kullanıldığında oldukça başarılı sonuçlar verebilir. Kişisel görüş olarak çok içeriğe sahip bir web sitesinde Infinite Scroll modelini kullanmak yanlıştır ve önermemekteyim.

  • Infinite Scroll modeli yüklenme süresini azaltarak daha kısa sürede sayfalar arasında ki geçiş işlemini sağlayabilmektedir.
  • Infinite Scroll modeli sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların sayfalar arası geçiş yapmak için butonlara basma işlemini ortadan kaldırdığı için daha aktif bir kulanım sağlamaktadır. (Kurumsal bir web sitesi için anasayfadan projelere sonra hakkımızda sayfasına ve son olarak iletişim sayfasına yönlendirerek tek solukta web sitesinin komple gezilmesini sağlayabilir.)
  • Infinite Scroll modeli kullanıcıların farkında olmadan başka sayfalara geçiş yapmasını sağlayarak etkileşimi arttırmaktadır.

Infinite Scroll Dezavantajları

Burada bahsedeceğim dezavantajlar sabit web sitelerini ilgilendirmiyor açıkçası. Kurumsal bir web sitesi aşağıda bahsedeceğim dezavantajlardan etkilenmeyecektir.

  • Infinite Scroll modeli aşağı kaydırdığında yeni ve alakasız bir içerik göstereceğinden dolayı kullanıcılar aradıkları konudan sapmış olacaklardır. Bu durum çok kötü bir kullanıcı deneyimine yol açacağı için web sitenizin kullanıcı kaybetmesine yol açabilir.
  • Infinite Scroll modelinde kullanıcı aşağı indikçe alakasız bir içerikle karşılaşacağı için bir süre sonra kontrolü kaybetmiş gibi hissedecek ve web sitenize bir daha uğramamak üzere ayrılacaktır.
  • Özellikle E-ticaret sitelerinde Infinite Scroll modeli kullanılması durumunda kullanıcının almak istediği ürün veya hizmetten uzaklaşmasına ve satın alım işlemini gerçekleştirmemesine sebep olmaktadır.

Burada belirtmek isterim ki eğer kurumsal bir web sitesine sahip değilseniz bu özelliği kullanmaktan uzak durmalısınız. Bu düşünceye karşı çıkanlar olabilir, benim kişisel düşüncem bu sonuç olarak doğru olan kesin budur diyemem. Benim burada yapmak istediğim sizin başarılı olmanızı sağlamak ve bu yüzden bu tavsiyeyi vermek zorundayım. Infinite Scroll nedir sorusunu detaylı yanıtladığıma göre son olarak Infinite Scroll WordPress başlığı ile konuyu noktalamanın zamanı geldi.


Infinite Scroll WordPress

Web sitemizin en önemli kategorilerinden biri olan WordPress için bir eklenti vermeden içeriği sonlandırmak olmazdı. Yukarıda Infinite Scroll nedir ve benzeri birçok soruya yanıt vermeye çalıştım. Bu yazının sonunda Infinite Scroll özelliğini kullanmak istiyor ve web sitenizin teması bunu desteklemiyorsa size WordPress Infinite Scroll eklentisi olarak Ajax Load More eklentisini önerebilirim.

Aşağıda indirme linkini vereceğim bu eklentiyi kurarak Infinite Scroll modeline sahip bir web sitesine kavuşabilirsiniz. Yalnız tekrar etmek istiyorum Kurumsal bir web sitesi oluşturma amacında değilseniz, lütfen bu modelden uzak durunuz. Infinite Scroll nedir sorusunu elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım artık bir özet geçerek içeriği bitirebiliriz.

Ajax Load More İndir

Son Söz

Infinite Scroll nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştığım bu yazımda Infinite Scroll ne işe yarar, Infinite Scroll WordPress ve benzeri konulara da değinmeye çalıştım. Umarım bu yazı sizin için faydalı olur sevgili okur, hepinize güzel günler dilerim, hoşça ve takipte kalın…

Written by Ali Sahinkaya