Secure FTP Server nedir

SFTP Nedir diğer bir deyişle Secure FTP Server nedir sorusuna yanıt vermeye çalışacağım bu yazımdan öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Bir FTP türü olan SFTP ile ilgili size bilgi vermeye çalışacağım bu yazıda SFTP portu nedir ve SFTP programı hakkında da bilgi vermeye çalışacağım. İsterseniz lafı hiç uzatmadan direk içeriğe giriş yapalım.


SFTP Nedir

SFTP, (Secure FTP Server) bir FTP sunucu türü olup dosyalarınızı SSH dosya protokolü kullanarak ya da SSL/TSL kullanarak güvenli bir şekilde aktarma yapabilmeniz için geliştirilmiştir. SFTP ile sunucudan sunucuya ya da sunucudan kullanıcıya dosya transferini güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz gibi şüpheli ağlarda da dosyalarınızı güvenli bir şekilde taşıyabilirsiniz.

SFTP Türkçeye “Güvenli Dosya Aktarımı Protokolü Sunucusu” olarak çevrilmiştir. Zaten adından da anlaşılacağı üzere dosyalarınızı güvenli bir şekilde aktarmanızı sağlayan bu sistem sayesinde güvenli olmayan bir ağda bile güvenli bir şekilde dosya aktarımı yapabileceksiniz. SFTP nedir sorusuna bir yanıt verdiğime göre biraz daha detaya inebilmek için SFTP ne işe yarar başlığına geçiş yapmak istiyorum.

SFTP Wikipedia EN

SFTP Wikipedia TR

SFTP Ne İşe Yarar

SFTP nedir başlığında genel olarak anlattığım gibi SFTP, dosyalarınızı güvenli olarak transfer etme olanağı sunun bir FTP sunucu türüdür. SFTP, dosyalarınızı güvenli olarak transfer edebilmek için SSH istemcisine ihtiyaç duymaktadır. SFTP ile uzaktan dosya transferlerini kontrol edebilir, aynı anda birden fazla dosyayı transfer edebilir, dizin oluşturabilir ve diğer temel işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

SFTP tüm bunların yanında sadece güvenli bir dosya transferi yapmanızı sağlamakla yetinmiyor, ayrıca yetkisi bulunmayan kişilerin sunucuda yapmaya çalıştıkları değişiklileri kontrol etmenizi ve zararlı yazılımların özel dosyalarınıza ulaşmasını da engelliyor. SFTP kullanıcıları ister SSL seçeneğini kullanarak, isterse FTP üzerinden SSL/TSL seçeneğini kullanarak güvenli dosya transfer işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Klasik FTP sunucusunun aksine SFTP kullanıcılarının yaptığı değişikler ve dosya transferleri kayıt altına alınmakta olup yapılan değişiklere daha sonra bakma fırsatı sunmaktadır. Kayıt özelliği sayesinde en küçük dosya aktarımlarınızın, değişikliklerinizin kayıtlarına bakarak detaylı incelemeler yapabilirsiniz. SFTP nedir sorusunun ardından SFTP ne işe yarar sorusuna da elimden geldiğince detaylı bir yanıt vermeye çalıştım. Şimdi isterseniz SFTP portu nedir sorusuna ve ardından SFTP programı ile ilgili konulara değinelim.

SFTP SSH Community


SFTP Portu Nedir

SFTP portu nedir sorusuna kısa ve net olarak SFTP bağlantıları sırasında tercih edilen bağlantı noktaları diyebilirim. SFTP portu çoğunlukla 22 numaralı port olarak belirlenmekte olup bu port üzerinden yapılan bir bağlantı ile FTP üzerinden sunucunuza ulaşım sağlanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus SFPT portunun illa 22 numaralı port olmak zorunda olmadığıdır. Sistem yöneticisi kullanmak istediği tüm portlara SFTP portunu aktarabildiğinden SFTP portu ile bağlantı gerçekleştiremediğiniz de yapmanız gereken işlem sistem dosyalarınıza bakarak SFTP portunun hangi portta kullanıldığını öğrenmek olacaktır. SFTP nedir sorusun ardından SFTP portu nedir sorusuna da bir yanıt verdiğime göre sıra geldi SFTP programı konusuna.

SFTP Programı

Geliştiriciler SFTP ile dosya aktarımı yapabilmek için iki farklı yok kullanmaktadırlar. Bu yollardan ilki SSH istemcisi ile SFTP bağlantısı kurmak olup bu yolu kullanabilmeniz için bilgisayarınıza SSH istemcisini kurup, temel SSH komutlarını bilmeniz gerekmektedir. SSH komut tabanlı bir protokol olduğundan bu komutları sıfırdan öğrenmek bayağı zorlayacaktır sizleri sevgili okur. Linux sistemlerinde SSH istemcisinin yüklü olarak sunulduğunu ama Windows ve Mac OS işletim sistemleri için harici bir SSH istemcisinin kurulması gerektiğini de belirtmeliyim.

SSH PuTTY İndir

Size önereceğim en kolay yok ise ikinci yöntem olacaktır. Bu yöntem SFTP desteği sunan bir FTP yazılımı kullanmak arkadaşlar, bu sayede komut öğrenmenize gerek kalmayacak. FileZilla yazılımı bu iş için size önereceğim program olacaktır. Hem Açık Kaynak Kodlu olup hem de ücretsiz olması ve tüm bunların yanında işini hakkıyla yapması sayesinde önerebileceğim tek programda budur. FileZilla Nasıl Kullanılır adlı makaleme bakarak çok detaylı bir şekilde bu programı kullanmayı öğrenebilirsiniz.

FileZilla yazılımı ile komutları bilmeden rahat bir şekilde yazılım arayüzü desteğiyle normal FTP işlemi yapar gibi SFTP dosya aktarımı ya da alımı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. SFTP nedir sorusuna detaylı bir yanıt verdiğimi düşünüyorum, artık bir özet geçerek bu içeriği bitirebiliriz.

Son Söz

SFTP nedir ya da diğer bir deyişle Secure FTP Server nedir sorusuna bir yanıt verdiğim bu yazımda ayrıca SFTP ne işe yarar, SFTP portu nedir, SFTP programı gibi sorulara da yanıt vermeye çalıştım. Umuyorum ki bu içeriği okuduktan sonra SFTP nedir sorusu size yöneltildiğinde verecek detaylı bir cevabınız olmuştur. Bu içeriği burada noktalarken hepinize güzel günler diliyorum sevgili okur, hoşça ve takipte kalın…

Written by Ali Sahinkaya