otomatik 301 yönlendirme

WordPress 301 yönlendirme işlemini anlatacağım bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Yoğunluk ve kişisel problemlerimden dolayı bir süredir içerik girişi yapamamakta olduğum için özür diliyorum. Bugün WordPress 301 yönlendirme işlemini ve bu işlemin nasıl yapılacağını sizler ile paylaşmaya çalışacağım. Eğer yazının uzunluğu gözünüzü korkuttuysa size katacaklarını düşünün ve atlamadan tüm yazıyı okuyun lütfen, şeklinde uyarımı da yaptıktan sonra isterseniz 301 yönlendirme nedir ya da diğer bir deyişle Redirection nedir sorusuna cevap verecek konumuza başlayalım.


WordPress 301 Yönlendirme Nedir – Redirection Nedir

301 yönlendirme işlemi hali hazırda bulunan bir içeriğin URL yapısını başka bir adres ile değiştirme işlemine verilen addır. Temel amacı arama motorlarında indexlenmiş bir URL adresinin yeni adresinize yönlendirilmesini sağlamak ve ziyaretçiye hata mesajı döndürmemektir. Bu işlem yapıldığında ilgili arama motoru sayfanın yeni bir URL adresine yönlendirildiğini görecek ve bunun sonucunda bir süre sonra indexlenmiş olan adresi yenisiyle güncelleyecektir.

İşin özünde, yaptığımız bu yönlendirme sayesinde arama motorlarına ilgili URL adresini yeni URL adresi ile değiştirmesini ve bu süre zarfında ziyaretçilerin de hata mesajı ile karşılaşmadan güncel URL adresine ulaşmasını sağlamaktayız. 301 yönlendirme işleminin SEO için aşırı derecede öneme sahip olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Çünkü yukarıda anlattıklarımın hepsi aslında SEO için çok büyük öneme sahip şeyler. Şimdi isterseniz WordPress 301 yönlendirme nasıl yapılır, hangi eklentileri kullanmalıyız bir bakalım.

WordPress 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır

301 yönlendirmesi nasıl yapılır sorusundan önce hangi sayfalara 301 yönlendirmesi yapmalıyız ya da 301 yönlendirmesine neden ihtiyaç duyulur sorularının yanıtını birkaç örnek ile açıklamak istiyorum. Diyelim ki bir içerik oluşturdunuz ve bu içerik 2016 yılına ait sınav sorularını içeriyor. Böyle bir durumda bu içerik dönemsel bir öneme sahip olduğu için ihtiyaç bittiğinde kimsenin dönüp bakacağı bir içerik olmayacaktır. Bu içeriğin gün geçtikçe önemini kaybetmesi kaçınılmaz olacağından ilgi de bitecek ve 2017 sınav sonuçları çıktığında artık sizin içeriğinizin hiçbir önemi kalmayacaktır.

Böyle bir durumda içeriğin ziyaretçi kaybetmesine göz mü yummalıyız? Tabii ki hayır! Aynı içeriğe 2017 yılının sınav sonuçları ilgili bir içerik ekleyerek 301 yönlendirmesi yapabilir ve aynı içerik üzerinden 2017 yılına ait sınav sonuçlarını da paylaşabiliriz. Böyle bir durumda hem içeriği güncellemiş oluruz hem de iki sınav sonucunu da içerisinde bulunduran kapsamlı bir içerik oluşturmuş oluruz. Bu durum hem kullanıcı açısından hem de SEO açısından çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bu örnekler çoğaltılabilir ama ben bu örnekleri ilgili 301 yönlendirme işlemini yapmanız için gerekli olan eklentiler ile birlikte vermeyi daha uygun görüyorum. Aşağıdaki örneklere bakarak hangi eklentiyi kullanmanız gerektiğine karar verebilir ve ilgili eklentilerin detaylı ayarlarına ulaşabilirsiniz, sevgili okur.

WordPress 301 Yönlendirme Eklentileri

Bu bölümde vereceğim iki adet eklenti olup, bu eklentilerin kullanım alanları ile ilgili örnekler vererek hangisini ne için kullanmanız gerektiğini size anlattıktan sonra eklenti ile ilgili olarak detaylı ayarları da sizler ile paylaşacağım. Lafı hiç uzatmadan ilgili eklentilerin kullanım amaçlarına ve eklenti ayarlarına geçiş yapalım.


WordPress Redirection Eklentisi

Tanıtacağım bu eklentinin ne işe yaradığını anlamanız için bir örnek vermek istiyorum, sevgili okur. Bu eklenti ile bir ilgili içeriğin almış olduğu sayfa sırasını koruması amaçlanmaktadır. Şöyle ki; Web sitenizde bir eklenti kullanarak bir sayfa oluşturdunuz bu sayfa kendi içerisinde ziyaretçilerin yorum yapabildiği ve soru sorabildiği bir alan olsun. Eklentiyi beğenmediniz ve kaldırmak istediniz. Eklentiyi kaldırdığınızda ise ilgili sayfa da siteden kalkacağı için arama motorları üzerinden sayfanıza gelecek olan kullanıcılar ilgili içeriğe ulaşmak istediğinde 404 hatası ile karşılaşacaklar ve bu durum hiç iyi olmayacaktır. (WordPress 404 yönlendirmesi için de ilgili yazıya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.)

Böyle bir durumda sitenizin genel SEO durumunu stabil olarak tutabilmeniz için ilgili sayfayı 301 yönlendirmesi yaparak başka bir sayfaya yönlendirmeniz çok önemli bir işlem olacaktır. Bu işlemi yapmadığınız takdirde sitenizin SEO durumu hızlı bir düşüşe geçebileceğinden, bu konu gerçekten çok önemlidir. İşte burada karşımıza WordPress Redirection Eklentisi çıkıyor ve sorunumuzu kökten bir çözüme kavuşturuyor. Şimdi eklentinin kullanım amacını anladığımıza göre Redirection ayarları kısmına geçerek eklentiyi tanıyalım ve ayarlarına bir göz atalım.

Redirection Eklenti Ayarları

WordPress Redirection eklentisinin en güzel özelliklerinden biri “.htaccess” dosyanıza ihtiyaç duymadan çalışabilir olmasıdır. Bu eklenti 301 yönlendirmelerini yapabilir ve ilgili 404 hatalarını da bizlere raporlayarak gözden kaçırdığımız sayfaları düzeltmemize yardımcı olabilir. Eklentinin ayarlarına geçmeden önce hepinizin eklentiyi sisteminize indirip kurduğunuzu varsayıyorum. (Eklenti kurulumu hakkında bilginiz yok ise WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır? Başlığına bir göz atabilirsiniz.)

 • Öncelikli olarak Admin Paneli < Redirection sekmelerini takip ederek eklentinin yönetim paneline giriş yapıyoruz. Burada sizi aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran karşılayacak.
 • Source URL: Bu kısımda yönlendirmek istediğiniz sayfanın URL adresini giriyor ve Match: URL Only / Action: Redirect to URL / Regular expression: Boş şeklinde ayarlıyoruz.
 • Target URL: Bu kısma ise yönlendireceğimiz sayfanın URL adresini giriyoruz ve Add Redirection butonuna basıyoruz. Bu işlemden sonra ilgili yönlendirme işlemini başarılı bir şekilde yapmış bulunuyoruz.

 • 404s: Eklentinin yukarıda bahsettiğimiz gibi bir diğer özelliği de siteniz üzerinden alınmış olan 404 hatalarını size gösteren bir panele sahip olmasıdır. Bu panel sayesinde ilgili denemeleri ve alınan hataları görerek gözden kaçırdığınız içeriklerin yönlendirmesini yapabilirsiniz. Bu durum SEO konusunda çok önemli olduğu için sizlere büyük bir SEO avantajı sağlayacaktır. Bu sistemin bir diğer özelliği ise web sitenize saldırı girişiminde bulunan kullanıcılarında IP adresleriyle birlikte göstermesidir. Bu ataklar kendini çok net bir şekilde belli edeceği için bu IP adreslerini banlayarak ve ulaşmaya çalıştıkları sayfalara da 301 yönlendirmesi yaparak ana sayfaya yönlendirmenize olanak sağlamaktadır. Eklenti hem SEO işlerinizi kolaylaştırması açısından hem de güvenliğinize olumlu katkılar yapması açısından çok başarılıdır.

 • Groups: Bu seçenek altından yapmış olduğunuz yönlendirmeleri belirli gruplar halinde listeleyebilirsiniz. Mesela içerik yönlendirmeleri için ayrı bir liste, saldırı sayfaları için ayrı bir lise ve benzeri örneklerle çoğaltılabilir.

 • Options: Eklentide bulunan bir diğer güzel özellik ise sitenizi taşıma durumunda ya da sıfırdan kurma durumunda daha önce yapmış olduğunuz WordPress 301 yönlendirme işlemlerini Excel cvs dosyası olarak dışarı aktarabilmeniz ve sonrasında yeniden içeri gönderebilmenizdir.

 • Logs: Eklenti 404s özelliğinde ziyaretçilerin hangi sayfaya ulaşmaya çalıştıklarını ve 404 hatası aldıklarını gösteriyordu. Logs özelliği ise 404 hatası alınacak olan sayfada yaptığınız yönlendirme sayesinde kullanıcıların yönlendirdiğiniz sayfaya ulaştığını gösteren ve kullanıcıların IP adreslerini de belirten bir özelliktir. Yani kısacası yönlendirilen sayfalara ulaşan kullanıcıları göstererek 404s özelliğini tam tersini göstermektedir.

WordPress Redirection eklentisi ile birlikte WordPress 301 yönlendirme işlemini başarılı bir şekilde anlattığıma göre sıra geldi bir diğer eklenti olan Permalink Finder adlı eklentinin amacına ve ayarlarına.

WordPress Permalink Finder Eklentisi

Bu eklentinin kullanım amacını öğrenmeniz için bir örnek ile başlamak istiyorum. Diyelim ki bir içeriğinizin URL yapısını değiştirdiniz yani “/dunyanin-en-iyi-bicagi” yerine “/dunyanin-en-iyi-bicaklari” olarak değiştirmek istediniz veya içeriğinizin bulunduğu kategoriyi değiştirdiniz bu durumda URL yapınıza doğal olarak yansıdı. Bu işlemi çözmenin tek yolu 301 yönlendirmesi yapmak ve indexlenmiş olan içeriği yeni sayfanıza yönlendirmenizdir.

Bu anlattığım örnekteki işlemleri çok sık olarak yapıyor ve kara kara düşünüyorsanız Permalink Finder eklentisi sizin tam olarak aradığınız eklenti olacaktır sevgili okur. Yukarıda anlattığım eklentinin aksine bu eklenti bu işlemi otomatik olarak yapmakta ve sizi unutma korkusundan mahrum bırakmaktadır. İsterseniz daha detaylı olarak Permalink Finder ayarları bölümünde konuyu ele alalım.

Permalink Finder Ayarları

Bu eklenti yukarıda anlattığım durumlarda içeriğinizin kelimelerini eşleştirerek otomatik olarak WordPress 301 yönlendirme işlemini yapmaktadır. Böyle bir durumda eğer siz bu eklentiye sahip değilseniz ve yönlendirme yapmayı unutursanız sayfanıza gelecek olan ziyaretçi 404 hatası ile karşılaşacak bu durumda da SEO kaybına yol açacaktır. Sizin yerinize otomatik olarak bu işlemi yapan bir eklentiye sahip olursanız bu durum için SEO kaybı kaygısı yaşamanıza bir sebep kalmayacaktır. Aşağıdaki işlemler eklentinin indirilip kurulduğu varsayılarak anlatılmıştır. (Eklenti kurumu hakkında bilginiz yok ise WordPress Eklenti Kurulumu başlığına bir göz atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.)

 • Eklentinin kurulumundan sonra Admin Panel < Ayarlar < Permalink Finder sekmelerini izleyerek eklentinin yönetim sayfasına ulaşıyoruz. Burada, aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran karşılıyor olacak sizleri.

 • Finding Permalinks: Bu seçenekten içeriğimizde bulunan kaç kelimenin eşleşmesi halinde otomatik 301 yönlendirme işleminin gerçekleşmesini istediğimizi seçiyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise eklentinin URL yapısındaki kelimeleri eşleştirdiğidir. Yani içeriğin kendisini değil URL yapısındaki kelimeleri eşleştirmektedir. Eklentinin önerilen kelime sayısı 2 olmakla birlikte herhangi bir karışıklıktan korkuyorsanız bu değeri 3 olarak belirleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak; bir içeriğin URL yapısı “/en iyi blog siteleri” yerine “/en iyi blog siteleri listesi” olarak değiştirdiğinizde eklenti otomatik 301 yönlendirme işlemini gerçekleştirecektir. Bu durum “/en iyi blog siteleri” yerine “/en iyi blog yazarları” olarak girilirse otomatik yönlendirme işlemi yine gerçekleşeceğinden sorun teşkil edebilmektedir. Bu sebeple birbirine benzemeyen URL yapıları oluşturmanız sizin hayatınızı kurtarabilir.
 • Redirecrt Stasus Code: Bu bölümde hangi türden yönlendirme yapılmasını istediğimizi sormaktadır. Önerilen kalıcı 301 yönlendirmesi olup bunu geçici 302 yönlendirmesi ya da 307 yönlendirmesi olarak değiştirebilirsiniz. Burada amacımız WordPress 301 yönlendirmesi olduğu için değiştirmenizi önermiyorum.
 • Fix Blogger Label: Bu bölümde ise web sitenizin Blogger üzerinden WordPress sistemine taşındığı varsayıldığından eğer böyle bir işlemi yaptıysanız bu seçeneği kesinlikle aktif etmelisiniz. Blogger sistemi kategori yerine label sistemini kullandığından bunu aktif etmezseniz yönlendirme gerçekleşmeyecektir.
 • Don’t Use Common Words: Eklentinin bu özelliği ile birlikte çok fazla sayıda tekrar eden kelimeleri eşleştirmeye dâhil edip etmeyeceğimizi sormaktadır. Buradaki sorun ise sadece İngilizce kelimeleri kapsadığından bizim için bir geçerliliği bulunmamakta olduğudur. Eğer günün birinde kelimeleri kendimizin belirlemesi gerektiğinde işimize yarayacak bir özellik olduğunu belirtmeliyim.
 • Don’t Use Short Words: Bu özellik ise eklentinin URL yapısında yapacağı eşleştirmelerde kısa kelimeleri kullanıp kullanmayacağını belirlemenizi istiyor sizden. Bu özelliği kısa kelimeleri eşleştirmeye dâhil etme şeklinde kullanmanızı önermekteyim.
 • Don’t Use Numbers: Bu özellik sayesinde ise eklentinin URL yapısında yapacağı eşleştirmelerde numaraları kullanıp kullanmayacağını soruyor sizlere. Numaraları kelime eşleştirmelerinde kullanmamanızı önemle tavsiye ediyorum.
 • Use All Words In the URL: Eklentinin bu özelliği ise kelime eşleştirme sırasında URL adresinin tümünün gözden geçirilmesinin aktif edilip edilmeyeceği sorulmakta. Bu özelliği aktif etmeniz aşırı derecede öneme sahip olduğu gibi eklentinin doğru kararlar verebilmesi için de gereklidir. İlgili URL yapısının sonunda ya da başında mı değişiklik yapacağınızı ya da aynı düzlemde bir değişiklik yapıp yapmayacağınızı öngörmenizin imkânı olmadığından bu seçeneği kesinlikle aktif etmelisiniz. Eğer bu seçeneği aktif etmezseniz eklenti yanlış kararlar verebilir ve bu durum başınız gerçekten derde sokabilir.
 • 404: Redirection eklentisinde olduğu gibi bu eklentinin de sitenize giriş yapan ve 404 hatalarını alan sayfaları gösterme gibi bir özelliği bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise eklentinin bu 404 hatası alan içeriklerin yönlendirmesini otomatik olarak yönlendirmemesidir. Bulunan 404 hatalı sayfaları manuel olarak kendiniz yönlendirmelisiniz ve bunun için de yine Redirection eklentisine ihtiyacınız olacaktır.

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra otomatik WordPress 301 yönlendirme işlemini başarılı ile tamamladınız demektir. Yukarıda anlatmış olduğum iki eklentide alanlarında çok önemli ve ikisinden 301 yönlendirme işlemi yapmasına rağmen farklı uzmanlıkları olan eklentilerdir. Bu eklentilerin sisteminizde bulunmasını önermekte olduğum gibi Redirection eklentisinin sisteminizde bulunması zorunluluktur. Günümüzde SEO bu kadar önemli bir haldeyken bu eklentiler ile SEO konusunda büyük bir avantaj sağlamış olacaksınız. Tüm bunların yanında sadece SEO için değil kullanıcıların memnuniyetiyle de çok büyük bir bağlantısı olduğunu kabul etmek gerekli sevgili okur.

Bir web sitesine girdiniz ve ulaşmak istediğiniz içeriğin yerinde yeller estiğini gördünüz. Bir daha o web sitesine girmek ister misiniz bilmiyorum.  Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim ki herkes 404 hatasının ne olduğunu bilmek zorunda olmadığı gibi bu hatayı alan ziyaretçilerin sitenizin komple bozuk olduğunu düşünmesi muhtemeldir. Ancak zararlı bir site sanmaları da oldukça olası bir durumdur. WordPress 301 yönlendirme işlemi gerçekten hayat kurtaran bir sistem olup kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Şimdi özet kısmını oluşturarak izninizle içeriği noktalamak istiyorum.


Özet

WordPress 301 yönlerime işleminin ne olduğunu ne gibi durumlarda yapılması gerektiğini ve amacına uygun olan eklentilerin hangisi olduğunu tanıttığım bu içerikte ilgili eklentilerin ayarlarının nasıl yapılması gerektiğini de detaylı olarak anlatmaya çalıştım. Bu içerikte WordPress Redirection eklentisinin kullanım amaçlarını ve ayarlarını, WordPress Permalink Finder eklentisinin kullanım amacını ve ayarlarını sizlere detaylı olarak anlattım.

Tüm bunlara ek olarak 301 yönlendirme işleminin SEO açısından ne kadar faydalı olduğunu ve sadece SEO için değil genel kullanıcı deneyimi içinde ne kadar önemli olduğundan vermiş olduğum örnekler ile bol bol bahsetmiş bulunuyorum. Bu içeriğin sizler için faydalı olmasını diliyor ve yazımı burada noktalarken 301 yönlendirmesinin bir zorunluluk olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum. Hepinize güzel günler dilerim, hoşça ve takipte kalmanız dileğiyle sevgili okur…

Written by Ali Sahinkaya