WordPress.com’dan WordPress.org’a Site Taşıma | Ali Sahinkaya

WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma

WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma rehberine hoş geldiniz sevgili dostlarım. Bu yazıda sizlere ücretsiz olduğu için kullandığınız ve bir işe yaramadığını fark ettiğiniz WordPress.com blogunuzu WordPress.org’a nasıl taşıyacağınız hakkında bilgiler vereceğim. İlk zamanlar için herhangi bir ücret ödeme zorunluluğu da olmadığı için WordPress.com adresinden bir blog sahibi olmuş olabilirsiniz. Gün geçtikçe WordPress hakkında detaylı bilgiler ve tecrübeler edinecek en sonunda ise WordPress sistemini WordPress yapan en önemli noktayı yani Eklentiler bölümüne ihtiyaç duyacaksınız.

WordPress.com adresini kullanarak açtığınız blog aslında WordPress sistemini büyük oranda kısıtlanmış şekilde kullanıcılara sunan işe yaramaz bir platformdan başka bir şey değildir sevgili okur. WordPress Eklentileri olmadan bu sistemi kullanmanın hiçbir anlamı yoktur ve WordPress.com eklentileri desteklememektedir. Herkes hata yapabilir, şimdi bu hatayı nasıl düzelteceğimizi göreceğiz. WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma işlemini aşağıda sizlere detaylı olarak anlatmaya çalışacağım lakin dikkat etmelisiniz. Bu işlemde yapılacak bir hata geri dönülemez sorunlara neden olabilir. Bu yüzdendir ki aşağıda ki işlemleri dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.


WordPress.com’dan WordPress.org’a Site Taşıma

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçiş işlemine başlamadan önce bir alan adı ve hosting satın almamız gerekiyor. Bu işlemler hakkında bilginiz yok ise öncelikle Domain Nasıl Alınır başlığına ve Hosting Satın Alma Rehberi adlı konulara göz atarak ilgili işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra satın aldığımız bu hosting için WordPress sistemini kuracağız. WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır başlığına bakarak bu işlem hakkında da detaylı bir rehbere ulaşabilirsiniz.

Hosting ve Domain satın alma işlemlerini gerçekleştirip bir WordPress kurulumu da yaptıktan sonra artık WordPress.com’dan WordPress.org’a geçiş işlemlerine başlayabiliriz. Bu süreç birkaç madde halinde ilerleyeceği için sıralamaya ve anlatılanları doğru olarak yaptığınıza emin olmanız gerekiyor.

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress,com’dan WordPress.org’a geçiş işlemini anlatmaya başlamadan önce sıkça sorulan sorulara bir cevap vermek istiyorum. Bu sayede kafanızda hiçbir soru işareti kalmadan rahatça işlemleri uygulayabilirsiniz.

Resimlerim Sorunsuz Şekilde Taşınacak mı?

WordPress.com adresinde bulunan blogunuz da resimleriniz “files.wordpress.com” adresinde tutulmaktaysa resimlerinizi aşağıda anlatılan şekilde taşımanız mümkün olmayacaktır ne yazık ki. Bu problemi aşmak için ise “Import External İmages” eklentisini indirip kurmanız gerekiyor. Bu eklenti sayesinde resimleriniz “files.wordpress.com” adresinde tutulsa bile yeni blogunuza rahatlıkla taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu durumun haricinde kalanlar için aşağıdaki adımları uyguladığınızda ve ilgili içerikte uyarısı yapılan “File Attachments” seçeneğini seçmeyi unutmazsanız resimleriniz sorunsuz bir şekilde yeni blogunuza taşınacaktır.

Hali hazırda bir Domain Adresi Kullanıyordum, bende WordPress.org’a geçiş yapabilir miyim?

Özel bir domain adresi kullanıyorsanız bu durum WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma işleminizde bir sorun yaratmayacaktır. Hali hazırda bir domain adresiniz bulunduğundan sadece hosting satın alarak geçiş işleminizi aşağıdaki yönergelere göre yapabilirsiniz.

Bu bölümde dikkat etmeniz gereken tek husus hosting alırken “Kayıtlı olan alan adımı nameserver (NS) bilgilerini değiştirerek kullanmak istiyorum.” seçeneğini seçmeniz ve daha sonrasında WordPress.com’a giriş yaparak “Alan Adı Yönetimi” panelinden alan adınızın NS Adreslerini hostinginizin NS Adreslerine yönlendirmek olacaktır.  (Bu işlem en geç 24 saat içerisinde sonuçlanacaktır.)

Sorulması muhtemel soruların cevaplarını da verdiğime göre aşağıdaki adımları harfiyen uygulayarak WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress.com Dışa Aktarma İşlemi

WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma rehberinin ilk adımı WordPress.com’da bulunan blogu dışa aktarma işlemi olacaktır. Aşağıda maddeler halinde anlatılan yönergeleri uygularsanız sorunsuz bir şekilde bu işlemi halledebilirsiniz.

 • WordPress.com sunucunda barınan blogunuzun Admin Paneline giriş yapıyoruz ve Araçlar<Dışa Aktar sekmesini takip ediyoruz.
 • Karşımıza gelen pencerede Ücretli dışa aktarma ve Ücretsiz dışarı aktarma olarak iki seçenek çıkacaktır, biz Ücretsiz olan seçeneği seçerek devam ediyoruz.

 • Ücretsiz dışa aktar seçeneğini seçtikten sonra karşımıza gelen pencerede hangi verilerin dışarı aktarılmasını istediğimizi soran bir pencere çıkacak, bu pencereden “Tüm İçerik” bölümünü seçiyoruz. Bu işlemleri yaptıktan sonra aşağıda bulunan “Aktarım Dosyasını İndir” seçeneğini seçerek tüm verilerimizi bilgisayarımıza indiriyoruz.

WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma işleminin ilk adımı olan WordPress.com Blogu Dışa Aktarma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Şimdi sırada hosting üzerine kurduğumuz WordPress sistemine çıkardığımız blogu aktarmak var.


WordPress.com Blogunu Hosting’e Aktarma

WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma rehberinin ikinci adımı olan WordPress,com’dan dışarı aktardığımız blogu satın almış olduğumuz hostingimize kurmuş olduğumuz WordPress sistemine aktarmaya sıra geldi.

 • Satın almış olduğumuz hosting üzerine kurduğumuz WordPress sitemizin Admin Paneline giriş yapıyoruz ve Araçlar<İçeri Aktar sekmelerini takip ediyoruz.

 • Karışımıza gelen pencerede WordPress seçeneğini seçerek işleme devam ediyoruz.
 • Bu bölümde WordPress aktarım işlemini gerçekleştirebilmek için otomatik olarak WordPress Importer adlı eklentiyi indirmenizi isteyecektir sizden. Eklentiyi indirip kuruyoruz ve son olarak aktif hale getiriyoruz. Sistem sizi bu işlemleri yaptıktan sonra otomatik olarak tekrar kaldığınız bölüme götürecektir. (WordPress Eklenti Nasıl Kurulur başlığına bakarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.)
 • Bu bölümde sizden Dışa Aktarmış olduğumuz XML uzantılı dosyayı seçmenizi isteyecektir. Bu bölümde dikkat edilmesi gereken husus dışarı aktardığımız dosyanın boyutu 2 MB sınırını geçiyorsa WXR file splitter kullanarak dosyaları parçalara bölebilir ya da daha kolayı olan hosting firmanız ile bağlantıya geçerek 2 MB sınırını geçici olarak yükseltmelerini isteyebilirsiniz.

 • İşleme devam ettiğinizde karşımıza çıkan pencerede size yazıların hangi kullanıcıya aktarılmasını istediğiniz sorulacaktır. Bu bölümde var olan bir kullanıcıyı seçebilir ya da yeni bir kullanıcı oluşturabilirsiniz.
 • Download and import file attachments” seçeneğini aktifleştirerek WordPress.com’da bulunan blogunuzdaki resimlerin de taşınmasını sağlayabilirsiniz. Bu seçeneği aktif etmeyi unutmayın, aksi takdirde görseller taşınmayacaktır.
 • Son olarak “Submit” seçeneğini içeri aktarma işlemine başlayabilirsiniz.

WordPress.com’da bulunan blogunuzu hosting üzerinde bulunan blogunuza aktarma işlemini de başarı ile tamamladınız. Şimdi sıra geldi Blogroll linklerini düzenlemeye.

Blogroll Linklerini Aktarma

WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma rehberinin 3. adımına geçmiş bulunuyoruz. WordPress.com sunucusunda bulunan blogunuzda “Bağlantılar” özelliğini kullanmıyor ve taşıdığınız web sitesinde de Blogroll linklerini kullanmak istemiyorsanız bu adımı geçebilirsiniz. WordPress.com sunucunda bulunan blogunuzda “Bağlantılar” özelliğini kullanıyor ve bunu taşıdığınız siteye geçirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Blogroll linkleri OPML formatını kullanmakta olup bu format üzerinden dışarı ve içeri aktarılmaktadır. WordPress.com sunucusunda barınan web sitenizden bu linklerin yedeğini aldığınızda bu işlem çözülecektir.
 • WordPress.com’dan Blogroll linklerinin yedeğini almak için “blogadiniz.wordpress.com/wp-links-opml.php” adresine gidiyoruz ve yedeği indiriyoruz.
 • WordPress.com sunucusundaki sitenize bir alan adı tanımladıysanız bu sefer de “alanadiniz.com/wp-links-opml.php” adresine giderek OPML yedeğinizi bilgisayarınıza indiriyorsunuz.
 • Hosting üzerine kurduğumuz WordPress sistemine indirmiş olduğumuz yedeği aktarabilmek için Link Manager adlı eklentiyi hosting üzerine kurulu olan sitemize indiriyor ve kurulum işlemini gerçekleştiriyoruz. (WordPress Eklenti kurulumu nasıl yapılır başlığından detaylı bilgi alabilirsiniz.)
 • Eklenti kurulumunu bitirip aktif ettikten sonra Admin Panelini yenilediğinizde Sol Panelde “Bağlantılar” sekmesi oluşacaktır. Bu sayede kendi sunucumuza kurmuş olduğumuz WordPress sistemini de WordPress.com’daki gibi çalışmasını sağlamış olduk.

 • OPML dosyasını kendi sunucumuzdaki WordPress sistemine eklemek için Araçlar<İçe Aktar sekmelerini takip ediyor açılan pencerede “Blogroll” sekmesini seçiyoruz.

 • Bu bölümde gene dosyaları aktarırken olduğu gibi bir eklenti yüklemenizi isteyecektir. OPML Importer adlı eklentiyi otomatik olarak karşınıza çıkardıktan sonra bu eklentiyi indirip kurmanız ve aktifleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra sistem sizi otomatik olarak kaldığınız pencereye geri döndürecektir. ( WordPress Eklenti Kurulumu başlığından detaylı kurulum bilgileri alabilirsiniz.)
 • Sistem sizi otomatik olarak geri döndürdüğünde WordPress.com sunucusundan indirmiş olduğumuz OPML uzantılı yedeği “Dosya Seç” butonuna tıklayarak seçiyoruz ve “Import OPML File” butonuna basıyoruz.

 • Bu işlemden sonra sistem otomatik olarak tüm Blogroll linklerini içe aktararak işlemi tamamlayacaktır.

WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma rehberinin 3. adımı olan Blogroll linklerini taşıma işlemini de başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bulunmaktasınız. Şimdi sırada WordPress.com sunucusunda bulunan blogunuzu kapatmak var.

WordPress.com Blogunuzu Kapatma

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçiş işleminin dördüncü adımı olan bu işlemde WordPress.com’daki linklerinizi taşıdığınız sunucuya yönlendirmek istemiyorsanız yapmanız gereken işlem anlatılacak. Bu işlemi yapmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum, eğer yönlendirme işlemini yapmayacaksanız bu adımı atlayınız.

 • WordPress.com adresinde bulunan web sitenizin Admin Paneline giriş yaparak Ayarlar<Okuma sekmelerini takip ediyoruz.
 • Karşımıza çıkan pencerede “Sitemin sadece kendime ve seçtiğim kullanıcılara görünecek şekilde özel olmasını istiyorum” seçeneğini seçerek işlemi bitiriyoruz.

WordPress.com’dan Yönlendirme İşlemi

WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma işleminde en önemli noktalardan birine geldik. Aşağıda anlatılan yönergeleri izleyerek Google sıralamanızın kaybolmasını önleyebilirsiniz. Kesinlikle yapmanız gereken bu işlemi atlamayın. WordPress.com sunucusunda yapacağınız işlem 301 yönlendirmesidir lakin WordPress.com sunucularında “.htaccess” dosyası bulunmadığından bu işlemi yapabilmek için 13 Dolarlık bir ücreti gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Blogunuz yeni bir blog değil ve ciddi bir trafik akımı varsa bu işlemin ücretine bakmadan kesinlikle yapmanız gerektiğini söylemeliyim. Zaten gerçek anlamda Worpdress sistemine geçmek istemenizin sebebi de bu değil mi? Sıralamanızı kaybetmeniz demek her şeye baştan başlamanız gerektiği anlamına geldiğinden 13 dolardan daha fazlasını harcayacaksınız zaten. Üstüne üstlük o zamana kadar harcadığınız tüm emekleriniz boşa gidecek.

Site Yönlendirme yazısına tıklayarak yönlendirme işlemini kesinlikle yapmanızı öneriyorum. Bu işlem muhakkak yapılmalıdır sevgili okur, lütfen yüksek ücret gibi bir bahane sunarak baştan başlamaya kalkışmayın. Bu arada belirtmem gerekir ki 13 dolar yıllık yönlendirme ücretidir ve yüksek bir trafiğiniz varsa 2-3 yıllık bir yönlendirme yapmanız gerekmektedir. Dediğim gibi bu işlem emeklerinizin boşuna gitmemesi için zorunlu olup WordPress.com sunucusunu kullanmanızın bir diyeti olacaktır, yapacak bir şey yok sevgili okur.


Site Linklerini Düzenleme

WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma rehberinin en önemli bölümlerinden biride Site İçi Link düzenleme işlemidir. WordPress.com adresinden sitenizi taşıdığınız için aktarılan tüm dosyalardaki linklerde doğal olarak yanlış adresi gösteriyor olacaktır sevgili okur. Böyle bir durumda bize düşen linklerin doğru adresleriyle değişmesi olacaktır.

 • Yeni taşıdığımız web sitesinin Admin Paneline giriş yaparak Eklentiler<Yeni Ekle sekmelerini takip ediyoruz ve arama penceresinden Velvet Blues Plugin adlı eklentiyi aratıp indiriyor, kuruyor ve aktifleştiriyoruz. (WordPress Eklenti Kurulumu başlığından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.)
 • Kurulum ve aktifleştirme işleminden sonra sayfayı yeniledikten sonra Admin Paneli<Araçlar<UpdateURLs sekmesini takip ediyoruz.
 • Bu bölümde karşımıza çıkan pencerede “Eski Site Adresi” kısmına WordPress.com’da bulunan blogumuzun adresini giriyor, “Yeni Site Adresi” kısmınaysa taşımış olduğumuz yeni web sitemizin adresini giriyoruz.
 • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra “Sayfadaki İçerik URL leri” bölümünü de aktifleştiriyor ve “URL leri Şimdi Güncelle” butonuna basarak işlemi bitiriyoruz.

Son Söz

WordPress.com’dan WordPress.org’a site taşıma işlemini detaylı olarak anlatmaya çalıştım. Tüm bu işlemleri harfiyen yaptığınız takdirde artık WordPress.com kısıtlamalarından kurtuldunuz demektir sevgili okur. Hepinize hayırlı uğurlu olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Hoşça ve takipte kalın dostlarım…

Written by Ali Sahinkaya