WordPress Eklenti Kurulumu

WordPress eklenti kurulumu dersi ile WordPress derslerine bir yenisi daha ekleyeceğim bugün sevgili okur. Aslına bakarsanız temel derslerden biri olan bu ders, WordPress eklentiler sekmesi yok sorusunun çok sorulmasından dolayı yazılmasına karar verdim. WordPress eklenti kurma işlemini iki ayrı yöntem ile size anlatacağım ve bu sayede WordPress eklenti yükleme sorunu ile karşılaşan kimse kalmayacak.

WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır sorusunun cevabından önce WordPress hakkında hiç bir şey bilmeyen sevgili dostlarımın bakması için “WordPress Nedir? WordPress Hakkında” başlıklı yazımı buraya ekliyorum. Ben konumuza dönerek WordPress’te eklenti nasıl yüklenir sorusunun cevabını 2 ayrı yöntem ile vermeye çalışacağım. WordPress eklenti yükleme işlemine ilk olarak WordPress Admin Panel üzerinden eklenti kurma başlığıyla başlayacağım.

WordPress Admin Panel Üzerinden Eklenti Kurulumu

WordPress eklenti yükleme işlemi en kolay yoldan Admin Panel üzerinde bulunan eklenti kurma sekmesinden gerçekleştirilmektedir. Bu yol ile zahmetsiz bir şekilde eklentilerinizi kurabilirsiniz. Eğer WordPress eklentiler sekmesi bende yok diyorsanız bir alt başlığa bakmanız gerekmektedir. Aşağıda maddeler halinde anlatacağım bu yöntemde kullanmak istediğiniz eklentinin WordPress.org’da kayıtlı olması gerekmektedir.

 • Öncelikle web sitemizin Admin Paneline giriş yapıyoruz ardından Eklentiler<Yeni Ekle sekmelerini takip ediyoruz. Ardından aşağıda ki resimde görüldüğü üzere ekranın sağ üst köşesinde bulunan Eklenti Ara sekmesine kullanmak istediğimiz eklentinin adını yazarak aratıyoruz.

 • Arama işleminin sonucunda eklentiyi bulduğunuzda karşınıza aşağıda ki resim çıkacaktır buradan öncelikle Hemen Yükle simgesine tıklıyoruz ve yükleme işlemini gerçekleştiriyoruz. Yükleme işlemi bittiğinde aynı yerde Etkinleştir butonu çıkacaktır. Etkinleştir butonuna basarak yüklediğimiz eklentiyi web sitemizde aktif hale getiriyoruz.

 • Kurulum işlemini tamamladığına göre şimdi eklenti ayarlarına girmek istiyorsanız Eklentiler<Yüklü Eklentiler sekmelerini izliyoruz. Karşımıza aşağıda ki gibi bir ekran çıkacaktır orada yüklediğimiz eklentiyi bularak Settings butonuna basarak eklentinin ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Tebrikler! WordPress eklenti yükleme işlemini başarı ile gerçekleştirdiniz. Bundan sonrası eklentinizde bir ayarlama yapmak istiyorsanız onu yapmaya kaldı. Şimdi gelelim WordPress eklenti sekmesi yok diyenlere bir cevap vermeye.

WordPress Eklentiler Sekmesi Yok

Son zamanlarda bana gelen sorular çoğunlukla WordPress eklenti sekmesi yok, admin panelden eklenti yükleyemiyorum tarzında olmaya başladı. WordPress eklenti yükleme sorunu sitenizin wordpress.com’da kayıtlı olduğundan dolayı gerçekleştirilemiyor arkadaşlar.

WordPress.com’u kullanırsanız ücretsiz şekilde bir blog oluşturabilirsiniz ama eklenti yükleyemezsiniz. Eklenti yüklemeniz için WordPress.org hesabınız olması gerekiyor. WordPress.org’da ücretsizdir bu arada ama kendi sunucunuz, kendi alan adınız olması gerekmektedir yani ücretli olanlar bunlardır. WordPress eklenti olmaksızın hiçbir işe yaramayacaktır. WordPress’in popüler olmasının sebebi zaten eklentilerdir arkadaşlar.

Yeni bir blog açacaksanız wordpress.org kullanmanızı kendi alan adınız, sunucunuzla bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Peki WordPress.com kullanıp WordPress.org’a geçiş yapmak mümkünmüdür diye soranlara cevabım evet, mümkündür. Bu konuyla alakalı bir yazıyı çok zaman geçmeden hazırlayacağım ve hazırladığımda bu sayfadan da link vererek sizi oraya yönlendireceğim. Şimdi sıra ikinci wordpress eklenti kurulumu yöntemine geldi. FTP üzerinden WordPress eklenti yükleme işlemi.

FTP Üzerinden WordPress Eklenti Kurulumu

Hosting firmaları bazen Admin Paneli üzerinden yükleme işlemlerine izin vermiyor veya sınır koyabiliyorlar. Eğer sizde Admin Paneli üzerinden eklenti yükleme çalışırken WordPress eklenti yükleme sorunu ile karşılaşıyorsanız büyük ihtimal ile Hosting kaynaklı olarak bu problemi yaşıyorsunuz demektir. Hosting firmanıza bu durumu iletip onayladıktan sonra ilk iş olarak o hosting firmasını değiştiriyoruz sevgili okur.

Burada hosting firması tavsiyesinde bulunmam gerekirse size benimde kullanmakta olduğum Veridyen firmasını önermekteyim. Zaten yapacağınız araştırmalarda da Veridyen tavsiyelerine sıkça karşılaşacağınıza eminim. Hosting değiştirme işlemini şuan gerçekleştirmeyecekseniz ya da ben memnunum diyorsanız da wordpress eklenti kurulumu yapabilirsiniz tabiyi ki. Aşağıda maddeler halinde anlatacağım şekilde wordpress eklentisi nasıl kurulur sorusuna net bir cevap alacaksınız.

 • WordPress sitenize yüklemek istediğiniz eklentiyi bilgisayarınıza indiriyorsunuz. ZIP formatlı olması muhtemel olacaktır.
 • ZIP dosyanızı bilgisayarınıza çıkarıyorsunuz ve yükleyeceğiniz eklentiye ulaşmış oluyorsunuz.
 • Şimdi sunucu ile bağlantı gerçekleştireceğiz. Öncelikle File Zilla adlı FTP yazılımını indirerek bilgisayarımıza kuruyoruz.
 • Kurulum işlemi bittikten sonra FTP bilgilerimiz ile sunucumuza bağlantı gerçekleştiriyoruz. (FTP bilgilerinizi bilmiyorsanız Hosting firmanıza sorarak öğrenebilirsiniz.)
 • Sunucuya bağlantı gerçekleştirdikten sonra Sağ taraf sunucunuz Sol taraf ise bilgisayarınız olacaktır.

 • Sunucu bölümünden yani sağ taraftan public_html ya da http yazan klasöre giriş yaparak wp-content<plugins sekmelerini izliyoruz ve eklentiler bölümüne ulaşıyoruz.

 • Şimdi de sol taraftan yani bilgisayarınızdan indirdiğiniz ve ZIP’ten çıkardığınız eklenti klasörüne ulaşarak sağ tıklayıp Yükle diyoruz ya da sürükle bırak yöntemi ile sunucuya atıyoruz.

 • Eklenti yükleme işlemimiz bittiğine göre şimdi sıra eklentiyi aktifleştirmeye geldi. Admin Panelimize giriş yaptıktan sonra Eklentiler<Yüklü Eklentiler sekmelerini izleyerek eklentilerimizin olduğu pencereye geliyoruz ve ardından yüklediğimiz eklentiyi bulup Etkinleştir diyoruz.
 • Eklentimizi etkinleştirdikten sonra aynı pencerede bulunan Settings butonuna basarak eklentinin ayarlar sekmesine giriş yapabilir istenilen ayarlamaları gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress eklenti nasıl kurulur sorusunun cevabını detaylı bir şekilde iki farklı yol izleyerek anlatmış bulunuyorum. Hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar.

Son Söz

WordPress eklenti kurulumu işlemini detaylı olarak anlattığım bu yazımda sizlere iki farklı seçenek ile wordpress eklenti yükleme işlemlerini anlattım. Bu cevaplar sayesinde WordPress eklenti yükleme hatası ile artık karşılaşmayacaksınız diyebilirim. Bu yazının hepinize faydalı olması dileklerimle diyerek yazımı burada noktalıyorum. Hepinize güzel günler dilerim, hoşça ve takipte kal sevgili okur…

 

Written by Ali Sahinkaya