WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? WordPress Kurma Rehberi

wordpress kurulumu nasıl yapılır

WordPress kurulumu nasıl yapılır sorusunu cevaplayacağım bu içerikten hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. WordPress kurulumu işlemini anlatmak için biraz geç kaldığımın farkındayım ama 2 ayrı yöntem ile WordPress nasıl kurulur sorusuna geç de olsa cevap vermek istedim. Bu arada WordPress hakkında bilgisi olmayanlar WordPress nedir başlığa bir göz atabilirler. İsterseniz lafı hiç uzatmadan konuya giriş yapalım.


WordPress Kurulum İşlemi Öncesi

WordPress kurma işlemini anlatmadan önce yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Kurulum öncesi bir alan adına ve hosting’e ihtiyacımız olacaktır. Eğer bu hizmetleri daha öncesinde aldıysanız direk kurulum safhasına geçebilirsiniz ama bu hizmetleri satın almadıysanız Hosting Nasıl Satın Alınır ve Domain Satın Alma başlıklarına göz atarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Domain ve hosting hizmetlerini satın aldıktan sonra WordPress kurma işlemine geçebilirsiniz. Birçok hosting firması “Tek Tık” ile WordPress kurulumu yapma özelliği sunmaktadır. Bu özellik sayesinde WordPress kurulum işlemi 5-10 dakika kadar bir süre alarak kolayca tamamlanabilmektedir. Hositng konusunda bir öneri daha yapmam gerekirse WordPress Hosting türünü de sizlere önerebilirim. WordPress Hosting nedir başlığından bu konu ile alakalı daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Wodpress kurulum öncesi gerekli bilgileri verdiğime göre artık sizlere WordPress yükleme işlemini anlatmaya başlayabilirim.

İÇERİK

WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu nasıl yapılır sorusunu 2 farklı yöntem ile cevaplandıracağım. Bu iki yöntem cPanel Softaculos WordPress Kurulumu ve Manuel olarak WordPress kurulumu olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise bu yazı hazırlanırken kendi kullandığım Veridyen firmasının paneli kullanacak olmamdır. Merak etmeyin, Softaculos yazılımı bulunan tüm hosting firmalarında kurulum aynı şekilde ilerleyeceğinden aşağıda anlatılacak olanlar sizin panelinizle uyumlu olacaklardır.

cPanel WordPress Kurulumu

Bu anlatacağım yöntem en kolay WordPress kurma yöntemi olarak sunulabilir düzeydedir. Firmalar zaten bu hizmetleri tek tıkla yapılabilmesi için tasarladığından yönergeleri doğru izlediğiniz takdirde kurulum gayet kolay bir şekilde yapılabilecektir. Aşağıda sizlere maddeler halinde cPanel Softaculos WordPress Kurulumu nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

 • Öncelikle hosting panelimizi kullanmamız için bir ara yüz olan cPanel yazılımına giriş yapıyoruz.
 • Giriş yaptıktan sonra açılan pencerede “Yazılım” sekmesini bularak “Softaculous Apps Installer” butonuna tıklıyoruz.

 • Burada karşımıza çıkan pencerede “Bloglar” sekmesine tıklayarak açılan pencerede “WordPress” sekmesine tıklıyoruz.

 • Bu bölümde karşımıza WordPress son sürüm çıkacaktır “ Yükle” butonuna veya “Install Now” butonuna tıklayabiliriz.

 • Yükle butonuna bastıktan sonra karşımıza yeni bir pencere gelecektir. Bu pencerede Protokol Seç, Domain Seç ve Yükleme Dizini bulunmaktadır.
  • Protokol Seç: Bu başlık da sitemizin almasını istediğimiz uzantıyı yani “http://”, “https://”, “http://www”, “https://www” gibi 4 seçenekten birini seçmemiz isteniyor. SSL kullanıyorsanız “https” kombinasyonlarından birini seçebilirsiniz, hangisini seçtiğiniz ise günümüzde pek bir önem ifade etmediğinden tamamen sizin keyfinize kalmış bir durumdur.
  • Domain Seç: seçtiğimiz protokolü web sitemizin alan adı ile birleştirmemiz isteniyor bizden. Kullanmak istediğiniz alan adını buraya “alandiniz.uzantiniz” şeklinde yazıyorsunuz.
  • Yükleme Dizini: WordPress kurulumu işleminin tam olarak nereye yapılacağını belirlediğimiz bu bölümde direk alan adınıza kurulum yapacaksınız boş bırakmanız gerekiyor. Bu bölüme bir şey yazmanız halinde mesela “deneme” yazdığımızı varsayalım. WordPress “alanadınız.uzantınız/deneme” sekmesine kurulacağı için bu bölüme bir şey yazmamanız da fayda var.

 • Bu işlemleri bitirdikten sonra karşımıza “Site Settings” başlığı çıkacaktır. Burada “Site ismi“, “Site Başlığı “gibi işlemleri gerçekleştireceğiz.
  • Site İsmi: Kullanmak istediğiniz site ismini bu bölüme girmeniz gerekmekte.
  • Site Sloganı: Benim kullandığım site sloganı “Dilimiz Döndüğünce”. Sizde kendinize uygun bir sloganı bu bölüme yazabilirsiniz.
  • Enable Multisite: Bu bölümde birden çok WordPress siteniz varsa aynı panelden kontrol edebilmeniz için bir özellik sunulmakta. Tek bir WordPress siteniz varsa bu bölümü boş bırakabilirsiniz.

 • Bu bölümde ki işlemleri de hallettikten sonra sıra geldi “Admin Account” sekmesini düzenlemeye. Bu bölümde “Kullanıcı Adı“, “Kullanıcı Şifresi” ve “Mail Adresi” bilgilerinizi girebilirsiniz.
  • Admin Username: Web sitenizde kullanacağınız profilin kullanıcı adını gireceğiniz bölüm. (Admin olarak girmekten uzak durunuz.)
  • Admin Password: Sistemin oluşturduğu şifre her zaman yüksek zorluk seviye içereceğinden kullanmanızı öneririm.
  • Mail Adresi: Bu bölümde sıklıkla kullandığınız bir mail adresini sitenizin resmi mail adresi olarak atayabilirsiniz.

 • Bu bölümde web sitemizin dış sayfasını ve yönetim panelinin dilinin ne olacağını belirliyoruz.

 • Bu bölümde ise WordPress tarafından sunulan bir güvenlik önlemli eklentiyi sisteminize yükleyip yüklemeyeceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu eklenti admin girişinde 3 kere yanlış giriş yaptığınızda belirli bir süreliğine girişi kapatmak için kullanılıyor. Çok daha geniş güvenlik eklentileri kurabileceğinizden bu eklentiyi yüklemeseniz de olur.

 

 • Bu bölüm de ise Advanced Options sekmesi karşımıza çıkmaktadır. Veri tabanları ve diğer geliştirilmiş ayarları yapan bu sekmeyi alt maddeler halinde inceleyelim.
  • Veri Tabanı İsmi: İstediğiniz bir ismi verebilirsiniz ya da varsayılan olarak gelen ismi kullanabilirsiniz. Burada tavsiyen alakalı olmayan bir ismi kullanmanız ya da varsayılan haliyle bırakmanız.
  • Table Prefix: Sonunda “_” olmak koşulu ile istediğiniz ismi atayabilirsiniz ancak varsayılan haliyle her kurulumda farklı bir isim atadığından ilk haliyle de bırakmakta bir sakınca yok.
  • Select Theme: Bu Bölümü direk olarak herhangi bir tema seçmeden atlayabilir istediğiniz temayı daha sonra kurabilirsiniz.

 

 • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra “Yükle” butonuna basarak yükleme işlemine başlayabilirsiniz. WordPress kurulumu otomatik olarak gerçekleşecektir. Yükleme ekranı bittiğinde sistem size otomatik olarak yönetim panelinin linkini ve kurulumun nereye yapıldığını gösterecektir. Belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapabilirsiniz. Hayırlı olsun sevgili dostlar.

cPanel Softaculos WordPress Kurulumu işlemini başarılı bir şekilde anlattığıma göre sıra geldi FTP ile WordPress kurulumu işlemini anlatmaya. Bu WordPress kurulumu yöntemini de bir alt başlıkta ele alalım o halde.FTP ile WordPress Kurulumu

FTP ile WordPress kurulumu işlemini yapabilmemiz için FTP ile bağlantı kurmak için bir yazılma ihtiyacımız olacaktır. Ben FileZilla adlı yazılımı kullanıyor ve sizlere de öneriyorum. FileZilla nedir adlı başlıktan bu yazılım ile detaylı bilgileri ve nasıl kullanacağını öğrenebilirsiniz.

Bu etabı hallettikten sonra aşağıda ki yönergeleri izleyerek FTP WordPress kurulumu işlemini yapabilirsiniz.

 • Öncelikle WordPress.org adlı web sitesine girerek sağ tarafta ki “Download WordPress” butonuna basarak en son sürüm olan WordPress’i bilgisayarımıza indiriyoruz.

 • Bu işlemi yaptıktan sonra sırada WordPress veri tabanı oluşturma işlemini yapmaya geldi bu işlem için sunucumuzun cPanel’ine giriş yapıyoruz ve “Veritabanları” sekmesine gelerek “MySQL ® Databases” butonuna tıklıyoruz. (MySQL ® Veritabanları yazıyor da olabilir.)

 • Karşımıza gelen pencere “ Yeni Veri Tabanı Oluştur” başlığı olacaktır. Bu bölümde veri tabanımıza bir isim vermemiz gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar ise Türkçe karakter kullanmamız gerektiği ve tahmin edilebilir bir kelime bütünü olmamasıdır. Özellikle site isminiz ile kesinlikle veritabanı oluşturmayınız. Verdiğimiz ismi bir yere not aldıktan sonra “Veri Tabanı Oluştur” sekmesine tıklıyoruz.

 • Bu bölümde karşımıza oluşturduğumuz veri tabanı ismi eklendi diye bir pencere açılacak ve “Geri Dön” butonu çıkacaktır. Bu butona basarak geri dönüş yapıyoruz.
 • Veri tabanını oluşturduktan sonra birde kullanıcı oluşturmamız gerekmektedir. Bu işlem için “MYSQL Kullanıcıları” sekmesine giriş yapıyoruz.
  • Kullanıcı Adı: Belirleyeceğimiz kullanıcı adı 7 karakter ile sınırlandırılmış olup Türkçe karakter kullanmamız gereklidir. Bu bölümde de tahmin edilemeyen bir isim kullanmamız gerektiğini belirtmeliyim.
  • Kullanıcı Şifresi: Bu bölüm de kullanacağımız şifreyi hatırlamamıza bile gerek yok sevgili okur. Bir problem olmadığı sürece bu şifreyle bir işimiz olmayacağı için olabilecek en güçlü ve tahmin edilemez bir şifre oluşturmamız gerekiyor. Şifreyi oluşturduktan sonra bilgisayar harici bir yere not alıyoruz ve “Kullanıcı Oluştur” butonuna basıyoruz.

 • Bu işlemden sonra istenilen kullanıcı oluşturuldu diye bir pencere çıkacak ve gene “Geri Dön” butonu çıkacaktır. Bu butona basarak geri dönüyoruz.
 • Şimdi oluşturduğumuz veritabanı ile kullanıcımızı birleştirmek var. “Veri Tabanına Kullanıcı Ekle” sekmesine giderek oluşturmuş olduğumuz veritabanı ismini ve kullanıcı adını seçerek “Ekle” butonuna basıyoruz.

 • Butona bastıktan sonra karşımıza “Kullanıcı Ayrıcalıklarını Yönet” adlı bir pencere açılacaktır. Bu pencereden “Tüm Ayrıcalıklar” butonunu seçerek “Değişiklikleri Uygula” butonuna basıyoruz.

 • Veritabanı oluşturma ve kullanıcı ekleme kısmını bitirdiğimize göre ilk maddede indirdiğimiz dosyada düzenle yapmaya geldi sıra. Öncelikle Winrar adlı yazılım ile dosyamızı ZIP halinden kurtarıyoruz.

 • Bu işlemi yaptıktan sonra gene indirmiş olduğumuz FileZilla yazılımını açarak FTP bilgilerimiz ile sunucumuza bağlantı gerçekleştiriyoruz. (FTP bilgilerinizi bilmiyorsanız satın aldıktan sonra size gelen maile bakabilir ya da hosting firmanıza sorabilirsiniz.)
 • Şimdi sunucumuzda bulunan public_html ya da http adlı klasöre giriş yapıyoruz. Plesk panelde bu klasör httpdocs olacaktır. (İsmi değişse de aynı işlevi görmekte olduğundan bu bölüme takılmanız gerekmiyor.)
 • Çıkardığımız WordPress klasörünün içerisine girerek tüm dosyaları seçtikten sonra “Sürükle Bırak” yöntemini kullanarak public_html klasörünün içerisine seçtiğimiz tüm dosyaları gönderiyoruz. Bu bölümde dikkat etmeniz gereken bir husus wordpress klasörünü değil, içerisinde ki tüm dosyaları seçip göndermeniz gerektiğidir. Aksi halde “alanadınız.uzantınız/worpdress” olarak bir URL yapısı oluşacaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise tüm dosyaların sunucuya aktarıldığından emin olmanız gerektiğidir. WordPress yükleme işlemi esnasında sürekli olarak “Hedef Dosya Zaten Var” uyarısı çıkabilir buna kulak asmadan ve bir işlem yapmadan direk olarak “Tamam” butonuna basarak devam edebilirsiniz.

 • WordPress kurulum işleminin en önemli adımlarından birini daha gerçekleştirdik arkadaşlar. Şimdi sırada URL üzerinden WordPress kurulumu için gerekli olan işlemler kaldı. Şimdi tarayıcımızı açarak web sitemizin alan adını yazıyor ve giriş yapıyoruz. (Eğer aşağıda ki ekran gelmediyse URL bölümüne “alanadiniz.uzantiniz/wp-admin/setup-config.php ” yazarak tekrar deniyoruz.)

 • Yukarıda karşınıza çıkan pencerede “Başlayalım” butonuna basıyoruz ve karşımıza aşağıda ki pencere geliyor. Şimdi aldığımız notlara bakara doldurma işlemini gerçekleştireceğiz.
  • Veri Tabanı İsmi: Veri tabanı oluştururken koyduğumuz veritabanı ismini buraya giriyoruz.
  • Kullanıcı Adı: Veritabanımız için oluşturmuş olduğumuz kullanıcının adını buraya giriyoruz.
  • Parola: Veritabanı için oluşturduğumuz kullanıcının şifresini buraya giriyoruz.
  • Veritabanı Sunucusu: Bu bölüm %99 olarak “localhost” olarak tanımlanmaktadır. Bir hata alırsanız hosting firması ile ilgili olduğundan sağlayıcınıza WordPress kurulumu yaptığınızı belirterek Veritabanı Sunucu adını sormalısınız.
  • Tablo Ön Eki: Güvenliğiniz amaçlı bu ön eki sonunda “_” olacak şekilde iki harfi olarak değiştirmenizi öneriyorum.

 • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra “Gönder” butonuna basıyoruz. Burada tüm bilgileri doğru girdiğimizi varsayarsak işlemin başarılı olduğuna dair bir bilgilendirme ekranı gelecek ve bu ekranda “Kuruluma Başla” butonu olacaktır. Bu butona basarak WordPress kurulum işlemini gerçekleştiriyoruz.

 • Her şey düzgün gittiğinde ki yönergelere uyduğunuz takdirde bir problem olmayacaktır. Karşımıza “Hoşgeldiniz” adlı bir pencere çıkacaktır.
 • Bu bölümde siteyi kullanacağınız profili oluşturmanızı isteyecektir sizden. Türkçe kelime kullanmıyor ve kullanıcı adınızı “Admin” olarak kesinlikle belirlemiyorsunuz. Şifre bölümünü de güçlü bir şifre oluşturup gene not ediyorsunuz.
 • Arama Motorlarını bu siteyi indexlemesini engelle” yazısına tıklayarak sitemizin ayarlarını yapıp sonra bunu tekrar aktif edebiliriz ama unutma ihtimali doğacağından yapmayın bana kalırsa.
 • Tüm bu işlemlerin ardından WordPress kurulum işlemini bitirmek için “WordPress’i Kur” butonuna basıyoruz.

WordPress kurulum işlemi bu kadar sevgili okur. Başarılı bir şekilde kurulum işlemini gerçekleştirdiniz, şimdi giriş kısmından panelinize girebilir yapmak istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. WordPress kurulum işlemini anlattığıma göre artık bir özet geçerek konuyu bitirebilirim.


Son Söz

WordPress kurulum işlemini cPanel Softaculos WordPress Kurulumu ve FTP ile WordPress Kurulumu olarak iki ayrı yöntem ile anlatmaya çalıştım. Bu rehberden sonra WordPress nasıl kurulur sorusuna bir cevap aldığınızı temenni ediyorum. WordPress kurulumu bu kadar sevgili okur, hepinize güzel günler dilerim, hoşça ve takipte kalın…

Written by Ali Sahinkaya