WordPress Manuel Güncelleme

Merhaba, bugün WordPress için en temel derslerden biri olan WordPress Manuel Güncelleme işlemini anlatacağım sizlere. Aslında basit olan bu işlem yanlış yapıldığı takdirde başımıza çok iş açabilmektedir. İsterseniz hiç uzatmadan wp güncelleme nasıl yapılır sorusuna bir yanıt vermek için konuya geçelim.

WordPress Manuel Güncelleme

WordPress şuan kullandığınız sürümde küçük değişiklikleri kendi otomatik olarak yapmaktadır. Büyük güncellemeler geldiğinde ise yani yeni bir wordpress sürümü çıktığında Admin Paneli vasıtasıyla bizlere yeni bir sürümün çıktığını ve güncellemek isteyip istemediğimizi sorar. Tek bir tık ile mauel olarak uğraşmadan bu işlemi yapabilirsiniz ama bazı durumlarda bu işlemi yapmak olanaksız olduğu gibi manuel bir güncelleme işlemi yapmak otomatik olarak yapmaktan çok daha iyidir kanımca. Bu yazımda da sizlere wordpress manuel güncelleme işlemini yani ftp üzerinden wordpress güncelleme işlemini sıralaması ile anlatacağım.

Ftp Üzerinden WordPress Güncelleme Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler

WordPress el ile güncelleme işlemini gerçekleştirmeden önce hali hazırda bulunan web sitemizin yedeğini almak zorundayız. Bu işlemi yapmadan güncelleme işlemine geçersek oluşabilecek herhangi bir sorunda çok zor durumda kalma ihtimalimiz bulunmakta. Örnek verecek olursak yedekleme işlemini yapmazsak bir sorun oluştuğunda en son yedeğimize geçmek zorunda kalacağız. Bu durum arada ki yeni içeriklerimizi kaybetmemiz anlamına geliyor ki bunu kimse istemez.CW

Yedekleme işlemini yaptıktan sonra ise wordpress.com web sitesine giderek en son sürüm olan wordpress dosyalarını bilgisayarımıza indiriyoruz. Bu işlemleri harfiyen uyguladıktan sonra bir sonraki adıma geçebiliriz.

WordPress Manuel Güncelleme Nasıl Yapılır

Web sitemizin server’ına bağlantı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunun için sizlere FTP yazılımı olarak FilleZilla yazılımını öneririm. Hem ücretsiz olması hem hızlı olması bu iş için biçilmez kaftan olarak görüyorum.

FilleZilla İndir

Bu işlemleri yaptıktan sonra web sitenizin root dosyasına yani wordpress sürümümüzün yüklü olduğu klasöre giriş yapıyoruz. Bu klasörün adı public_html veya http olabilmektedir. Bu isimlerin değişmesinin sebebi hosting sunucunuzun ne olduğu ile alakalıdır.

Bu işlemi de yaptıktan sonra FilleZilla programınızın sol köşesinde bilgisayarınızın klasörleri yer almaktadır. Buradan indirmiş olduğunuz yeni wordpress sürümünü zip halinden çıkartmanız gerekiyor. Zip’ten çıkardığınız wordpress dosyasını açın ve ardından wp-admin, wp-includes ve diğer dosyaları seçin. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur wp-content klasörünü seçmemeniz. Wp-content dosyası haricinde ki tüm dosyaları kopyalayın. Wp-content dosyasını da kopyalarsanız büyük sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz var kesinlikle bu dosyayı kopyaladığınız dosyalar arasında bulunmadığından emin olun.

Kopyalamış olduğunuz dosyaları hosting‘e gönderebilirsiniz. Bu işlem sırasında aşağıdaki resimde göreceğiniz bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Üzerine yazılsın – Her zaman şu işlem yapılsın ve Yalnız geçerli aktarım kuyruğu uygulansın seçeneklerinin aktif olduğuna emin olun.

WordPress Veritabanı Güncelleme Nasıl Yapılır

WordPress Manuel Güncelleme işlemi yaptığımız için WordPress Veritabanı Güncelleme işlemini de el ile yapmamız gerekiyor. Otomatik güncellemelerde bu işlem doğal olarak kendiliğinden yapılıyor olsa da çok basit bir işlem olduğundan adından korkmanıza gerek yok. Bu işlem için yapmanız gereken tek şey wordpress admin paneli girişi yapmanız yani “siteadresiniz.com/wp-admin” url’i ile giriş yapmaya çalıştığınızda size aşağıda ki resimde ki gibi bir ekran sunulacak. Bu ekran yazan Update WordPress Database butonuna tıkladığınızda wordpress veritabanınız son sürüme güncellenecektir. Veritabanınızın güncelleme işlemi sorunsuz şekilde gerçekleşirse aynı ekranda veritabanınızın başarı ile güncellendiğine dair bir uyarıyla karşılaşacaksınız.  Tüm bu işlemler bittiğinde Başlangıç sekmesinden işlemini doğrulayabilirsiniz, hayırlı uğurlu olsun.

Son Söz

WordPress sürümünüzü manuel olarak güncelleme işlemini başarıyla gerçekleştirdiğinizi umuyor, bu yazının da size faydalı olmasını diliyorum. Benden bugünlük bu kadar, Hoşça kalın…

Written by Ali Sahinkaya