wordpress otomatik resim ayarlama

WordPress Resim Düzenleme

WordPress resim düzenleme nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğim bu yazıdan hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Bugün WordPress Derleri ile ilgili bir yeni içerik daha hazırlayacağım. WordPress resim ayarları ile ilgili olacak bu yazımda sizlere otomatik WordPress resim ortalama, varsayılan resim linkini değiştirme gibi gibi birçok özellikten bahsedeceğim.

Web sitemizde resim boyutu değiştirme, resim hizası değiştirme ve resim linki değiştirme gibi işlemleri sürekli olarak el ile yapmaktan sıkılmış olabilirsiniz. Belki de web sitenizde birden fazla yazar vardır ve bu yazarların istediğiniz resim ayarlarını yapabileceğinden şüphe duyuyorsunuzdur. İşte tam burada bu yazıyı okuyarak WordPress otomatik resim hizalama, WordPress otomatik resim boyutlandırma gibi işlemleri kolaylıkla gerçekleştirecek ve yazı düzgün mü değil mi diye kontrol etmek zorunda kalmayacaksınız.

WordPress resim hizalama, boyutlandırma ve link değiştirme gibi işlemleri 3 farklı yol ile gerçekleştirebilirsiniz. Size anlatacağım bu üç yöntemin ikisi ile wordpress resim otomatik hizalama, boyutlandırma ve link değiştirme işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz. İlk olarak anlatacağım işlem ile de el ile değiştirme yöntemini göstereceğim.

El ile WordPress Resim Boyutlandırma, Hizalama ve Link Değiştirme Nasıl Yapılır

Bu ilk madde aslında sizin kurtulmak istediğiniz seçenek diye düşünüyorum ama bilmeyenler olabilir diye ilk olarak el ile wordpress resim boyutlandırma ve diğer işlemler nasıl yapılır basitçe bir değinmek istedim.

 • Admin Paneline giriş yatıktan sonra Ortam sekmesine gidiyoruz.
 • Yükleme istediğimiz resmi yükledikten sonra Yazıya Ekle butonunun aşağıda ki resimde görüldüğü üzere Hizalama, Boyutlandırma, Bağlantı adlı üç seçenek karşımıza çıkacaktır buradan manuel olarak WordPress resim düzenleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Evet, ilk maddemiz bu kadar basit bir işlem. Şimdi sıra biraz daha detaya girerek WordPress otomatik resim düzenleme işlemleri nasıl yapılır onu anlatmakta. Bunun için 2 yöntem bulunmaktadır bunlardan ilki olan Admin Panel üzerinden otomatik resim düzenleme işlemini anlatmaya başlayayım.

Admin Panel ile Otomatik Resim Hizalama, Boyutlandırma ve Link Değiştirme Nasıl Yapılır

Aşağıda maddeler halinde anlatacağım bu yöntem ile otomatik resim hizalama, WordPress resmin varsayılan link ayarını değiştirme ve otomatik resim boyutlandırma gibi işlemleri öğreneceksiniz.

 • Web sitemizin Admin Paneline giriş yapıyoruz öncelikler. Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra aşağıda vereceğim linki kendinize göre ayarlayarak linke gidiyoruz.

alanadi.com/wp-admin/options.php

 • Verdiğim linke gittikten sonra CTRL-F komutunu kullanıyor ve arama butonunu aktifleştiriyoruz. Aktifleştirdiğimiz arama butonuna image_default şeklinde bir aratma yaparak ilgili bölüme gidiyoruz.
 • Burada karşımıza Yukarı da ki resimde görüldüğü gibi WordPress resim eklenti gösterme ayarları çıkacaktır.

 • image_default_align: Bu bölüm WordPress resimleri otomatik hizalama işlemini gerçekleştireceğiniz alandır. Bu bölüme Right yazarsanız sağa, left yazarsanız sola ve center yazarsanız resimlerinin otomatik olarak ortaya hizalanacaktır.
 • image_default_link_type: Bu bölüm WordPress resimlere otomatik link verme işlemini yapacağınız alandır. Bu bölüme yazacağınız şeyleri ve sonuçlarını alt maddeler halinde veriyorum.
  • None: Bu bölüme none yazarsanız web sitenize eklenen resim hiçbir linke gitmeyecektir ve tıklama işlemi yapılamayacaktır.
  • Post: Bu bölüme post yazarsanız ziyaretçi resme tıkladığında resmin yer aldığı yazıya yönlendirilecektir.
  • File: Bu bölüme file yazarsanız ziyaretçi resme tıkladığında resmin web sitenizde bulunduğu konuma yönlendirilecektir.
  • Attachment: Bu bölüme attachment yazarsanız varsayılan WordPress resim ayarı olarak ziyaretçi resme tıkladığında otomatik olarak oluşturulan resim sayfasına yönlendirilecektir
 • image_default_size: Bu bölüm WordPress resimleri otomatik boyutlandırma işlemini yapabileceğiniz alandır. Bu bölüm de yapacağınız olası işlemleri aşağıda alt maddeler halinde veriyorum.
  • Medium: Bu bölüme medium yazarsanız yazınıza eklenen resmin orta boyut değeri ne ise o boyut ile otomatik olarak yazıya eklenecektir.
  • Large: Bu bölüme large yazarsanız yazınıza eklenen resmin tam boyutu yazıya otomatik olarak geçirilecektir.

Yukarıda anlattığım işlemleri uyguladığınız takdirde artık resim ayarları ile uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. WordPress resimler otomatik olarak belirttiğiniz ayarlar ile işlenecektir. Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra en altta bulunan Değişiklikleri Kaydet butonuna basmayı unutmayın. Bu arada başka bir ayarla oynamamaya kesinlikle özen göstermeniz gerektiğini belirtmeliyim.

Admin Panel ile WordPress resim düzeltme işlemini anlattığıma göre sıra artık Kodlama ile WordPress otomatik resim hizalama, wordpress resim boyutlandırma, WordPress resim linki değiştirme işlemlerini nasıl yapacağınıza geldi.

Kod İle Otomatik Resim Hizalama, Boyutlandırma ve Link Değiştirme Nasıl Yapılır

WordPress otomatik yazıya eklenen resimleri hizalama, varsayılan resmin boyutunu değiştirme ve resmin linkini değiştirme işlemlerini aşağıda vereceğim kod ile de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Maddeleri takip ettiğiniz sürece hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınızdır.

 • Web sitemizin funcitons.php dosyasına girerek aşağıda verdiğim kodu ekliyoruz
function custom_image_size() {
// WordPress Düzenleme İşlemleri Kod Bütünü
update_option('image_default_align', 'center' );
update_option('image_default_size', 'large' );
update_option('image_default_link_type', 'post' );
}
add_action('after_setup_theme', 'custom_image_size');
 • Yukarıda verdiğim ayarlama seçeneklerinden seçtiklerinizi kodlamanın gerekli alanlarına ekledikten sonra dosyamızı kaydediyoruz.

Bu işlem ile WordPress resim düzenleme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş oluyoruz sevgili dostlarım. WordPress resim düzenleme yöntemleri burada son buluyor, hayırlı olsun.

Son Söz

WordPress resim düzenleme işlemlerini anlattığım bu yazımda WordPress otomatik resim hizalama, WordPress otomaik resim boyutlandırma ve WordPress otomatik resim linki değiştirme işlemlerini elimden geldiğince detaylı olarak anlatmaya çalıştım. Bu yazının bir işinize yaramasını umarak yazımı burada noktalıyorum sevgili okur. Hepinize güzel günler diliyorum, hoşça ve takipte kalın…

Written by Ali Sahinkaya