wordpress bileşen sabitleme

WordPress Sidebar bileşen sabitleme nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğim bu yazıya hepiniz hoş geldiniz sevgili okur. Bu içerikte WordPress Dersleri kapsamında hem yeni bir WordPress Eklentisi tanıtacağım hem de yeni bir ders eklemiş olacağım. Bu içerik ile en çok aratılan sidebar’ı sabitlemek, WordPress yan paneli nasıl sabit yapabilirim, sağ tarafta sayfa ile birlikte kayan, yan tarafta sabit duran ve benzeri sorguların cevabını vermeye çalışacak olup, lafı daha fazla uzatmadan içeriğe geçiş yapmak istiyorum.


WordPress Sayfasında Bir Bileşeni Sabitleme

Birçok web sayfasında gördüğünüz ve sizin de yapmak istediğiniz bir konu olduğunu düşünüyorum sağ kısımda sayfa aşağı yukarı inip çıktıkça sabit kalan bir paneli. WordPresste sidebarı sabit yapmak kullanıcı ile olan etkileşimi arttırır ve öne çıkarmak istediğiniz bir bileşeni aktif olarak kullanmanızı sağlar. WordPress Sidebar bileşen sabitleme işlemini bir eklenti ile kolayca yapabilirsiniz. Bunu aşağıda sizlere anlatmaya çalışacağım.

WordPress Sidebar Bileşen Sabitleme

WordPress yan panel sabitleme işlemi için ilk olarak Q2W3 Fixed Widget adlı eklentiyi indirip sistemimize kuruyor ve aktifleştiriyoruz. (WordPress Eklenti kurulumu başlığını ziyaret ederek çok daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz.) Bu işlemi yaptıktan sonra aşağıdaki yönergeleri izleyerek WordPress yan paneli nasıl sabit yapabilirim sorusuna cevap bulabilirsiniz.

 • Eklentiyi indirip, kurulum ve aktifleştirme işlemini bitirdikten sonra Admin Panel<Görünüm<Bileşenler sekmelerini izliyoruz.
 • Bileşenler sekmesinde sabitlemek istediğimiz bileşene tıklıyoruz ve karşımıza sol alt köşede Fixed Widget adında yeni bir özellik çıkıyor.
 • Bu özelliği aktifleştiriyoruz ve aktifleştirdikten sonra o bileşenin yan panelde sabit kalmasını sağlıyoruz.

WordPress Sidebar bileşen sabitleme işlemini yaptıktan sonra sıra geldi Fixed Widget eklentisinin ayarlarını yapmaya. Bunun öncesinde eklenti ile sıklıkla karşılaşılan CPU sorunu ile ilgili olarak birkaç tavsiye vermek istiyorum.

Fixed Widget CPU Sorunu

Fixed Widget eklentisi kullanımında CPU sorunu yaşıyor ya da yaşamamak istiyorsanız düzenlemeniz gerekecek olan tek ayar Refresh Interval seçeneğidir. Bu parametreyi 3000 olarak ayarladığınızda bu sorunun büyük oranda üstesinden gelmiş olacaksınız. Bu bölümde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise sabitlemiş olduğunuz bileşenin dinamik bir yüksekliğe sahip olup, olmadığıdır. Örnek verecek olursak popüler yazılar, son eklenenler ve önerilenler gibi 3 özelliğin tek bir bileşende sabit olması ve aralarında tıklayarak geçiş yapılan bir bileşeni sabitlediyseniz bu ayarı 0 olarak belirlemeniz sizi CPU sorunundan tamamen kurtaracaktır.


Fixed Widget Ayarları

Fixed Widget eklentisinin ayarlarını yapmak için Admin Panel<Görünüm< Fixed Widget Options sekmelerini takip ediyoruz. Burada karşımıza çıkan ayarlar kişiye özel olacağından ben aşağıda ayarların Türkçelerini, ne işe yaradıklarını ve tavsiyelerimi sunacağım. Gerisi sizin görsel zevkinize kalmış bir şey.

 • Margin Top: Sabitlenen bileşenin, web sitemizin üst kısmıyla arasında olan boşluğu ayarlamamızı sağlayan ayardır.
 • Margin Bottom: Sabitlenen bileşenin, web sitemizin alt kısmıyla arasında olan boşluğu ayarlamamızı sağlayan ayardır.
 • Refresh Interval: Bu bölümde eklentinin parametrelerinin kaç milisaniyede bir yenileceğini belirliyoruz. Yani sabitlenen bileşenin ne kadar sürede bir yenileneceğini belirliyoruz.
 • Screen Max Width: Bu bölümde bileşen için belirlemiş olduğumuz max genişlikten daha düşük olan ekranlarda eklentinin devre dışı kalmasını sağlıyoruz. (Mobil kullanımda bu eklentinin gereksiz olduğunu düşünüyorum, eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız bu bölümü 900 px yapabilirsiniz.)

 • Auto Fix Widget ID: Eklenti için yaptığımız ayarların sadece bir bileşene özel olarak tanımlanmasını sağlamaktadır.
 • Enable Plugin For Logged In Users Only: Sabitlenen bileşenini sadece üye girişi yapan kullanıcılara göstermek istiyorsanız bu seçeneğini seçerek bunu sağlayabilirsiniz.
 • Inherit Widget Width From The Parent Container: Web sitenizin teması Responsive ise bu seçeneği seçmeniz gerekiyor.
 • Use JQuery(Window) load() Hook: Mouse ile aşağı yukarı oynattığınızda aktif olan bir JS kodunuz bulunuyorsa ve eklentiyi aktif ettiğinizde problem yaşıyorsanız bu seçeneği seçerek hatadan kurtulabilirsiniz.

WordPress Sidebar bileşen sabitleme işlemini ve Fixed Widget eklentisini anlattığıma göre bir özet geçerek içeriği sonlandırabilirim.

Son Söz

Bu içerikte WordPress Sidebar bileşen sabitleme nasıl yapılır sorusuna elimden geldiğince bir cevap vermeye çalıştım. Bu içeriği oluştururken yaptığım araştırmada insanların aynı içeriğe birden fazla şekilde isimlendirdiklerini gördüm. Örnek verecek olursak; Sidebar sabitleme, WordPress yan panel sabitleme, WordPress sağda kayan, sağ tarafta sabit duran ve benzeri birçok sorgu ile karşılaştım ve içeriği hazırlarken hangi başlığı kullanacağım büyük bir problem oluşturdu. Neyse ki özgün bir başlık buldum. İçeriği burada bitirirken hepinize güzel günler diliyorum, hoşça ve takipte kalmayı unutmayın…

 

Written by Ali Sahinkaya