wordpress-okuma-ilerleme-cubugu

WordPress okuma ilerleme çubuğu eklentisi ile ilgili bilgiler vereceğim bu içerikten öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum sevgili okur. Söz verdiğim gibi WordPress Eklentileri bölümünü elimden geldiğince güçlendirmeye ve işinize yarayacak eklentiler tanıtmaya başlıyorum. Bu içerikte tanıtacağım Worth The Read adlı eklenti ile sitemizi ziyaret eden kullanıcıları sitemizde daha çok tutmayı amaçlıyoruz. İsterseniz eklentiden önce WordPress okuma ilerleme çubuğu nedir sorusuna bir cevap verelim.


WordPress Okuma İlerleme Çubuğu Nedir

WordPress okuma ilerleme çubuğu, kullanıcının ziyaret ettiği web sitesindeki ilgili içeriğin ne kadarını okuduğunu ve içeriğin bitmesine ne kadar kaldığını gösteren bir bildirimdir. Birçok web sitesinde bu okuma çubuğuna rastlıyoruz ve beğeniyoruz. Çok basit bir işlevi olmasına rağmen araştırmalara göre kullanıcıları sitemizde tutmak adına gayet başarılı bir motivasyon sağlıyorlar. Kısaca Worpdress okuma ilerleme çubuğu nedir sorusuna cevap verdikten sonra WordPress okuma ilerleme çubuğu ne işe yarar sorusunun da cevabını vermeye çalışayım.

WordPress Okuma İlerleme Çubuğu Ne İşe Yarar

Kullanıcı sitemizi ziyaret ettiği andan itibaren bilgiyi alıp hemen siteyi terk etmeye meyillidir. Bizim amacımız ise kullanıcının web sitemizde kalması, içeriği komple okuması ve başka içeriklerimize giderek sitede vakit geçirmesidir. Bunun için kullanıcının dikkatini çekmemiz ve onu sitede vakit geçirmeye ikna etmemiz gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda ilgili içeriğe görseller, videolar ve iç linkler ekleriz ki kullanıcı sitemizden keyif alsın ve okumaya devam etsin.

Bu amaç doğrultusunda size en çok yardımcı olacak olan bir diğer aktivite de okuma çubuğu olacaktır. Kullanıcı bu durumu bir görev olarak alacak ve komple içeriği okuyarak göstergenin tamamen dolmasını isteyecektir ki bu da SEO açısından bize büyük avantaj sağlayacaktır. Tüm bunları hesaba katarak bir açıklama yapmak gerekirse tanıtacağım bu eklentiyi dolaylı yoldan SEO eklentisi olarak da görebiliriz. Tabi içeriğin gerçekten bilgi içermesi ve uzun olması yani kullanıcıyı sıkmadan bilgiye boğması gerekli.

WordPress okuma çubuğu nedir sorusunun ardından WordPress okuma çubuğu ne işe yarar sorusuna da bir cevap verdiğime göre şimdi hep birlikte WordPress okuma çubuğu nasıl yapılır sorusuna da bir cevap verelim.


WordPress Okuma Çubuğu Nasıl Yapılır

WordPress okuma çubuğu yapımı için size önereceğim eklenti Worth The Read adlı kolay kullanımlı ve basit bir eklentidir. Eklentinin basit olması sizde şüphe uyandırmasın, yaptığı şey tam olarak isteğimiz sonuca ulaşmamızı sağlıyor. Üstelik sistemi çok yormadan yaptığı için kesinlikle tavsiye edebileceğim türden bir eklenti.

WordPress okuma çubuğu yapımı için öncelikle Worth The Read adlı eklentiyi indirip sistemimize kuruyor, sonrasında aktifleştiriyoruz. WordPress Eklenti Kurulumu başlığa göz atarak kurulum ile ilgili çok detaylı bir rehbere ulaşabilirsiniz. Kurulum işleminin ardından Worth The Read ayarları nasıl yapılır başlığına geçebilirsiniz.

Worth The Read Ayarları

Yükleme ve etkinleştirme işlemlerini yaptıktan sonra Admin Panel<Ayarlar< Worth The Read sekmelerini izleyerek Worth The Read ayarlar bölümüne giriyoruz. Burada karşımıza çıkan ekranda okuma çubuğu ile ilgili görsel ve yapısal seçenekler çıkacaktır. Bu bölüm sizin keyfinize göre düzenleneceği için ben ayarların Türkçesini ve ne işe yaradığını sizlere göstereceğim, gerisi size kalmış.

  • Post Types: Bu bölümde karşımıza çıkan seçenekler göstergenin nerede yer almasını istediğimizi bize sormakta. Post (Yazılar) ve Pages(Sayfalar) olarak sunulan seçeneklerden hangisini seçerseniz gösterge orada yayınlanacaktır.
  • İnclude Comment: Bu bölümü onaylarsanız yazıda bulunan yorumlarında uzunluğa dahil edilmesini sağlayabilirsiniz. (Kullanıcıyı yanıltacağı için bunu tavsiye etmiyorum.)
  • Placement: Bu bölümde göstergenin nerede çıkacağını belirliyoruz. Yukarı, aşağı, sağ taraf ve sol taraf gibi seçeneklerin sunulduğu bu bölümde üst tarafı seçmeniz görsel açıdan ve dikkat çekmesi için daha iyi olacaktır.
  • Width: Bu bölümde gösterenin genişliğini pixel cinsinden belirleyebiliyoruz. Yanda verilen küçük oklar sayesinde azaltıp, arttırabilirsiniz.
  • Foreground: Bu bölümde çubukta ön planda olan rengi belirlemenizi istiyor sizden. Temanıza uygun olan bir renk seçerek bütünlüğü sağlayabilirsiniz.
  • Foreground Opacity: Bu bölümde öne çıkardığımız rengin saydamlığını ayarlayabiliyoruz. 0-1 arasında bir seçimde bulunabilirsiniz. En iyi yol ise ikisini de denemeniz, ona göre karar vermenizdir.
  • Background: Bu bölümde çubuğumuzun arkaplan rengini seçebiliriz. Temaya uygun olması bütünlük açısından çok daha iyi olacaktır.
  • Comments Background: Eğer yorumlarında çubuğun uzunluğuna dâhil edilmesini istiyorsanız bu bölümden yorumlara ayrı bir renk tanımlayabilirsiniz. Yorumları dâhil ettiyseniz bu özelliği kullanmanız kullanıcının kendini kandırılmış hissetmesine engel olacağı için kesinlikle tavsiye ediyorum.
  • Transparent Background: Bu bölümde arkaplan rengini ortadan kaldırabilir şeffaf bir görüntü sunabilirsiniz.
  • Mute: Bu bölümde kullanıcı makaleyi okurken çubuğun çok dikkat çekmesini engelleyebilirsiniz. Seçtiğiniz görsel tasarıma göre değişiklik gösteren bir durum olduğundan deneme yanılma yöntemiyle karar vermeniz sizin için daha uygun olacaktır.

Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra Değişikleri Kaydet butonuna basarak işlemi bitirebilirsiniz. Daha sonrasında herhangi bir makaleye ya da seçime göre sayfaya giriş yaparak çubuğun nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Göstergenin görüntüsü sizi tatmin etmediyse tekrar ayarlara dönerek değişiklik yapabilirsiniz. Bu durum başınıza elbette gelecektir, en iyi görüntüyü yakalayana kadar bu işlemi tekrarlamanızı şiddetle öneririm.

Worth The Read eklentisini indirme işlemi için aşağıda verdiğim butonu kullanabilirsiniz. Hepinize yararlı olması dileğimle.

Worth The Read İndir

WordPress okuma ilerleme çubuğu nasıl yapılır sorusuna cevap verdikten sonra Worth The Read ayarları hakkında da detaylı bilgiler sunmaya çalıştım. Şimdi bir özet geçerek içeriği bitirelim isterseniz.

Son Söz

WordPress okuma ilerleme çubuğu nasıl yapılır sorusunun cevabını verdiğim bu içerikte öncelikle WordPress okuma çubuğu nedir, WordPress okuma çubuğu ne işe yarar ve Worth The Read eklentisini tanıtmaya çalıştım. İçeriğin sizleri için yararlı olmasını dileyerek burada noktalıyorum. Hepinize güzel günler dilerim, hoşça ve takipte kalın…

Written by Ali Sahinkaya