wordpress nedir wordpress ne işe yarar

WordPress Nedir

WordPress nedir sorusunun yanıtını tam veremediğimi düşündüğüm bu yazımı baştan başlayarak tekrar yazmayı uygun buldum sevgili dostlarım. Bu yazının eski hali benim blog yazarlığı konusunda acemi olduğum dönemlere aitti. WordPress nedir sorusunun yanıtının basit bir şekilde verildiği bir WordPress Blogu mantıksız bir şey olacaktı o yüzden bende düzenlemek yerine baştan yazmaya karar verdim.

Eğer eski yazıyı okumuş olanlarınız varsa yeni yazılarla karşılaştırıldığında ne kadar komik olduğunu görmüşlerdir. Şahsen ben eski yazılarımı kaydetmekten yanayım çünkü hem hatıra değeri taşıyor hem de gelişimimi görebiliyorum. Kim bilir belki bu yazıyı da ileride acemice bulabilirim, bu da benim gelişmeye devam ettiğim anlamına gelir ki hoşuma bile gider açıkçası. Yeterli derecede kafa ütülediğime göre artık sorumuzun yanıtını vermeye başlayalım.

İÇERİK

WordPress Hakkında

WordPress, Matt Mullenweg tarafından geliştirilmiş olup kökleri 2001 yılına kadar dayanan bir içerik yönetim sistemidir. CMS hakkında bir bilginiz yok iseCMS Nedir? (İçerik Yönetim Sistemi Nedir?)” başlığa bir göz atmanızı tavsiye ederim.) İlk geliştirilme amacı blog siteleri oluşturmak olsa da sistemin esnekliği ve kalitesi sayesinde bugün sadece bloglar da değil, tüm alanlarda hem de alanında uzman firmalarca bile yoğunlukla WordPress altyapısı kullanılmaktadır.

WordPress Açık kaynak kodlu ve GNU Lisansına sahip bir içerik yönetim sistemidir. (GNU Lisansı hakkında detaylı bilgi için “GNU Lisansı Nedir? (Genel Kamu Lisansı)” başlığına, açık kaynak kodları hakkında bilgi almak için ise “Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?” başlığına bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.) WordPress, çok hızlı bir şekilde yayılmış ve en popüler içerik yönetim sistemi olmayı başarmıştır. WordPress nedir kısaca bahsettiğime göre neden bu kadar popüler olduğunu Neden WordPress adlı alt başlıkta sizler ile paylaşacağım.

Neden WordPress

WordPress kullanım kolaylığı, sorunlarla baş edebilmek için birçok kaynağın olduğu bir platformdur. Google abimizin de değer verdiği bir sistem olmasından dolayı insanlar web sitelerini WordPress alt yapısını kullanarak oluşturmayı tercih ediyorlar. WordPress alt yapısı popüler olduğundan WordPress için geliştirme yapanlar, eklenti hazırlayanlar ve tema hazırlayanların sayısı da diğer CMS’lerin toplamından daha fazla olmaktadır. Bir kere rağbet gördüğünüzde yükselişiniz sürekli artıyor diyebiliriz yani WordPress kısır bir döngüde sürekli gelişmeye zorlanıyor buda insanların onu tercih etmesini sağlıyor.

WordPress alt yapısını bitirecek bir CMS sistemi şuan yok gibi duruyor sevgili okur ama neler için aynı şeyi söylemedik ki değil mi? Kim bilir belki bir gün WordPress’de neymiş insanlar bunu nasıl kullanmış diyenler olacaktır. Daha işlevsel CMS’ler bulunsa da en çok geliştirme alan ve alacak olan sistem daima WordPress olacaktır şuan için. Aşağıda sizler için WordPress Eklentileri, WordPress Temaları hakkında da bilgiler vereceğim. Öncesinde WordPress ne işe yarar sorusuna da bir değinelim istiyorum.

WordPress Ne İşe Yarar

WordPress alt yapısını kullanarak kodlama bilgisine sahip olmadan bir web sitesi kurabilir o web sitesine hemen içerik girişi yapmaya başlayabilirsiniz. Satın alacağınız veya ücretsiz olarak sunulan bir WordPress teması ile istediğiniz alanda bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey stabil bir WordPress deneyimi için ilk inşa işlemi çok önemlidir. Güvenlik ve sorunsuz bir WordPress kurulumu yapacak kadar tecrübeniz yok ise ki bu kolay olmuyor belirli bir ücret karşılığında bu işlemi yaptırmanızı öneririm. Hızlı ve güvenli bir web sitesi için gerekli ayarlar düşünüldüğü kadar basit olmamakla birlikte kodlama bilgisi de istemektedir.

WordPress kullanmak bir site sahibi için SEO açısından büyük bir öneme sahiptir. Gerekli düzenlemeleri yaptığınızda web siteniz arama motorları tarafından diğer sistemlere oranla çok daha hızlı indexlenecek ve üst sırala çıkabilmenizde size çok faydalı olacaktır. Tabi SEO tarafının sadece bir ayağıdır WordPress SEO kırkayaklıdır ve o ayaklarında kendi parçaları vardır. Neyse, konumuz WordPress olduğundan ve WordPress ne işe yarar sorusuna cevap verdiğimize göre WordPress Özellikleri konusuna geçiş yapabiliriz.

WordPress Özellikleri

WordPress kendi alanında en başarılı kişisel yayın platformu olma özelliğini taşımaktadır. Öğrenimi kolay olan bu platformun bir sorunla karşılaştığınızda çözmeniz için bulabileceğiniz kaynak sayısı yüz binleri bulabilmektedir. Öğrenmek istedikten sonra WordPress hakkında uzman olmanız için sizi engelleyen hiçbir sebep yok. Yeter ki bir WordPress alt yapısını kullanan web siteniz olsun. Web sitesinde karşılaşacağınız problemler ve çözümleri için uğraştığınızda günü geldiğinde ben bu işi öğrendim diyeceksinizdir.

Ücretsiz olarak dağıtımı yapılan WordPress sistemi hızlı, esnek ve hafif olması sebebiyle de web site sahipleri tarafından çok sevilmektedir. Bunun yanında kodlama bilgisi de öğrenirseniz kendinize temalar hazırlayabilir hatta eklentiler oluşturabilirsiniz. Bu temalardan ve eklentilerden para kazanmanız bile mümkündür. Kendi adıma konuşmam gerekirse bir yazılımcı olarak web bölümümü de geliştirdiğim için bu alanda da para kazanıyorum ve web tarafında büyük bir bölümü WordPress ile sağlıyorum. Çok fazla site ile uğraşınca çok fazla sorun görüyorsunuz, bu durum sizi geliştirmeye çok olumlu katkılar sağlıyor.

WordPress’in popülerliğini devam ettirmesinin bir diğer sebebi doğal olarak eklentiler ve temaların çok fazla olması. Hemen hemen her alanda kullanıma olanak sağlayan temalar sayesinde WordPress altyapısını uygun hale getiremeyeceğiniz bir proje yok diyebilirim. Bunun yanında temanıza ekleyeceğiniz eklentiler sayesinde de ilk halinden çok daha işlevsel bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Tüm bu özellikler sayesinde WordPress en popüler ve vazgeçilmez bir içerik yönetim sistemi olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Tüm bunların yanında bahsetmeden geçmek istemediğim bir noktada WordPress alt yapısını kullanarak kendi topluluğu tarafından geliştirilen iki eklenti sayesinde sitenize Sosyal Medya ve Forum özellikleri de koyabileceğinizi belirtmek isterim. Bunu yapabilmek için “Buddypress” ve  “bbPress” eklentilerine bir göz atmalısınız. Şimdi WordPress Eklentileri hakkında biraz detaya inelim isterseniz.

WordPress Eklentileri

WordPress eklentileri ile web sitenizi veyahut bloğunuzu geliştirebilir, ek özellikler katabilirsiniz. WordPress eklentileri aynı zamanda web sitenizin daha hızlı ve güvenli olmasına da yardımcı olabilmektedir. Bünyesinde ücretli ve ücretsiz olarak 40 binin üzerinde eklenti barındıran sistem her projeye yönelik olarak özel ihtiyaçların karşılanmasını ve bu ihtiyaçları farklı alternatifler kullanarak en iyi eklentiyi bulmanıza olanak sağlamaktadır.

Web sitenizi istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz bu eklentiler konusunda dikkat etmeniz gereken husus kullanacağınız eklentilerin güncel olup olmadığıdır. Unutulmamalıdır ki WordPress eklentileri bireysel ya da kurumsal olarak özel kişiler tarafından geliştirildiği için yeni sürümlerde çalışmayabilir veya sisteminizi bozabilir. Bu sebeple sürekli güncelleme alan ve kendi kategorisinde en başarılı eklentileri kullanmanız bu işe yeni başlamış olmanız sebebi ile oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bu yazımda sizler için basitçe eklentiler hakkında bilgi vermeye çalıştım, bloğumdan WordPress Eklentileri bölümüne bir göz atarak çok daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Şimdi isterseniz WordPress temaları konusuna geçerek biraz bilgi vermeye çalışayım.

WordPress Temaları

WordPress temaları ile web sitenize çok farklı görünümler kazandırabilir kodlama bilgisine sahipseniz kendinizde bir tema üretebilirsiniz. Kodlama bilgisine sahip olmasanız bile ücretsiz WordPress tema geliştiren insanların sayısı o kadar çok fazladır ki isteğinize uygun bir tema bulmak sizin için ufak bir araştırma yapama bakar diyebilirim. Burada ücretsiz tema ne kadar güvenlidir sorusu akla geliyor evet, böyle bir problem mevcut. Güvenilir ve kendini bu alanda kanıtlamış kişi veya kurumlardan alacağınız temalar ile yayıncısının belli bile olmadığı temalar arasında hem görsel hem işlevsel hem de güvenlik anlamında büyük problemler ortaya çıkabilmektedir.

Bu işin ücretli olarak yapan büyük firmalar olduğu gibi istek dâhilinde sizler için size özel temalar tasarlayabilecek insanların sayısı da oldukça fazladır. Bunun yanında ücretsiz temaları kullanmayın demiyorum kesinlikle ücretli temalardan daha işlevsel ve daha güvenli ücretsiz tema sayısı da oldukça fazladır. Detaylı bir araştırma yaparsanız elbet size uygun bir tema bulacaksınızdır.

Bunların yanında ücretsiz olarak yayınlanan temalara Admin Panel aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Ücretli temaları ise geliştiren kişi veya kişilerden edineceksiniz. Bazen sizin için kurulum yapan firmalar olsa da çok büyük kurumlar sadece gerekli dokümantasyonu sunarak işlemi sizin yapmanızı beklerler. Burada sizlere genel olarak WordPress temaları hakkında basit bilgiler vermeye çalıştım. Blogumda çok daha detaylı bilgileri ve önerileri Wordpess Temaları başlığından bulabilirsiniz.

WordPress Kullanımı

WordPress nedir sorusunun çok detaylı bir anlatımını yaptığımı düşündüğüm bu yazımda sıra geldi WordPress nasıl kullanılır sorusuna. WordPress kullanımı genel itibari ile yükle ve etkinleştir sistemini kullanmaktadır. Çok daha detaylı bilgiler alabilmeniz için sorunu yaşadığınız alanı tam olarak bilmemiz gerekmektedir. Bu alanda size yardımcı olabilmek adına WordPress Dersleri adlı başlığa bir göz atarsanız yaşadığınız problemin çözümünü büyük ihtimalle orada zaten vermiş olduğumu göreceksinizdir. WordPress hakkında daha fazla bilgi edinmek istersiniz diye düşünerek aşağıda sizler için birkaç link bırakıyorum istek dâhilinde bu linklere tıklayarak bir göz atabilirsiniz. WordPress nedir sorusunun yanıtını verdiğime göre artık Son Sözü söyleme vakti geldi.

https://wordpress.com/

https://wordpress.org/

https://tr.wikipedia.org/wiki/WordPress

https://en.wikipedia.org/wiki/WordPress

https://simple.wikipedia.org/wiki/WordPress

Son Söz

WordPress nedir sorunun detaylı bir yanıtını vermeye çalıştığım bu yazımda umarım faydalı bir içerik oluşturabilmişimdir. Sadece bir içerik ile WordPress dünyasını anlatmak imkansızdır zaten ben burada sadece genel bilgileri vermeye çalıştım. Daha detaylı bilgiler almak ve sorunlarınıza çözüm bulmak adına sitemin WordPress kategorisi size yararlı olacaktır. Yazıyı burada noktalıyorum sevgili okur, güzel günler dilerim hoşça ve takipte kalın…

Written by Ali Sahinkaya