NOT: StatPress Visitors yayın hayatına NewStatPress ismi ile devam etme kararı almış uygulama özellikleri aynı olarak duruyor. İncelemedeki linke tıklayarak yeni sayfasına ulaşmanız için linki güncelledim*

Dünya üzerinde işi WordPress’ e düşmemiş web site sahibi yoktur denecek kadar azdır. Bilgisi olmayan veya hiç duymamış olan ise kesinlikle yoktur. Binlerce eklenti ile özelleştirmeden tutun kolay kullanımına kadar WordPress bence mükemmel bir platform. Sitemizi kurduk içerik giriyor üstüne düşüyoruz bunları yapmamızın sebebi ziyaretçiler. Ziyaretçi istiyoruz! Doğal olarak kim geliyor nereden geliyor neler yapıyor ne kadar kalıyor merak ediyoruz. Şimdiye kadar onlarca sayacı onlarca projemde kullandım ama içlerinden benim için en başarılısı NewStatPress oldu. ( WordPress için )

Bende diğer kullanıcılar gibi Google Analytics, Yandex Metrica ve benzerlerini denedim hâlâ da keyifle kullanmaya devam diyorum. WordPress için özel yazılmış olan bu eklentiyi neden kullanıyoruz o halde derseniz soru kendi cevabını veriyor WordPress için özel yazılmış. Üstelik diğer sistemlerin karışıklığından bizi kurtarıyor. Google Analytics kendi halinde bir web sitesi olanlar için biraz fazla karışık ve profesyonel. Bazı güncellemelerle sevmediğim şeyler yaptığı da aşikâr.

NewStatPress Özellikleri

NewStatPress başta da söylediğim gibi WordPress tabanlı olan web sitelerinizde kullanabileceğiniz bir hit kontrolcüsü. Sunduğu olanaklar ise kullanıcının nereden geldiğini, web sitemizde ne kadar kaldığını bize gösteriyor. NewStatPress bununla kalmayıp son 20 günlük ziyaretçilerimizi arşivleyerek grafik şeklinde üç ayrı formatta bize sunuyor. Bu formatlar Tekil, çoğul ve spiders olarak dallara ayrılıyor. Bu özellikleri bir eklentide bulmanız çok zor hatta sayaç hizmeti veren firmalarda bile bulamadığınız zamanlar oluyor. Sitenizin hitlerinin artış zamanlarını ve bu hitlerin nereden geldiklerini öğrenmek web site sahibi için gerçekten çok hoş bir durum. NewStatPress bununla kalmıyor bizlere ziyaretçilerin hangi işletim sistemini kullandığını ve hangi tarayıcı aracılığıyla geldiğini de gösteriyor! Bu arada söylemeden geçemeyeceğim eklenti bot olarak tabir ettiğimiz arama motorlarının robotlarını da yöneticiye gösteriyor.

StatPress-Visitors-En-İyi-Wordpress-Sayaci

NewStatPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress sisteminde eklenti olarak çalışan NewStatPress kurulum yapılmadan önce doğal olarak indirilmesi gerekiyor. Öncelikle buraya tıklayarak indirerek veya WordPress panelinden Eklentiler>Yeni Ekle bölümünden arama çubuğuna “NewStatPress” yazarak indirebilirsiniz. Panel aracılığıyla indirdiğinizde kurulumu kendisi yapacaktır size sadece gidip etkinleştirmek kalacak. Eğer linkten indirdiyseniz indirilen klasörü  “wp-content/plugins/” içerisine atmanız ve panelden etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.

Peki Niye NewStatPress ?

Bana kalırsa WordPress tabanlı en iyi sayaç olduğundan, içeriğinde bulunan JS dosyalarının sitenizi yavaşlatmamasından, direk panel üzerinden kontrol edebildiğinizden, ek bir siteye ihtiyaç duymamasından ve sayaç direk sizde olduğu için link giriş çıkış işlemi yapmak zorunda kalmadığınızdan diyebilirim. Bence bu kadar sebep bu eklentiyi kullanmak için yeterli olur.

Bir makalenin daha sonuna gelirken size tavsiyem bu eklentiyi indirip kullanmanız olacaktır. Pişman olmayacaksınız emin olun. Makeleyi okumaya vakit ayırdığınız için teşekkür eder herhangi bir problem yaşamanız durumunda yorum satırından destek vereceğimi belirtirim. Esen kalın, hoşça kalın…

Written by Ali Sahinkaya