WordPress Beyaz Sayfa Hatası Kesin Çözümü

WordPress Beyaz Sayfa Hatası : En Çok Karşılaşılan Sorunlar #1

Günümüzde en çok kullanılan WordPress kendi amacı dışında da birçok alanda kullanılmaktadır. Öyle ki E-ticaret sistemi olarak bile kullananlar azımsanamayacak kadar çok. WordPress hakkında daha detaylı bilgiyi WordPress Nedir adlı makalemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda bu kadar çok kullanılan bir sistemin en çok başa gelen hatalarından “ WordPress Beyaz Sayfa Sorunu “ nun çözüm yollarının sunacağım.

Öncelikle hiç beklemediğiniz bir anda bu beyaz sayfa sorunu ile Anasayfaya ulaşmak isterken veyahut Yönetici Panelinde karşılaşabilirsiniz. Bu durumun birkaç çözümü bulunmaktadır dilerseniz lafı uzatmadan çözüm yollarına geçelim.

  • İlk olarak eklentiler WordPress beyaz sayfa sorununa sebep olabilir. Hatayı yeni bir eklenti yükledikten sonra aldıysanız Ücretsiz FTP yazılımı olan FileZilla yardımı ile sunucunuza bağlanıp sırasıyla wp-content > plugins klasörüne ulaşıp plugins klasörünün adının başına deneme yazın yani “denemeplugins” olsun. ( İlla böyle olmak zorunda değil istediğiniz bir şeyi yapabilirsiniz yeter ki isim değişsin. ) Bunu yaptığınız takdirde tüm eklentilerinizi devre dışı bırakmış olacaksınız. Sitenize girdiğinizde beyaz sayfa sorunu çözülmüşse son eklentinizi silerek klasörün adını tekrar plugins olarak değiştirin. Eğer sayfaya döndüğünüzde gene beyaz sayfa sorunu ile karşılaştıysanız teker teker tüm eklentileri yönetici panelinden devre dışı bırakarak hangi eklentide sorun olduğunu anlamanız gerekecektir. Dediğim gibi eklentiyi yükledikten sonra böyle bir hatayla karşılaştıysanız büyük ihtimal o eklenti devre dışı kaldığında sorun düzelecektir.
  • Eğer temayı değiştirdikten sonra böyle bir hatayı aldıysanız sorun da o temadan kaynaklıdır diyebiliriz. Bunun çözümü ise gene FileZilla yardımı ile sunucunuza bağlanarak kurduğunuz temayı silmeniz ve Yönetici Paneline dönerek başka bir temayı aktif etmenizle sorun ortadan kalkacaktır.
  • Yukarıdaki iki seçenekte de problem düzelmedi ve yeni bir tema, eklenti yüklemeden bu sorunla karşılaştıysanız FileZilla ile sunucunuza bağlanıp wp-config.php dosyasını açarak UTF-8 olarak değiştirin. Zaten UTF-8 ise ANSI olarak değiştirin. Bu da yüksek ihtimalle size çözüme götürecektir.
  • Bunların hepsini yaptınız ve sorun hala devam ediyor o zaman yapacak tek bir şey kaldı wp-admin ve wp-includes klasörlerini yeniden sunucunuza yükleyerek tazelemek.

Bütün bu işlemleri yaptığınız halde olmuyorsa bir yerde hata yaptınız demektir çünkü tüm çözüm yollarını verdim. Yılmadan bir daha deneyin elbette çözüme ulaşacaksınız. Gene olmadı, olmuyor işte diyorsanız da yorum bölümünden bana yazabilirsiniz. Ben sizin yerinize çözerim merak etmeyin. Genel sorunların çözümlerini sizlere seri halinde vermeye devam edeceğim cevabını blog da bulamadığınız sorunlar olduğunda benimle iletişim kurmaktan çekinmeyin elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım. Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim, hoşça kalın…

Written by Ali Sahinkaya